Reklama

28. 06. 2022

Dnes má svátek: Lubomír
úterý, 22 duben 2014 15:50

Miroslav Obadal: FORCE CHřibská 50, 19. 4. 2014

Tak sucho jsem ve Chřibech na tomto závodě ještě nezažil. Letošní začátek roku je opravdu vyjímečně jiný.


Trať závodu se startem v rekreačním areálu Kamínka u Roštína něco nad 50km po zpevněných a lesních cestách byla rychlá. Obecně se teď v lesích hodně asfaltuje, zpevňují komunikace a pořadatelům se někdy těžko hledá přístup do lesních úseků. Ale jen dobře, že vůbec závod existuje, má svůj charakter a když se jede doraz, je těžký jako každý jiný.

Pořadatelé téměř naplnili povolenou kvótu a na trať závodu se vydalo téměř 500 bajkerek a bajkerů. Žádný kompromis. Prostě jedna trať, padesát pro všechny. A ač se ráno převalovaly nad Brdem hrozivé mraky, nakonec slunečný den s troškou větru proti pocení.


Za jiné hodnotit nemohu tak pohled na závod z mého zorného úhlu. Charakteristickým rysem tratě jsou táhlé delší výjezdy, které když se napálí, nahoře mohou hořet nohy. Ten poslední na Vlčák je nejznámější a nejtěžší, taky proto, že už máte v nohou 40km.


Na startu obvyklá „strkanice", boj o pozice, kličkování, předjíždění, pokřikování vlevo, vpravo a to vše do pěkného stoupání. Když se začalo závodní pole konečně natahovat a cesta uvolňovat, měl jsem už dost zakyseleno v nohách a tepovku na stropu. Pak jen tempařina, výjezdy, sjezdy, předjíždění a naslouchání tělu. Nepřepálil jsem? Neflákám to? Šup 200m ve stoje, ujedu skupince, dva mě dotáhnou, jeden předjede, fučíme jak lokomotivy, někdo si zaheká.... závod. V lesních sjezdech oči na stopkách, kořeny, kameny, jednou přes potok (letos jen strouha – sucho). Asi po 25 až 30km se předjíždění ustálí a pak je to jen boj o jednotlivé pozice. Pozoruju souputníka vedle sebe, co vyvede. Nastoupí? Ne. Tak jsem to zkusil já, ze sedla a šup, hned je mezera, usedám a snažím se točit těžší převod. Ouha, borec se zvedl, zadupal do pedálů a už je zas u mě. Závodní zábavička. A to co teď napíšu, mám „mimo mikrofon" potvrzeno od vícero „pánů tvorstva". Když se přihodí vedle nějaká slečna či dáma, hned se čechrá peří a přece mě „nějaká ženská" neujede. Ale ony jsou holky dobrý, moc dobrý, boj marný. Pokorné adieu a je v prachu.


V posledním stoupání na již zmiňovaný Vlčák nastává okamžik pravdy pro můj výsledek. Možná jsem někde moc čechral a asi v půlce kopce příznaky křečí, musím zvolnit, hřeben kolem Brda na tři čtvrtě plynu, štěstí, že do cíle už je to více méně z kopce. O den později to nad výsledkovkou odhaduji tak na cca 4 minuty ztráty a 17 míst v celkovém pořadí. Stačil jsem si všimnout, že mě předjel borec, co jsem s ním zápolil před cílem na Pálavě. Tentokrát ho musím nechat tak. Je to škoda ale na druhou stranu známka, že jsem závod neflákal. Makadamový sjezd do k cíli přerušený miliony odvodňovacích kanálků, přes které nejlépe milionkrát skočit. Poslední výšvih k cíli již nikým neohrožován celkem v poklidu.


Na závodě jsme byli tři kámoši. Před ním i po něm. Jarek Čtvrtlík z Valašských Klobouk potvrdil natrénovanost a desítečku mi nadělil, já to zas vrátil bráchovi Radkovi, i když ten se od loňského června silně zvedá a už mi chrtí za zády. Tak se nedivte, že jsem furt na kole.


Na závěr zpravodajská povinnost. Celkově bez rozdílu kategorií bylo pořadí:

Ženy 1. místo Stodůlková Denisa z České spořitelny Specialized mtb team v čase 01:55:29, 2. místo Boudná Lucie ze Život na kole v čase 02:01:35 a na 3. místě Vojtková Šárka bez klubové příslušnosti v čase 02:02:49.

Muži 1. místo Jobánek Jan ze Superior Rubena Team v čase 01:34:49, 2. místo Lasák Matěj z MAX CURSOR v čase 01:34:57 a 3. místo Adel Filip ze Superior Rubena Team v čase 01:37:15.

Jarek Čtvrtlík vybojoval celkově 116. místo, v kategorii 17. místo v čase 01:56:20, Radek Obadal celkově 283. místo, v kategorii 58. místo v čase 02:16:41. Já byl celkově na 187. místě, v kategorii na 12. místě v čase 02:06:36. Nejel s námi, ale po závodě jsme potkali v cíli i dalšího Brumovjana, Jirku Šimaru. Ten je tedy hodně dobrý. Obsadil celkově 27. místo, v kategorii 14. místo v čase 01:43:01.


Pro Naše Valašsko.info - Mirek Obadal