Reklama

20. 04. 2018

Dnes má svátek: Marcela
Chyba
  • JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 44
pondělí, 07 únor 2011 01:00

Fotbalový rozhovor s Tomášem Řepkou

Uskutečnit tento rozhovor nebylo zase tak složité. Přestože Tomáš byl i v závěru roku velmi vytížený a navíc určitě také středem pozornosti řady medií, byl velmi ochotný a dohodnuti jsme byli ihned.

Takže díky tomu můžeme nyní přejít k samotným otázkám a odpovědím.

1. Tomáši, nejprve poprosím o krátké představení.
„Zdravím všechny, můj fotbalový  sen začal právě v Brumově-Bylnici, kde jsem poprvé hrál za klub TJ Brumov. V současné době hraji za pražský prvoligový celek AC Sparta Praha, kde působím jako stoper  a také jako kapitán celého týmu. Bez fotbalu si nedokážu svůj život představit.  Je to můj splněný sen, hnací motor, radost, energie, bez které nemůžu být.  A i když je to velká dřina, stojí to za to.“

2. Jistě si vzpomeneš na své první fotbalové krůčky v Brumově. Myslíš, že i ty tvrdé začátky ve skromných podmínkách staré tělocvičny a škvárového hřiště ti pomohly ve tvé kariéře?
„Určitě. Tvrdé začátky beru jako velkou přednost. Naučil jsem se, že mi nikdo v životě nedá nic zadarmo. Vše si musí člověk sám tvrdě vydobýt. Tvrdou pílí, odhodláním a vírou v sebe sama si člověk může splnit svůj sen. To, že jsem začínal trénovat v malé tělocvičně a na škvárovém hřišti mi dalo také určitou pokoru a skromnost v pohledu na fotbal. Nikdy jsem se nechtěl a nechci chovat jako namyšlený floutek. Vím, co znamená tvrdá dřina a vážím si všech lidí, kteří svou neskutečnou pílí něco dokázali a ani poté se na ostatní nezačali dívat s nosem nahoru.“

3.Vím, že tvým velkým fanouškem byl děda. Jak na něho vzpomínáš a jaké máš vzpomínky na dětství v Brumově, na kamarády?
„Na dětství vzpomínám velmi rád. Je to období, kdy jsem začínal být blázen do fotbalu, při kterém jsem poznával co obnáší víra v profesionální fotbal.  Můj děda byl skvělý člověk a jsem moc rád,že mě v mém rozhodnutí stát se profesionálním fotbalistou podporoval a vždy pilně sledoval všechny mé úspěchy. Už od základky jsem všude rozhlašoval, že se budu fotbalem živit. Tenkrát si všichni ťukali na čelo.“

4. V posledním období dosahují zajímavých výsledků nejmladší brumovští fotbalisté, kterým se daří na řadě kvalitních turnajů v České a Slovenské republice. Co bys jim poradil, aby měli šanci se prosadit jako ty?
„Asi se budu opakovat, ale popřál bych jim, ať jim dělá fotbal hlavně radost. Vždyť  o to jde především. Také bych jim poradil, aby ve svém úsilí vytrvali. Vyplatí se to. Každý den zažívá člověk na hřišti nové pocity, zážitky a když slyší z úst fanoušků skandovat své jméno, je to naprosto nepopsatelně skvělý pocit.“

5. Když jsme u těch mladých, hrají často i s mladými sparťany. Zahrál si mladý Tomasso už proti Brumovu? Jak vidíš jeho šance prosadit se a pokračovat ve Tvých stopách?
„Tomassa zatím fotbal hodně baví. Na každý zápas i na trénink se vždy hodně těší. A mě, jako otci, to dělá samozřejmě velkou radost. Nikdy bych však své děti nenutil do žádné aktivity, která by je nebavila. Budu jen rád,když Tomassa fotbal nepřestane bavit, ale v žádném případě ho nebudu nikam tlačit, pokud se rozhodne s tímto sportem skončit. Přeci jen je to náročný sport, u kterého nejsou ojedinělá ani zranění.“


6. Oblékl jsi v průběhu dosavadní kariéry dresy několika celků, při každém přestupu to byl asi vždy krok kupředu v kariéře. Ve kterém týmu považuješ své působení za vrchol?
„Jednoznačně je to AC Sparta.“

