Reklama

03. 03. 2021

Dnes má svátek: Kamil
čtvrtek, 06 březen 2014 19:46

Brumovjan Erik Fojtík na paralympijských hrách v Soči (2.část)

Po dvoudenním pobytu v paralympijské vesnici a vyvěšení brumovské zástavy, je třeba bilancovat a vyhodnotit plusy a mínusy našeho současného života v tomto prostředí.


Mezi plusy bych zařadil kuchyni, která jede non stop. Výběr jídel véééliký. Mc Donald's, ruská kuchyně, dále italská a také čínská. Stejně kvalitní a bohatý je sortiment nápojů. Nechybí Coca-Cola, k dispozici jsou džusy, minerální vody, ledové čaje. Samozřejmostí je káva, čaj, mléko. Pestrá nabídka různých dezertů od různých koláčů až třeba po zmrzlinu je zárukou toho, že neshodím.


Co se týká dopravy na sportoviště , autobusy jsou bezbariérové a ti kterým to dovoluje postižení, mohou jezdit na kole,, které jsou tu k dispozici. Lidé z řad dobrovolníků jsou velmi pozitivní a pozorní. Rádi nám se vším pomohou a pokud komunikujete rusky,já jinou cizí řeč neznám, jsou mnohem více otevřenější.


Co se týká sportu, tak ve středu jsme hráli přátelák s Ruskem. Hrálo se večer a po zápase by přišlo vhod pivko, ale to tady nekoupíme. To je jediné mínus Paralympic village.

Jinak byla středa 5.3. docela klidný den. Ráno jsme vstávali poměrně pozdě, protože snídaně byla až v 10 hodin. No já si připadal jako bych šel do práce, do Pro-Metalu , vzhůru jsem byl už 5.30 ! A pak jsme jeli na trénink. Po příjezdu do Šajba arény jsme absolvovali 30 min. na Krankcycle (rotoped na ruce), poté 60 minutový trénink na ledě, namísto obvyklých 90 minut. Poté jsme jeli zpět do "děrěvně" (par. vesnice) a odpočívali po obědě až do 17 hodin. A pak hurá na přáteláček s Ruskem. Někteří jeli busem, jiní na vozících, či byciklech, neboť zimáky jsou cca 1.5 km od ubytoven.


Zápas se hrál ve volnějším tempu, jak bylo domluveno . bez tvrdostí k hokeji patřícím.Ani jedna "kamanda" totiž nechtěla riskovat zranění byť jediného hráče. Rusové prokázali svou zkušenost a zvítězili po 3x20 min. hrubého času 2-0.


I když jsme prohráli , potvrdilo se , že i Rusové umí držet daný slib. Alespoň tedy ve sportu, když už ne v politice ! Kdysi dávno v antickém Řecku, ustávaly po dobu olympiády války. Jak je možné , že to v době vyspělých počítačových technologií, které by lidi měly sbližovat , není možné?


Ze Soči zdraví Erik Fojtík, reprezentant ČR ve sledgehokeji

 1. část ZDE