Reklama

18. 06. 2018

Dnes má svátek: Milan
neděle, 27 listopad 2016 16:49

Začíná advent - příprava na vánoční svátky

Je krátce po „Dušičkách“ a už vstupujeme do období adventu. Advent – slovo pocházející z latinského "adventus", což znamená příchod.

 


Pro křesťany je advent dobou očekávání příchodu Spasitele na svět a také duchovní přípravou na vánoční svátky. Od 11. století se její doba trvání ustálila na posledních čtyřech týdnech před Štědrým dnem.


V letošním roce budou adventní neděle v těchto datech:
železná neděle 27.11.2016
bronzová neděle 4.12.2016
stříbrná neděle 11.12.2016
zlatá neděle 18.12.2016


Adventní neděle jsou charakterizovány tradičním zapálením jedné svíčky na adventním věnci, který je symbolem věčnosti, společenství, lásky, radosti a naděje.


Připomeňme si některé z krásných tradic, které jsou s tímto obdobím spojené.
*
Nezapomenutelné jsou ranní roráty, které za zpěvu prastaré písně „Ejhle Hospodin přijde“ zahajuje průvod dětí s rozsvícenými lampičkami.
*Vyrábíme (nebo kupujeme, to je můj případ) již výše vzpomenuté adventní věnce.
*Na svátek sv. Barbory řežeme „ barborky“ ( větvičky stromů, které do Vánoc rozkvetou)
*Na svátek sv. Mikuláše navštěvuje naše děti či vnuky dlouho očekávaný Mikuláš.
*Kupujeme si jmelí, které má přinést štěstí a požehnání a bránit tomu, aby k nám pronikly „zlé síly“.


Pomalu připravujeme vše potřebné pro příchod Vánoc. Pečeme vánoční cukroví, chystáme betlémy, dokupujeme poslední dárky, ulovíme či spíše koupíme kapra a připravujeme stromeček. A už je tady Štědrý den a jeho sváteční večeře, spojená také se vzpomínkou na ty, kteří už s námi nemohou být. Pak zazvoní zvoneček a jdeme rozbalovat dárky od Ježíška. Trošku si zamlsáme, poradujeme a podíváme se na pohádku. A už se blíží půlnoc a hlas zvonů na kostele nás zve na půlnoční. A to je krásné zakončení tohoto svátečního dne, který vyvrcholí společným zpěvem krásné písně Narodil se Kristus Pán.


Co k tomu ještě dodat?
Pro nás všechny, věřící i nevěřící, by to mělo nebo mohlo být jedno z nejpěknějších období v roce. Období spojené s radostným očekáváním vánočních svátků, klidem a možná i s rozjímáním, vzpomínáním, návštěvou svých blízkých, ohlédnutím za končícím rokem či třeba modlitbou.


Mělo by být. Ale ne vždy tomu tak je. Přeplněné obchody, stále není vše uklizeno, napečeno, nemáme nakoupené dárky a kdo ví co ještě. Chceme prostě všechno stihnout tak, aby děti a ostatní blízcí byli spokojení. A tak jsme často ve stresu.


Proto Vám přeji, abyste všechny přípravy zvládly bez zbytečné nervozity, abyste si i se svou rodinou dopřáli co nejvíce adventního klidu, pokoje a úsměvů na tváři.


Přeji Vám krásný, pěkně prožitý advent a požehnané svátky vánoční.

 

Slávek Floreš SD