28. 06. 2022

Dnes má svátek: Lubomír
úterý, 20 srpen 2013 08:18

Vysoké Tatry : Milan Zvonek na Horal Tour 2013

Nejtěžší, šílený, bezkonkurenční, tvrdý... Těmito a podobnými přívlastky se označuje slovenský etapový závod Horal Tour, který se uskutečnil minulý víkend ve Vysokých Tatrách.

Část týmu Toyota Dolák zde nesměla chybět, stejně jako závodníci z celé Evropy, kteří chtěli zkusit jediný závod ve střední Evropě, kdy se jede do výšky téměř 2000 m. n.m.

A jaké jsou dojmy?
V pátek se tento 3 etapový závod otevřel půlmaratónem délky 44 km o celkovém převýšení 1400 m. Počasí vůbec nepřálo. Zima, déšť a náročný terén závodníky pořádně potrápili a cíl na Štrbském plese nebyl zrovna nejlehčí. Po technických potížích jsem do cíle dojel jako 7. Vysokotatranská etapa (oficiální název 1. závodu) byla za námi a my museli rychle regenerovat na sobotní výzvu – Nízkotatranskou etapu.

Nízkotatranská etapa měřila nechutných 134 km v těžkém terénu, celkové převýšení dělalo 4200 m. Nejtěžším bodem pak byl výjezd na Královu horu. Profil tratě mi připomínal jeskynní stalagmity... Počasí bylo stále nepřívětivé – opět zima a déšť. Startovali jsme v 7 hodin ráno a pak mě čekalo 7:50 hodin v sedle. Celý závod probíhal pouze v terénu, nikde se nedalo odpočinout. Velkým zážitkem byl průjezd romskou osadou, kterou pro jistotu hlídali policisté. Není prý neobvyklé, že osamoceného závodníka okradou o kolo a podobně. V osadě o pár chatkách bylo neuvěřitelné množství lidí a fandili jako o život i se svými psy, kteří závodníky hnali dopředu.

Při závodě nastala krize fyzická, dále došlo i k pádu, a tím pádem opět i technickému problému s kolem. Když jsem vedle neřadícího kola utíkal asi 3 km k občerstvovací stanici, volal jsem na pořadatele, že potřebuji nějaké kleště. Ten mi odpověděl, že kleště nemá, ale že mi může nabídnout bujon. Chvilku jsem si myslel, že jsem se při tom pádu zranil asi na hlavě. Nakonec mi pomohl jiný pořadatel. Po opravě se ztrátou asi 30 minut jsem se rozjel a pak už se mi dobře jelo až do konce. Králova hora (1946 m) byla opravdu nezapomenutelná. Tento závod jsem dokončil celkově opět 7.

V neděli se pak jelo klasické cross country. To už jsem na sobě pořádně cítil únavu těla i kola. Protože byl tento závod zařazen jako finále slovenského XC poháru, sjela se zde celá, nejen slovenská, špička. Závod jsem dokončil na 5. pozici.

A mé celkové umístnění? Celou Horal Tour 2013 jsem zvládl jako 6. S výsledkem jsem spokojený, byla to velmi zajímavá zkušenost a příští rok snad svůj výsledek ještě vylepším.