Reklama

12. 08. 2020

Dnes má svátek: Klára
středa, 20 listopad 2013 08:36

Krajská soutěž družstev v šachu - 2.kolo: Brumov-Bylnice x Vizovice 6,5:1,5

Druhý soutěžní zápas šachistů z Brumova-Bylnice se stal nečekaně hladkou záležitostí.


Do zápasu jsme vstupovali s určitými obavami, protože jsme tentokrát trochu s problémy skládali zápasovou sestavu a nastupovali tři náhradníci. Hosté také nepřijeli s kompletní základní sestavou, očekával se vyrovnaný zápas. Už první hodina zápasu nás optimisticky naladila. Na předních šachovnicí ,kde jsou hosté silní, nedovolují naši hráči soupeřům získat jakoukoliv výhodu a 5.,6.7. šachovnice už stojí lépe pro nás a navíc vedeme „darovaným" bodem z osmé šachovnice. Dobrou remis zapisujeme na třetí šachovnici. Partie rychle přešla do koncovky těžkých figur, náš hráč má možná trochu aktivněji postavené věže, ale pozice je rovnovážná. Poměrně snadnou výhrou na 4.šachovnici zvyšujeme na rozdíl dvou bodů.

Soupeř hraje podle očekávání své oblíbené „domečky" ( po g3 a b3 staví střelce na g2 a b2 na obě diagonály). Náš hráč je na to připraven a obsazuje pěšci centrum šachovnice. V okamžiku kdy se soupeř snaží hru otevřít, chybuje a nechává si dát vidličku pěšcem na dámu a jezdce. Ve snaze aspoň něco zkomplikovat špatně ustupuje dámou a ztrácí vyšachováním ještě střelce. K tomuto bodu přidáváme ještě remis na dvojce, kde si proti nejsilnějšímu hráči soupeře náš hráč vede dobře, v podstatě mu nic nedovolí a v poklidu si uhrává remis - 3:1. Další bod k nám putuje z 5.šachovnice. Zavřená soupeřova věž je chycena jezdcem a pak už bez problémů náš hráč dovede partii k vítězství.

Na sedmičce je podobná materiálová výhoda, náš hráč získal kvalitu (věž za střelce). Ale tady je pozice hodně otevřená, král našeho hráče je oslaben a soupeř na něj nebezpečně útočí. Dokonce mohl soupeř vynutit remis věčným šachem. Chtěl ale víc, pohrozil zdánlivě „nekrytelným" matem a už se skoro radoval z bodu. Umožnil tak našemu hráči pěkný efektivní závěr, dvojnásobná oběť věže vede k matu, nebo zisku dámy. Vedeme 5:1 a další body jsou na cestě.

Remis z jedničky se bere dobře. Tady se hrála „akční" partie. Náš hráč dal pěšce za iniciativu a vytvořil nadějnou pozici se spoustou možností. Soupeř musí být hodně pozorný. Zajímavé je, že ani jeden z hráčů nestihl udělat rošádu. Za rozhodnutého stavu však ani jedna strana "netlačí na pilu". Jako poslední končí partie na 6.šachovnici a to přesto, že rozhodující materiální výhodu získal náš hráč už v zahájení. Soupeř obětoval střelce na poli f7 v domnění, že si figuru za chvíli dobere zpět. Jenže náš hráč šikovnou protiobětí dámy figuru navíc udržel a ještě se vyměnily dámy. V trochu nervózním pokračování si situaci nedobrovolně ztíží, když spěchá pěšci dopředu, soupeři figuru vrací zpět, ale pěšec navíc a zjednodušená pozice zaručují vítězství. 6,5 :1,5.

Zápas měl pro nás ideální scénář, papírově to měl být vyrovnaný zápas, ale v partiích se štěstí a také šachové dovednosti přiklonily na naši stranu. Všichni naši hráči sestavy nějaký bodový zápis do konečného skóre připsali.

Body za Brumov-Bylnice
1.š. V.Raška 0,5b , 2.š. J.Běhunčík 0,5b , 3.š. V.Hrabovský 0,5b , 4.š. J.Častulík 1b , 5.š. F.Válek 1b , 6.š. F.Jedlička 1b , 7.š. J.Juřenčák 1b , 8.š. M.Horňák 1b

Další výsledky krajské soutěže
Rajnochovice – Valašské Klobouky 1,5:6,5
Valašské Meziříčí – Vsetín B 4,5:3,5
Valašská Bystřice – ŠK Holešov B 5:3
Ústí – Zašová 3:5
Lužná – EMKD Holešov 3,5:4,5

--------------------------------------------------------------------------

pro NAŠE VALAŠSKO info - Jiří Častulík- Brumov-Bylnice