Reklama

21. 04. 2018

Dnes má svátek: Alexandra
čtvrtek, 08 prosinec 2016 09:34

Druhou nejlepší ,,starostovskú slivovicu,, vypálili ve Štítné nad Vláří

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Milou povinností Valašského mikulášského jarmeku je ocenit vítěze, kteří uspěli v jeho soutěžích.


Letos v pěti tradičních a dvou speciálních disciplínách věnovaných jarmekovému jubileu soutěžily desítky výrobků, vzorků nebo výpěstků. Autoři těch nejlepších z nich převzali glejty a odměny na slavnostním setkání v úterý 6. prosince v sále Staré radnice.


„Rádi bychom poděkovali dětem i dospělým, že nám svou účastí v soutěžích pomáhají dělat jarmek pestřejší a že také přispívají k tomu, aby se lidové tradice našeho kraje nevytratily a nezapomenuly. Spolu se soutěžemi se mezi lidi dostávají recepty na dobré zelí, na pány z kynutého těsta i na domácí chleba, a to je moc dobře,“ pověděla za pořadatele Eva Sáblíková.


Jednou ze stěžejních jarmekových soutěží je O najpěknějšího pečeného pána či paní z kynutého těsta. Letos návštěvníci jako nejpěknější výrobek vyhodnotili pána od Boženy Viceníkové z Rudimova. Druhé místo patřilo Zdence Mlčouškové a třetí místo Jarmile Šarátkové, obě pekařky jsou z Valašských Klobouk.


Soutěž O najlepší kysané zelé Valašskoklobucka se díky účasti škol rozdělila na dvě kategorie, z nichž právě mezi školami se svým vzorkem zvítězil Kroužek mladých badatelů z Envicentra ve Vysokém Poli, druhé místo patřilo zelí z Mateřské školy ve Vysokém Poli a třetí příčku vybojoval vzorek ze Školní družiny Valašské Klobouky. V kategorii pro veřejnost si nejlepší výsledek právem zasloužilo zelí od Václava Šerého z Valašských Klobouk, stříbrnou příčku vybojoval vzorek od Radky Brtišové a bronz obdrželo zelí Hany Tarabusové.


O najlepší chleba na Valašském mikulášském jarmeku soutěžilo celkem třináct bochníků. Ten vítězný přitom upekla Růžena Šerá z Valašských Klobouk, druhé místo bylo porotou uděleno chlebu od Marty Strnkové z Brumova – Bylnice a místo třetí putovalo k Jitce Švirákové ze Zlína.


V soutěži O najpěknější jabúčko krajovej či starej sorty uspěla Baumannova reneta od Jana Fojtů z Valašských Klobouk, druhé nejpěknější jablíčko bylo Matčino od Petra Kořenka z Vlachovy Lhoty a třetici uzavřela Jadernička moravská od Josefa Masaře z Poteče.


V soutěži O najpěknějšího strašáka do zelí u poroty vyhrál ten od dětí ze Školní družiny Valašské Klobouky. Druhé místo patřilo výrobku žáků Komunitní školy Kosenka a třetí příčku si zasloužil strašák od dětí z Kroužku mladých badatelů z Envicentra ve Vysokém Poli.


O najpěknější betlém na Valašském mikulášském jarmeku se ucházelo celkem 32 výrobků. Mezi třídami mateřské školy a lesní školky zvítězil betlém dětí z Hvězdiček. V kategorii prvních tříd uspěl výrobek Komunitní školy Kosenka, mezi druhými a třetími třídami pak betlém třídy 3. A. V kategorii nejstarších dětí ze čtvrtých a pátých tříd vzešel vítězný betlém od žáků 4. B.

další foto ZDE


Už v sobotu při jarmeku byla vyhodnocena soutěž O najlepší starostovskú slivovicu, než sa napálí nová. Vítězná pocházela z Vlachovy Lhoty, druhou nejlepší vypálili ve Štítné nad Vláří a třetí místo putovalo na Slovensko do obce Lednica. Všem soutěžícím děkujeme za účast a vítězům blahopřejeme! A těšíme se za rok při 26. valašském mikulášském jarmeku...

 

-tz-

 

reklama