Reklama

12. 08. 2020

Dnes má svátek: Klára
čtvrtek, 29 listopad 2012 19:49

Krajská soutěž v šachu: ŠKZ Vsetín "B" - Brumov-Bylnice 4,5:3,5

3.kolo krajské soutěžě družstev v šachu
ŠKZ Vsetín "B" x Brumov-Bylnice 4,5:3,5

Družstvo domácích, jako jeden z favoritů na postup, se dlouho nemohlo prosadit proti hostům z Brumova-Bylnice. Svou sílu prokázali až v posledních dvou partiích, které po boji dokázali vyhrát a otočit tak průběh utkání.

Naše družstvo jelo do Vsetína v plné základní sestavě a tajně doufalo, že se mu podaří získat na úkor favorita nějaké body a nebylo od toho skutečně daleko. Začátek utkání je vyrovnaný, někde vyjdou ze zahájení lépe domácí jinde zase hosté. Postupně se zápas začíná vyvíjet pro nás dobře.  Získáváme převahu na 7.šachovnici, nejdříve pěšec, pak další a nakonec jasná materiální převaha a výhra. Pak přichází nečekaná výhra z první šachovnice, kde náš hráč přehrál velmi silného soupeře.

V nepříliš hrané variantě "sicilky" vybojuje pěšce a pak "uzavře a chytí" dámu, kterou soupeř vyjel do útoku. Mezitím je remis na pětce, kde oba soupeři nechtějí riskovat a oba volí jistotu "půlky" již ve střední hře. Horší pozici máme na trojce, ztracený pěšec a ještě na kraji šachovnice dvojpěch signalizují prohru v této partii. V divokých pozicích na dvojce a čtverce je nestandartně rozlož en materiál a oba naši soupeři útočí. Na osmičce se snaží lepší pěšcovou koncovku s jezdcem proti střelci vyhrát náš hráč a na šestce se zdá, že se našemu hráči podaří udržet zablokovanou pozici a tím i cennou remis. Vedeme sice o dva body, ale soupeř teď tahá za delší kus provazu. Snižuje výhrou na třetí šachovnici, na osmičce je i přes veškerou snahu našeho hráče remis a na šestce se prolomila blokáda a v koncovce je už lepší soupeř. Mezitím na dvojce střelec našeho hráče musí držet zuby nehty postup volných pěšců do dámy a podaří se uhrát remis v pozici kdy má soupeř pět pěšců a náš hráč střelce a dva pěšce. Je srovnáno 3,5:3,5.

Na čtverce se soupeř v lepší pozici vrhne do matových útoků a pak zabraňuje obětí střelce útěk pěšce do dámy. Náš hráč zase odvrací matový útok za ztrátu kvality a jde se do koncovky, kde dáma , věž a dva pěšci navíc na soupeřově stran ě lépe hrají proti dámě, koni a střelci našeho hráče. šance na jiné odvrácení matových hrozeb byla bohužel naším hráčem přehlédnuta. Soupeř se v této pozici lépe orientuje a vynutí další ztráty a zisk rozhodujícího bodu pro družstvo Vsetína.

Škoda, šance na body byly, ale projevila se lepší technická zdatnost soupeřů v některých koncovkách. I tak není výsledek proti družstvu netající se postupovými ambicemi špatný, ale body družstva do tabulky to nejsou.

Body za Brumov-Bylnici
1.š.V.Raška 1b , 2.š.J.Běhunčík 0,5b , 5.š.F.Válek 0,5b , 7.š.V.Hošík 1b , 8.š.K.Vítek 0,5b
 
Další výsledky krajské soutěže:
Val. Bystřice - Holešov 6,5:1,5
Zlín D - Vizovice 4 : 4
Rajnochovice - Val.Meziříčí 3,5:4,5
Valašské Klobouky - Zašová 4,5:3,5
Ústí u Vsetína - Bystřice pod Hostýnem 5:3

 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Regionální přebor
FS Napajedla "C" x  Brumov-Bylnice "B" 3,5:1,5

Domácí se prosadili vesměs proti našim mladým hráčům. Na jedničce a čtverce se naši trochu bezhlavě vrhli do útoku a hráli tak trochu na jeden rozhodující tah nebo kombinaci. Soupeři si to pohlídali a z lépe vybudované pozice pak vítězili. Na pětce bylo z naší strany moc chyb a jasná prohra. Jedinou výhru máme z trojky, kde náš hráč soupeře s jistotou přehrál a remis je na dvojce, náš hráč byl po celou dobu lepší, snad by vyhrál i koncovku, ale zápas je rozhodnut, dává remis.

Body za Brumov-Bylnice "B"
2.š.F.Jedlička 0,5b , 3.š.P.Čermák 1b
 
Další výsledky regionálního přeboru
Zlín E - Zlínterm B  2,5:2,5
Lukov - Slavičín B 0 : 5
Horní Lhota - Slavičín A 2,5:2,5
Pozlovice - Napajedla B 1 : 4

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

pro NAŠE VALAŠSKO info - Jiří Častulík- Brumov-Bylnice