7. Kde bylo zapojení se do hráčského kolektivu těžší, v Itálii nebo v Anglii? A neuvažoval jsi o tom, že by ses usadil natrvalo v některé z těchto zemí?
„Každý začátek v novém prostředí není jednoduchý, ale vše chce čas. Najdete si nové přátelé, zvyknete si na novou kulturu. Hodně záleží na fanoušcích, ti vás zařazují do kolektivu. A zda bych se usadil v některé z těchto zemí na trvalo? Mám rád Itálii, ale vše je o nabídce a hlavně životním období.
Rodinu mám v Praze, tak jsem nyní doma v Praze.“

8. Jaká by byla jedenáctka nejlepších hráčů, se kterými jsi hrál v jednom mužstvu?
„Nemám rád dělení nejlepší hráči, družstvo. Každý tým je jedinečný a má svého ducha.“

9. Řada hráčů, kteří se vrátili ze zahraničí, měla u nás problémy. Myslíš, že v zahraničí si úspěšných sportovců váží víc než u nás?
„To je různé a nedá se to tak jednoznačně říct. Vždy záleží na lidech kolem daného týmu.“

10. Pokud se nepletu, tak jsi za národní tým odehrál 46 zápasů. To není málo. Byla nějaká oficiální rozlučka či poděkování? Nebo je ještě brzo?
„Nebyla.“

11. Před nějakým časem jsem mluvil s jednou bývalou funkcionářkou Sparty a podle ní už je ve Spartě jenom pár skutečných Sparťanů, což dříve nebývalo. Jak to vidíš ty?
„Nemám ten pocit.“

12. Zahraj si na trenéra. Po odchodu Hubníka hrajete vedle sebe s Brabcem. Je to sázka na zkušenost, protože se hraje o titul. Ale co další ročník? Bude pro Spartu lepší opět varianta se dvěma zkušenými stopery nebo by bylo lepší, aby Řepka vedle sebe vychovával někoho mladého a perspektivního?
„Nejsem trenér, to přísluší povolanějším.“

13. Když Sparta hledala náhradu za potrestaného Matějovského, byl mezi nimi údajně i Tomáš Polách. Jak by se ti líbilo si s ním zahrát?
„To je pro mě nová informace, ale byl bych rád, je to krajan.“

14. Levý obránce Sparty Pamič od tebe dostává často „kartáč“, ale také i od brankáře Blažka. Jak to snáší? Já osobně na něj i přes jeho opakované nepřesnosti nedám dopustit. Myslím, že jeho rychlost, bojovnost i tvrdá střela ho řadí mezi ty lepší hráče. Souhlasíš?
„Je to možné, ale právě ty vzpomínané nepřesnosti mu brání v tom, aby patřil mezi ty nejlepší.“

15. Myslíš, že je pro Spartu lepší, když tam pracují její bývalé ikony? A může to být i tvoje cesta?
„Žiji zatím současností. Uvidíme co bude dál.“

16. Sparta – Slávie. Rivalita je velká, ale máš ve Slávii nějaké kamarády, se kterými v pohodě zajdeš na kávu?
„V tomto nemám problém. Na hřišti jsou to soupeři a v normálním životě chlapi jako já.“

17. Sparta a Řepka nastoupí na hřiště soupeře a diváci běsní. Kde to je nejhorší? Kde se ti hraje nejlépe a kde hraješ nerad?
„Kde je to nejhorší, to nebudu komentovat. Ale nejlepší je vždy domácí prostředí, což platí asi pro každého hráče. Po přestupu z Baníku na Spartu byl vždy zážitek hrát v červeném dresu Sparty na Bazalech.“  

18.Co pro tebe znamená, když slyšíš sparťanské fandy skandovat tvé jméno? Znáš se s některými fandy osobně?
„Když slyším sparťanské fandy skandovat své jméno, je to neuvěřitelná euforie. Jsem strašně rád, že někdo i takto ocení moji práci odváděnou na hřišti. Velmi si toho vážím, vím, že to není samozřejmost. Stejně tak mě nabíjí, když na mne ostravský nebo slávistický kotel nadává. Neurazí mne, spíše mne naopak motivují k ještě lepšímu výsledku.“

19. V novinách či v televizi se často dává prostor bývalým hráčům, někdo říká expertům, kteří např. spolukomentují utkání v kopané nebo se vyjadřují k různým oblastem fotbalu. Dal by ses na to, kdybys dostal nabídku? Pokud ne, tak proč?
„To bych řešil v momentě kdyby taková nabídka přišla.“

