Reklama

12. 08. 2020

Dnes má svátek: Klára
čtvrtek, 09 leden 2014 08:35

Krajská soutěž družstev v šachu: Zašová x Brumov-Bylnice 4:4

První utkání v novém roce přineslo dělbu bodů, vůbec první a zatím jedinou remis v průběhu celé dosavadní soutěže. Obě strany považovaly výsledek spíše za ztrátu, ale svorně konstatovali „ aspoň že tak".


Do Zašové jsme určitě nejeli v roli favorita, naši soupeři měli vynikající start do soutěže, tři zápasy, tři výhry a těsnou porážku zaznamenali až v posledním předvánočním kole se silným Valašským Meziříčím. Zápasová sestava domácích však nebyla nejsilnější, takže se papírové předpoklady víceméně srovnaly a my jsme věřili, že potvrdíme formu z minulého zápasu.(7:1 v derby s Val.Kloboukama).

Jenže samotný zápas se vůbec nevyvíjel dobře a lehkost a pohoda z minulé kola se někde vytratily. Už od začátku má problémy 7.šachovnice, špatně odvrácený útok na malou rošádu vede ke ztrátě figury a partie se už jenom dohrává. Zbytečně rychlá remis na poslední šachovnici, náš hráč sice nic nepokazil, ale určitě mohl soupeře ještě vyzkoušet. Ostatní pozice jsou vyrovnané, těžko se budou dělat body. Remis na jedničce je v pořádku, proti silnému soupeři náš hráč udržel solidní pozici, nic soupeři nedovolil, ale pozice mu víc jak půlbod nenabídla. Na pětce také remis.

Zahájení a střední hra z naší strany vypadala dobře, náš hráč se snažil využít odkrytého soupeřova krále k útoku, ale přechodem do koncovky se už výhoda stěhovala na stranu soupeře. Takže remis bereme. Stále o bod prohráváme a hraje se divoká "časovka" na šesté šachovnici. Zde měl náš hráč nadějnou pozici, kterou trochu promarnil, ale v časové tísni obou hráčů zkušeně otáčí a navíc soupeř rychlou hru nestíhá a prohrává na čas. Důležitý bod pro nás, je srovnáno. Jenže vyrovnaná pozice na čtverce je přehlédnutím našeho hráče najednou prohraná. Sice to náš hráč soupeři ještě zkomplikuje a zdá se, že by mohl i zremizovat, ale v ;daný okamžik nenajde to správné pokračování a partii nakonec prohrává.

Mezitím se zapsala pro nás „pouze" remis z dvojky. Celou partii byl náš hráč aktivnější, i v koncovce ještě zkoušel využít větší akční rádius střelce proti jezdci, ale soupeř se pečlivě bránil a remis „zuby, nehty" udrží. Hrálo se až do padnutí posledního pěšáčka. Spoléháme na třetí šachovnici. Ve vyrovnané pozici náš hráč těžko hledá cestu k výhodě, jednu chvíli soupeř dokonce promarní možnost jít do lepší koncovky. Pak se přece jenom podaří našemu hráči získat výhodu a prosadí se pěšcovou přev ahou na královském křídle a na druhém křídle, kde má zase soupeř dva pěšce na jednoho postup zastaví. Teď už se projevila větší zkušenost a vyhranost našeho hráče, který náročnou partii pod tlakem nutnosti vyhrát dotáhl a srovnal na konečných 4:4.

Zatím vyrovnaná bilance 2-1-2 s aktivním skóre nás řadí do středu tabulky. Další zápas rozhodne zda budeme číhat na zavání celků z předu tabulky, anebo počítat jak je to v místech bojů o záchranu.

 

Body za Brumov-Bylnici.
1.š. V.Raška 0,5b , 2.š. J.Běhunčík 0,5b , 3.š. V.Hrabovský 1b , 5.š. F.Válek 0,5b , 6.š. L.Častulík 1b 8.š. J.Juřenčák 0,5b

 

Další výsledky soutěže:
Valašské Klobouky – Valašská Bystřice 2:6
ŠK Holešov B– Ústí 6,5:1,5
Vizovice- EMKD Holešov 2,5:5,5
Vsetín B – Lužná 6:2
Rajnochovice-Valašské Meziříčí 2,5:5,5

 

------------------------------------------------------------------------

pro NAŠE VALAŠSKO info - Jiří Častulík- Brumov-Bylnice