Reklama

18. 06. 2018

Dnes má svátek: Milan
pondělí, 27 říjen 2014 00:00

Brumovjan Richard Soja - Mistr ČR a Evropy v naturální kulturistice

Dnešní rozhovor věnuji sportu, který jsem nikdy neprovozoval a s téměř 100% jistotou mohu říct, že ani provozovat  nebudu.

Nastal ovšem jeden okamžik kdy jsem k tomuto sportu přičichl. Jeden nejmenovaný kamarád (Michal Krajčí) s tím sportem začal koketovat a všechny nás zval do bylnické posilovny. V prvním momentě jsem nabídku rezolutně zavrhl, ale po zjištění, že si ke cvičení bere 2 bedny piv jsem názor změnil a přidal se. Sice jsem necvičil, ale pivo mě chutnalo a byla sranda. Nakonec nás chodilo cvičit čím dál tím víc a počet beden se zvyšoval.


Dnešní rozhovor je o člověku, který tento sport na rozdíl od nás bere vážně a už se dostavují nemalé úspěchy. Tímto sportovcem je Richard Soja z Brumova-Bylnice.

1 . Tak Richarde trochu sa nám představ
,,Jmenuji se Richard Soja, je mi 17 let. Bydlím v Brumově-Bylnici, kde také navštěvuji místní posilovnu - ,,Gold Gym". Studuji druhý ročník Gymnázia Jana Pivečky Slavičín. Již odmala jsem měl sklon ke sportu, začínalo to atletikou, cyklistikou, jiu-jitsu a nyní naturální kulturistika".

2. Než se dostaneme k tvému velkému úspěchu, řekni nám, co vlastně je Naturální kulturistika?
,Naturální kulturistika vznikla pod záštitou světové federace WNSO – World Natural Sport Organization. Jejím cílem je očistit kulturistický sport od drog a dopingu. Soutěžící v této disciplíně jsou po celý rok testováni na zakázané látky. Mimoto podepsali čestné prohlášení o nepoužívání dopingových látek a v případě jejich užití jim hrozí tvrdé sankce včetně trestního stíhání. Oproti sportovní kulturistice je zde prakticky vyloučeno, že někdo ze soutěžících používá dopingové látky.".


3. Teď skromnost stranou. Jakého úspěchu dosáhls a jaká byla cesta k němu?
,,Příprava naplno začala od května letošního roku, kdy jsem se rozhodl, že půjdu na závody. V tu dobu jsem ještě netušil na jaké. Vybral jsem si nejvyšší možnou soutěž v České republice a to Mezinárodní Mistrovství České republiky v naturální kulturistice, které se konalo v Chocni dne 11.10. 2014. Soutěžil jsem v kategorii dorostenci 15-18let, kde jsem v silné konkurenci vybojoval zlato. Tento úspěch mě motivoval do dalšího závodění. Vítězstvím v této republikové soutěži jsem se totiž nominoval na Mistrovství Evropy, které se letos konalo v České republice v Karlových Varech dne 25.10. 2014, jinak se většinou koná v zahraničí. Po skvělém umístění jsem měl pouze 14 dní na vyladění formy. Pouze jeden den za celé 3 měsíce držení diety jsem si mohl dovolit jíst co chci, pojal jsem to ve zdravém stylu tak, že ihned po závodě v Chocni jsem spořádal v místní pizzerii velký hovězí steak s hranolkama...

Na evropskou soutěž jsme vyrazili v pátek. S ubytováním nám vyšel vstříc pan Kozubík z Elserema, který poskytl volný byt, za což mu chci poděkovat. V 8h ráno začalo semifinále dorostenců, po kterém jsem se kvalifikoval do večerního finále. Celá soutěž se konala v luxusním hotelu Thermal. Již to pro mě bylo velkým zážitkem. Ani jsem nesnil o tom, že budu jednou závodit na nejprestižnější soutěži v Evropě. Ve finále se pak hodnotilo předvedení všech povinných póz před deseti rozhodčími.  Následovalo vyhlášení vítězů všech kategorií, nejprve tedy dorost od posledního umístění. Každým vyhlášeným závodníkem jsem se přibližoval k celkovému vítězství. Ovládaly mě velké emoce a zároveň jsem cítil podporu svého týmu z hlediště... Převzetí poháru za celkové vítězství jsem již téměř nevnímal".

4. Velký úspěch Richarde. Kdo ti pomáhá, případně trénuje?
,,Když jsem začínal s naturální kulturistikou, čerpal jsem z rad závodníků, kteří již měli nějaké závody za sebou. Snažil jsem se jít po vzoru těch nejlepších. Protože jsem však neměl srovnání se stejně starými kulturisty, nevěděl jsem, jak na tom doopravdy jsem, zda je moje příprava správná. Jediným způsobem jak to zjistit, bylo jít na již zmiňované závody. Protože jsem celou přípravu nemohl zvládnout sám, požádal jsem o pomoc pana Žilkaye a Romana Ivaniše. Tito dva mě po celou dobu podporovali a byli ochotni jet se mnou i na oba dva závody. Část mého úspěchu patří i jim. Za což jim chci z celého srdce poděkovat".


5. Co ženy v tomto sportu?

,,Soutěží se účastní také spousta krásných žen v různých kategoriích, například Bikiny Fitness, Sport Model, Fitness Figue či Ms. Physique. Divili byste se, jak se dokáží ženy pečlivě připravovat na tyhle soutěže, výsledek stojí za to".

6. Zahlédl jsem foto tvého obědu, večeře. Popravdě, vypadalo to hrůzostrašně. Opravdu ti to chutná?
,,V přípravě je velmi důležité dodržovat poctivě jídelníček. Musím si hlídat výši příjmu všech makroživin (bílkoviny, sacharidy, tuky). Každý přešlap se tvrdě podepíše na výsledné postavě. Všechna jídla si doma připravuji sám. Nevěřili byste co z rodiči doma nadělá vůně denně vařené brokolice a kuřecího masa. Mimo přípravu rozšiřuji svůj jídelníček na více potravin, ale vždy jím zdravě. Přiznám se však, že po závodě jsem si neodpustil pořádný steak s hranolkama. Mistrem Evropy v dorostu jsem přeci jen jednou za život".


7. Sportovní budoucnost?

,,Nad budoucností zatím nepřemýšlím. Vím ovšem, že ve vyšších věkových kategoriích musí být moje příprava vzhledem k silné konkurenci ještě více pečlivá".

8. Co bys řekl všem, kteří by chtěli začít provozovat tento sport?
,,Naturální kulturistika je krásný sport. Je to však především o dřině, odříkání a disciplíně. Na tom pohořelo již hodně mladých kulturistů. Čas strávený v posilovně je jednou z těch lépe strávených aktivit než flákání se po městě od ničeho k ničem. Rodiče o nás nemusí mít strach, protože je to čistý sport bez drog a dopingu. Za pomoc a důvěru svým rodičům tímto velmi děkuji".

Richarde děkuji za rozhovor a přeji vše dobré.
Stanislav Floreš, Naše Valašsko info

 

 

reklama