Reklama

12. 08. 2020

Dnes má svátek: Klára
pátek, 31 leden 2014 11:28

Brumovský šachista Vladimír Hrabovský sehrál svou tisící soutěžní partii a navíc vítězně.

Domácí ve svém nepovedeném zápase přenechali vítězství hostům, kteří získali své první tři body v soutěži.

Hosté doposud v soutěži prohrávali (většinou těsně a jak tvrdili i smolně) a tak už jim trochu „teklo do bot". Nasadili tedy na první šachovnici poprvé v soutěži svého nejsilnějšího hráče, ale zase v zadu nebyli kompletní, takže papírové předzápasové předpoklady byly, přední šachovnice udržet, na zadních vyhrát. Jak ošidné jsou někdy tyto předpoklady ukázal zápas. Někteří naši hráči by nejraději na svoji zápasovou partii rychle zapomněli. Hlavně na 5.šachovnici. Velmi dobře rozehraná partie, náš hráč dokonce získal dvě figury a pěšce za věž a zdálo se, že kráčí k ví tězství. Jenže hrubá chyba, přehlédnutí, a ztrácí dámu za věž . Následně chybu potvrdí další zbytečnou ztrátou figury a je nucen se vzdát.

To už prohráváme 2:1, protože po lehce získaném bodu z osmičky soupeři vracíme rychlou prohrou na sedmičce. Už od zahájení se našemu hráči nedařilo, ve střední hře pak čelili hrozbám, jen za ztrátu dvou pěšců a to pak rychle rozhodlo koncovku. Na šestce hraje náš hráč taktéž svoji nepovedenou partii. Zbytečná ztráta pěšce v zahájení a navíc se nějak nedaří rozehrát figury. Soupeř si výhodu přenese i do koncovky a prosadí se. Prohráváme 3:1 , ale neskládáme zbraně, zdá se, že to ještě můžeme otočit.

Na jedničce se dostává do aktivnější pozice náš hráč, jenže nepřesnost v realizaci dobrého plánu silný soupeř potrestá a partii vyhraje. Prohrávat 4:1 je už kritické. Rozdmýcháváme ještě plamínek naděje výhrou na 4.šachovnici. Od začátku je náš hráč lepší, využije pasivního postavení soupeře, rozbije soupeři rošádu a získá dva pěšce. Sice přehlédne možnost okamžité výhry po kombinačním obratu, ale i poklidnější výměny figur a koncovka se dvěma pěšci navíc je jasně vyhraná. Vzápětí plamínek naděje hoří jasněji, vítězíme i na 3. šachovnici a snižujeme na rozdíl jediného bodu na 4:3. Zde měl náš hráč vyrovnanou pozici a trpělivě čekal na chybu soupeře. Ta přichází, kůň soupeře je chycen do vazby s věží a padá. S figurou za pěšce je koncovka už lehce vyhratelná.

Na 2.šachovnici je těžká situace, náš hráč musí nutně zvítězit. Pozice je 2 pěšci na jednoho na jednom křídle a na druhém má zase soupeř 2 na jednoho, každý věž a střelec proti jezdci. Hraje se na maximální riziko. Bohužel to nevychází a konečná remis je vlastně výhrou soupeře, protože přináší celkové těsné vítězství hostům. Pro nás nepovedený zápas, protože v některých partiích jsme se jakoby porazili sami. Jedna zajímavost zápasu.

Na třetí šachovnici sehrál náš hráč Vladimír Hrabovský svou tisící soutěžní partii a navíc vítězně. Tisíc je pěkné číslo, pozoruhodné je hlavně s jakou pečlivostí si Laďa vede statistiky a archiv partií. Důvod k oslavě však kalila celková prohra družstva.

 

Krajská soutěž družstev v šachu - 6.kolo
Brumov-Bylnice x Rajnochovice 3,5:4,5

Body za Brumov-Bylnici:
2.š. J.Běhunčík 0,5b , 3.š.V.Hrabovský 1b , 4.š. J.Častulík 1b , 8.š. J.Juřenčák 1b


Další výsledky soutěže:
Ústí – Val.Meziříčí 3,5:4,5
Val.Bystřice – Zašová 5,5:2,5
Lužná – Val.Klobouky 3:5
EMKD Holešov – Vsetín B 3,5:4,5
ŠK Holešov B – Vizovice 3:5

----------------------------------------------------------------------

Regionální přebor
Také béčko pokračovalo v novém roce ve své soutěži. Během ledna sehrálo dva soutěžní zápasy.

Nejprve ve 4.kole lehce jednoznačně porazilo Valašské Klobouky B 4,5:0,5.
Zápas byl rychle rozhodnut, v žákovských soubojích na 4. a 5. šachovnici naši mladíci jasně dominovali a když se dobrým výkonem přidala 3. i 2. šachovnice bylo to 4:0. Čestný půlbod hosté uhráli na první šachovnici, i zde byl náš hráč aktivnější, ale volil raději klidné pokračování až dospěl do vyrovnané věžové koncovky.

Body našeho družstva získali:
1.š.M.Horňák 0,5b, 2.š.J.Juřenčák 1b, 3.š.J.Janáč 1b, 4.š.L.Solař 1b, 5.š.O.Sopek 1b

Těžší soupeř čekal naše mládežníky v 5.kole. Vedoucí celek soutěže Slavičín A, netající se ambicemi po třech letech znovu postoupit do vyšší soutěže. O to víc je cenná konečná remis 2,5:2,5. Zabodovali zejména první dvě šachovnice, solidní remis na jedničce a výhra na dvojce. Naši žáci na trojce a čtverce proti ostříleným slavičínským matadorům neuspěli, ale na pětce proti mladému nezkušenému soupeři ano. V tabulce jsme na příjemném 4.místě a to máme ještě o zápas míň.

Body béčka v tomto zápase uhráli:
1.š.M.Horňák 0,5b , 2.š.J.Chlupáček 1b , 5.š.O.Sopek 1b

 

pro NAŠE VALAŠSKO info - Jiří Častulík- Brumov-Bylnice