Reklama

05. 08. 2020

Dnes má svátek: Kristian
úterý, 03 prosinec 2013 22:30

Krajská soutěž družstev v šachu - 3.kolo, ŠKZ Vsetín "B" x Brumov-Bylnice 5,5:2,5

Domácí tým vcelku jistě potvrdil předzápasovou roli favorita a nedal v půběhu zápasu šachistům z Brumova-Bylnice šanci.


Ani jedno družstvo nemělo v zápase svoji nejsilnější sestavu, ale přesto byli domácí jasným favoritem utkání. Hned od začátku se pro nás zápas vyvíjel špatně a po celý zápas se nevyskytla situace, že by se domácí obávali o výsledek. Nejprve na 8.šachovnici náš mladý hráč "vleze" soupeři do jednoduché dvoutahové kombinace, ve které ztrácí figuru a po výměně dam je pozice dříve nebo později prohraná. Navíc hned v zahájení chybuje i naše druhá šachovnice, chybný ústup střelcem a ztráta kvality.

Také na jedničce je náš hráč pod tlakem, podaří se mu sice soupeři cestu k výhře komplikovat, dokonce to vypadá jednu chvíli hodně nadějně, ale soupeř nalézá pěknou oběť dámy za věž a otevírá si cestu k výhře. To už prohráváme 3:1, protože po očekávané prohře z osmičky končí remízově partie na 5. a 7.šachovnici. Nejdříve na pětce udrží náš hráč soupeřovu aktivitu a v klidné pozici si to nikdo nekomplikuje. Pak na sedmičce náš hráč je aktivnější, ale soupeři se podaří přejít do koncovky s nestejnobarevnými střelci a pak mu ani nevadí, že má o pěšce míň.Na čtverce je poziční boj, kde nejprve střed obsadí soupeř a náš hráč se jej snaží vytlačit. Což se mu i daří, ale za cenu výměny většiny figur a koncovka s párem věží a stejnými střelci je zcela vyrovnaná. Remis je nakonec i na dvojce, kde po ztracené kvalitě nepouští náš hráč soupeře do rošády a podaří se mu partii zachránit věčným šachem, ze kterého soupeř může uniknout jedině za ztrátu dámy - 4:2.

Na třetí šachovnici se už dlouho schyluje k remíze, se kterou se náš hráč nechce smířit. Má sice pěšce navíc, ale opět v koncovce s nestejnobarevnými střelci to nic neznamená. Partie končí hodně dlouho po všech ostatních, ale víc jak půlku z ní nedostaneme. Ještě zbývá prohra na šestce, kde náš hráč dal pěšce za útočnou aktivitu,(za dané situace se to muselo zkusit risknout) ale přehlédl v koncovce nenápadný tah, kterým po asi čtyřtahové kombinaci vynuceně ztrácí figuru. Těžko pomýšlet na body, když se na žádné šachovnici nepodařilo zvítězit.


Pět remis za Brumov-Bylnici uhráli:
2.š. J.Běhunčík , 3.š. V.Hrabovský , 4.š. J.Častulík , 5.š. F.Válek , 7.š. J.Juřenčák

Další výsledky krajské soutěže:
Vizovice - Valašská Bystřice 2,5:5,5
Vlalašské Klobouky - Valašské Meziříčí 4,5:3,5
EMKD HOlešov - Ústí 6:2
ŠK Holešov "B" - Lužná 4,5:3,5
Zašová - Rajnochovice 4,5:3,5

------------------------------------------------------------------------

pro NAŠE VALAŠSKO info - Jiří Častulík- Brumov-Bylnice