17. 01. 2017

Dnes má svátek: Drahoslav
čtvrtek, 15 květen 2014 08:28

Brumov: Šachový turnaj mládeže Hradní věž dosáhl svým 18.ročníkem pomyslné plnoletosti

V sobotu 10.května se již poosmnácté sjeli do Brumova-Bylnice mladí šachisté, aby bojovali v sedmi partiích o možnost zahrát si finále na hradě Brumov s živými figurami.

V základním turnaji startovalo 81 hráčů rozdělených do dvou skupin podle věku. V mladší kategorii do 13 let stupně vítězů obsadili:
1. Matůš Filip (Sokol Ústí) 6b , 2. Feiferlík Jakub (Šk Zlínterm) 6b , 3.Vašek Ondřej (Šk Osvětimany) 5,5 b.

Starší kategorii do 18 let ovládli dva hráči z Hošťálkové, kteří si tímto vybojovali i finále na hradě.
1. Bednařík Josef 6b , 2. Vraj Ondřej 5,5 b. Těsně, jen na pomocné hodnocení, za branami finále zůstal na 3. místě David Trčálek (Sokol Ústí) 5,5b.

V turnaji startovalo i šest domácích hráčů z Brumova-Bylnice.Nejlépe z nich si vedl Michal Horňák, který dlouho mohl pomýšlet i na finále, ale prohra v předposledním kole tyto myšlenky utnula. Nakonec obsadil se ziskem 4,5b solidní 9.místo. Po sedmi kolech, které hráči sehráli v příjemném zázemí kulturního domu, se většina účastníků přesouvá na hrad, kde po slavnostním otevření návštěvní sezóny začíná samotné vyvrcholení turnaje.

Ve finálovém souboji, který má svá specifická pravidla, kdy hráči mají na přemýšlení jen ten čas co živé figury předvádějí svůj tah, se bílý (Ondřej Vraj) musí snažit vyhrát, černému (Josef Bednařík) stačí na zisk poháru remis. Samotná partie byla dlouho vyrovnaná, oba hráči dobře manévrovali a dosáhli jen na rovnovážné výměny figur. Až kolem 40. tahu bílý vytvořil zápletku, kdy se mu podařilo získat pěšce, ale za cenu otevření pozice před svým králem. Černý aktivní obranou hrozil svou dámou věčným šachem a remízovým koncem. Bílý zdánlivě „sebevražedným" tahem věže vyhnal černého krále z obranné hradby malé rošády a s podporou dámy se snažil ze vzniklé pozice něco vytěžit, ale víc jak opakování pozice, nebo věčný šach v pozici nebylo. Teprve podruhé z 18 odehraných finále partie dospěla k remízovému konci a vůbec poprvé byla ukončena věčným šachem.

Živé figury,jejichž vystoupení předvedli žáci ze ZŠ Brumov-Bylnice, provedli 56 tahů než byl znám vítěz. Bílý neprohrál, ale pohár získává a vítězem Hradní věže 2014 se stává Josef Bednařík z tradičně silné výpravy šachistů Sokola Hošťálková.

Šachový oddíl děkuje všem, kteří finančně, organizačně a materiálně podpořili a zabezpečili zdárný průběh celé akce.Valašská nadace , Kongregace kněží Mariánů, ZŠ Brumov-Bylnice, Zlínský kraj.