28. 06. 2022

Dnes má svátek: Lubomír
neděle, 21 duben 2013 10:03

Bajkeři z Valašska na Chřibské 50 (Roštín, RS Kamínka, 20. 4. 2013)

Letošní trasa tradičních závodů mtb doznala těsně před zahájením razantních změn, což rozvířilo diskusi bajkerů na mnoha portálech. V důsledku těžby dřeva a především rozbahněných lesních úseků, kde ještě před pár dny ležel sníh, museli pořadatelé přeložit několik kvalitních lesních úseků na asfalt či jiný pevnější povrch. Z mého pohledu dobře za to, na kole se má jezdit a ne ho nosit nebo tlačit pěšky. Přes větší míru relativně pevného podkladu prověřily chřibské tahavé kopce fyzičku všech bajkerů a pokud trasa vedla terénem, tak to stálo za to.

Bořící se makadamová drť tahala řádně za nohy i po rovině a několik řádně rozbahněných úseků kolem chřibského Brda významně prověřilo techniku. Nezapomenu na šílený spojovací sjezd prudkým padákem. Ač označený vykřičníky a sesedajícími bajkery, nedbal jsem a nabuzený jsem ho začal sjíždět. Jinak to dopadnout nemohlo, šup přes řidítka, nějaký kotrmelec, dílo dokonáno. Naštěstí po nejnutnějším srovnání řidítek, pohnuté brzdy a zasukovaného řetězu se dalo pokračovat a ztráta byla jen několik minut. V cíli jsem se dověděl, že tam spadl i brácha a špinaví jsme byli kompletně srovnatelně s valtickým závodem před čtrnácti dny.

A jak jsme dopadli ve výsledkové listině?
Na start 53km závodu se postavilo na 400 bajkerů. Závod se podařil Jirkovi Šimarovi (Amenity-extrem sport team), časem 1:51:40 obsadil v kategorii 19-29let 14. místo a celkově byl 22. Proti Valticím si vylepšil sebevědomí Jarek Čtvrtlík (Kolex), který časem 2:08:05 obsadil v kategorii 40-49let krásné 9. místo a celkově byl 82. , mírně nespokojený (ten pád), jsem časem 2:19:20 obsadil v kategorii 20. místo a celkově 128. Po prodělané silné viróze podal statečný výkon Laďa Kašša a časem 2:33:30 obsadil v kategorii 36. místo a 184. celkově. Radek Obadal se porval s tratí taktéž se ctí a časem 2:39:18 byl v kategorii na 40. a celkově na 207. místě. Ve výsledkové listině najdete i další „známé" tváře z místních závodů. Tomáše Frýdla jsem zahlédl někde kolem stovky a Michaela Janků zajela čas něco přes 3hodiny. Kompletní výsledky ze závodu naleznete na www.cyklosportchropyne.cz .

Jo, a svět či Morava jsou malé... Ve frontě na startovní čísla při prezentaci najednou za sebou slyším: „Hele a za měsíc jedu do Brumova, mají tam celkem supr závod, pojeď taky". Tak jsem jejich plány podpořil a z bajkera se vyklubal ten, na kterého jsem v Popově vloni křiknul, že uhnul špatně z trasy.

A jedna malá nadsázka na závěr. Před závodem mám vždy jeden VELKÝ cíl, porazit všechny (dámy prominou) ženský. Prezentuji to s humorem, ale myslím to „safra" vážně. Tak zas se mi to nepodařilo a „nějaká" Bednaříková Jana z Amenity-extrem sport teamu mi dala 7minut. Tak velká poklona a pokora. Ostatní už byly za mnou, přesto uznání a obdiv statečným dámám a slečnám, které se úspěšně porvaly s letošní Chřibskou 50. Žádné výhody či kratší trať. Stejně jako chlapi.

Pro Naše Valašsko, trochu potlučený, Miroslav Obadal.