Reklama

12. 08. 2020

Dnes má svátek: Klára
úterý, 12 listopad 2013 07:28

Krajská soutěž v šachu:1.kolo ŠK Holešov B x Brumov-Bylnice 5 : 3

Los určil šachistům z Brumova-Bylnice těžký vstup do nového ročníku mistrovských soutěží družstev.


Domácí jsou loňským vítězem soutěže a jejich postupu výše zabránil pouze pád jejich áčka z vyšší soutěže. Konečné skóre vypadá vcelku těsné, ale domácí po celou dobu zápasu vedli a měli zápas pod kontrolou.

Pouze první hodinu a půl vypadal zápas vyrovnaně, pak příšly dvě naše rychlé prohry na 5. a 7.šachovnici. Nejprve na pětce náš hráč brzo otevřel pozici, pustil se do výpadu, který soupeř snadno pokryl a pak úspěšně zaútočil na krále bez rošády. Na sedmičce se z vyrovnané pozice najednou narodily nebezpečné možnosti soupeře, které náš hráč nedokázal pokrýt. Nejprve musel dát dvě lehké figury za věž a pak celou partii ukončila "vidlička" na krále a věž. Nulu v naší bodové kolonce maže remis ze čtvrté šachovnice.

Zde se soupeř nepříjemně tlačí pěšci na královském křídle dopředu a jeho pozice je lepší. Přehlíží však jednoduchý obranný manévr našeho hráče a útok je zastaven a navíc má slabšího "izolovaného pěšce. Náš hráč má však vcelku velkou časovou ztrátu a bere zavděk remízovým koncem partie. V té době už ztratil vyrovnanou, rovnovážnou pozici náš hráč na jedničce a je jen otázkou času a správného postupu soupeře, kdy se volní krajní pešci prosadí. Trochu naděje dávají naše lepší pozice na dvojce a šestce, jenže do výhry mají ještě daleko. Trojka a osmička vypadají vyrovnaně. Náš hráč na dvojce šikovně využívá, že soupeř má slabšího dvojpěšce. Manévrováním věže zůročí dále postoupené pěšce ve věžové koncovce.Snižujeme na 3,5:1,5, ale jenom chvíli můžeme myslet na to, že ještě srovnáme.

Prohra na osmičce už rozhoduje zápas. Náš hráč byl sice v partii aktivnější, ale přehlédl zrátu pěšce. Snad ještě mohl bránit remis, ale rozhodl se hrát vabank. (vzhledem ke skóre zápasu asi správně) Soupeř však jeho hrozby pečlivě pokryl, získal dalšího pěšce a bylo rozhodnuto.

Remis je na šestce. Zde se náš hráč snažil vytěžit něco z aktivnějšího postavení svých figur. I v koncovce soupeře zatlačil, ale někde bylo něco nepřesně, soupeř se také dostal k protihře. Střelec proti jezdci tři pěšci na každé straně, konec oboust raně nejasný, bere se remis. Zbývá poslední partie na trojce ze které se nakonec zrodila naše druhá výhra a trojka v zápisu skóre. Nášemu hráči se podařilo v koncovce se stejnobarevnými střelci využít toho, že soupeř má pěšce na barvě střelce a tím pádem omezuje jeho pohyb. Opticky jsou soupeřovi pěšci dál postoupení, ale nemůžou se pohnout. Náš hráč má čas pozici pomalými krůčky vylepšovat až ke konečné výhře.

Prohra 5:3 určitě není propadák, vždyť domácí nastoupili v plné základní sestavě a vlastně na všech šachovnicích měli vyšší ELO hodnocení. Takže naše vyhrané partie jsou pěkným (byť pouze dílčím) úspěchem dvou našich hráčů.

 

Body za Brumov-Bylnici
2.š. J.Běhunčík 1b , 3.š. V.Hrabovský 1b , 4.š. J.Častulík 0,5b , 6.š. L.Častulík 0,5b

 

Další výsledky krajské soutěže:
Vsetín B - Rajnochovice 5,5:2,5
Valašské Klobouky - Zašová 3:5
Lužná - Ústí 5:3
Vizovice - Valašské Meziříčí 3,5:4,5
MKD Holešov - Valašská Bystřice 3:5

---------------------------------------------------------------------------

Regionální přebor - skupina Zlín
Naše béčko mělo v prvním kole volný los a tak na svůj start do soutěže teprve čeká.

Výsledky 1.kola
Slavičín A - Slavičín B 5:0
Valašské Klobouky B - Zlínterm B 1:4
Pozlovice - Zlín E 3,5:1,5
Napajedla C - Horní Lhota 4:1

-----------------------------------------------------------------------------

 

pro NAŠE VALAŠSKO info - Jiří Častulík- Brumov-Bylnice