Reklama

05. 08. 2020

Dnes má svátek: Kristian
středa, 18 prosinec 2013 20:08

Šachisté z Brumova-Bylnice, uštědřili kolegům z Val. Klobouk krutý debakl.

Šachové derby se stalo zcela jednoznačnou záležitostí šachistů z Brumova-Bylnice, kteří uštědřili svým kolegům z Valašských Klobouk krutý debakl.


Obě družstva nastoupila ve svých solidních sestavách (na obou stranách chyběl pouze jeden hráč ze základní sestavy) a tak se v tomto prestižním zápase očekával tuhý vyrovnaný souboj. Domácí byli mírným papírovým favoritem, ale role favorita v derby je vždy ošidná, navíc byli hosté po výhře v minulém kole nad silným soupeřem výše v tabulce. V den zápasu se však většina hráčů hostí nesešla s formou. Vždyť první tři partie končí po hubé chybě soupeře, vesměs jednoduchá ztráta věže, respektive kvality. Nutno však dodat, že ve všech případech byly pozice našich hráčů aktivnější.

Nejprve na osmičce přehlédnutí vidličky. Pak na pětce, v pozici kdy náš hráč přechází do koncovky s pěšcem navíc, dostává "dárek", soupeř odskakuje z vazby a nechává zadarmo věž. Do třetice na trojce, v hodně vyrovnané koncovce věž a kůň proti věži a koni se stejným počtem pěšců, spadne souoeř do pasti kde si náš hráč postopenými pěšci nažene špatně postaveného krále do vidličky. Vedení 3:0 je luxusní a to ještě v ostatních partiích, jedině s vyjímkou čtverky, stojíme dobře. Na 4:0 zvyšujeme výhrou z jedničky, kde soupeř sice neudělal evidentní chybu, ale náš hráč lépe zvládl střední hru, aktivním pojetím se mu daří přechod do koncovky se dvěma pěšci navíc a po výměně posledních figur je cesta k výhře volná. Za daného stavu si může dovolit náš hráč z šestky odmítnout nabídku remize, pozici má lepší, ale je také ještě dost nebezpečná.


Vítězný půlbod máme vzápětí na sedmičce, mírně aktivnější pozici se našemu hráči nedaří převést do hmatatelné výhody a není důvod se pokoušet o nějaké komplikace. Druhá šachovnice přidává další bod. Náš hráč má pěšce navíc, soupeř se snaží pozici komplikovat, ale to náš hráč nedopustí.Dokonce si dá na závěr i mat, což se v partiích většinou nestává.(prohraná strana se většínou stihne vzdát dříve než ho dostane) 5,5:0,5. Hostúm se nedaří, ani jejich nejlepší pozice na 4.šachovnici nekončí pro ně bodem, našemu hráči se podaří zachránit remízu.


V zahájení po špatném propočtu ztrati pěšce, určitou kompenzací byla možnost útočit po volných sloupcích těžkými figurami, při přesnější hře soupeře by však šel do prohrané koncovky. Soupeř umožnil našemu hráči přejít do věžové koncovky, ve které se dalo remis ubránit- 6:1. No a soupeři musí svůj kalich hořkosti dopít až do dna. V partii na šestce je akční pozice, našemu hráči se nabízí více možností, soupeř však má také trochu jedu v pozici. Náš hráč je ve svých hrozbách přesněší a když pokryje závěrečnou vabank hru soupeře je posledná bod také náš. Pro domácí výsledek snů, pro hosty těžké noční můra, která je bude strašit asi jěště hodně dlouho.

Krajská soutěž družstev v šachu - 4.kolo
Brumov-Bylnice x Valašské Klobouky 7:1

Body za Brumov-Bylnici
1.š. V.Raška 1b , 2.š. J.Běhunčík 1b , 3.š. V.Hrabovský 1b , 4.š. J.Častulík 0,5b , 5.š. F.Válek 1b , 6.š. L.Častulík 1b , 7.š. V.Hošík 0,5b , 8.š. J.Juřenčák 1b


Další výsledky krajské soutěže
Ústí - Rajnochovice 4,5:3,5
Valašské Meziříčí . Zašová 4,5:3,5
EMKD Holešov - ŠK Holešov 3,5:4,5
Valašská Bystřice - Vsetín B 5:3
Lužná - Vizovice 3:5

----------------------------------------------------------------------------------

Regionální přebor
Pozlovice x Brumov-Bylnice B 3,5:1,5

Domácí pro letošní sezónu hodně posílili sestavu a byli v utkání jasným favoritem. V utkání to i potvrdili, ale naši jim poměrně dlouho vzdorovali. Na prvních dvou šachovnicích, kde byla síla soupeřů největší , se prosadili až v koncovce.Na trojce po špatném začátku náš hráč otočil průběh partie, na čtverce náš hráč španě spočítal otevření pozice a ztratil figuru, na pětce byl průběh jako na houpačce, nejdříve hodně dobře pro nás, pak se pozice zkazila, nakonec remis v pohrané pozici, ale soupeř je v těžké časovce a volí raději jistotu půlbodu.

Body za Brumov-Bylnici
3.š. P.Čermák 1b , 5.š. O.Sopek 0,5b

Další výsledky regionélního přeboru
Valašské Klobouky B . Horní Lhota 1,5:3,5
Slavičín A - Zlín E 4:1
Slavičín B - Zlínterm B 0,5:4,5
Napajedla C - volný los

-------------------------------------------------------------------------------------

pro NAŠE VALAŠSKO info - Jiří Častulík- Brumov-Bylnice