20. Někde jsem četl, že se brzy dočkáme knihy, která by měla hodně vypovědět nejen o tvé fotbalové kariéře, ale také o tobě samém. Můžeš nějak upřesnit, kdy a na co se můžeme těšit?
„Rozhodl jsem se vydat knížku s názvem „REBEL, ZPOVĚĎ TOMÁŠE ŘEPKY“.  Nabídek na vydání knížky mám už několik let spousty. Dlouho jsem odolával a přemýšlel, jestli už přišel ten pravý čas. Ne proto, že bych neměl co říct, ale hlavně kvůli tomu, abych neublížil svým nejbližším. Jsem zvyklý jednat na rovinu a říkat to, co si myslím. Bez nějakých diplomatických kudrlinek. A přesně taková je i moje knížka. Nevyhýbám se v ní žádným svým „excesům“, nemám co skrývat. Jsem jaký jsem a jiný prostě nebudu. V knížce se dočtete o mnoha vtipných, ale i vážných příhodách z prostředí (ne)fotbalového hřiště. Kniha bude k dispozici od poloviny ledna 2011.“

21. Chodí tvoje děti na fotbal? Pokud ano, nebojíš se o ně?
„Ano, mladší syn Tomasso  hraje fotbal. Strach o něj mám jako každý otec o své dítě. Ale na fotbale o něj strach nemám. Není důvod, také jsem vyrostl na hřišti, tak vím co  to obnáší.“

22. A teď jednu otázku, kterou chci udělat radost hlavně tvé babičce. Ta si o tobě často může přečíst řadu věcí, které se jí určitě nelíbí. Já však vím, že realizuješ také řadu pěkných a potřebných aktivit. Můžeš k tomu aspoň něco říct?
„Určitě bych rád zmínil, že i v letošním roce pořádám kemp pro mladé fotbalisty, který nese mé jméno. Tohoto kempu se můžou zúčastnit všechny děti ve věku od 7 do 13 let ( více informací naleznete na www.tomasrepkakemp.cz ) . Po celý týden jsou kluci pod dohledem skvělých trenérů a já samotný se účastním kempu pokaždé, jak mi to jen můj program dovolí. Součástí kempů jsou také autogramiády s fotbalisty Sparty. Velký důraz klademe na rozvíjení individuální techniky každého z kluků, ale také chceme, aby si kluci během tohoto týdne užili legraci a  poznali nové kamarády. Pro mě osobně je tato činnost velmi cenná. Rád předám své fotbalové zkušenosti budoucím nástupcům.
Dále bych dodal, že jsem se v roce 2010 rozhodl podporovat nadaci Rakovina věc veřejná www.vecverejna.cz. Tato nadace pomáhá financovat výzkum nových protinádorových léčiv v Laboratoři experimentální medicíny, která působí při Dětské klinice Fakultní nemocnice v Olomouci. Rakovina je bohužel onemocnění, které se týká čím dál více lidí. Proto jsem rád, že se nám na jaře podařilo vydražit můj fotbalový dres v internetové dražbě za  80 000 Kč a tím se tak podařilo podpořit výzkum v Olomouci. Sám jsem se byl v létě podívat na dětském onkologickém oddělení v olomoucké nemocnici a byl to strašně silný zážitek. Nebylo to vůbec lehké a obdivuji všechny malé bojovníky s touto nemocí. Držím zaťaté pěsti všem pacientům, ať svůj boj vyhrají.
A jsem velmi rád, že já jim mohu trochu pomoci svým dílem.“

23. Protože tento rozhovor bude zveřejněn na začátku roku 2011, máš možnost na závěr popřát občanům Brumova-Bylnice a všem návštěvníkům našeho informačního webu do roku 2011.
„Rád využívám této příležitosti a ještě jednou zdravím všechny obyvatele Brumova-Bylnice a jeho okolí.
Všem přeji do nového roku všechno dobré a  hlavně to nejdůležitější , zdraví.“ Tomáš Řepka.

Tolik tedy Tomáš Řepka. Doufám, že jste si tento rozhovor přečetli s chutí a že odpovědi Tomáše Vám jej zase o trošku více přiblížily.
Pokud ano, pak tento rozhovor splnil svůj účel.
Tomáši díky a někdy v Brumově-Bylnici nashledanou.


Slávek Floreš- NAŠE VALAŠSKO info