Reklama

12. 08. 2020

Dnes má svátek: Klára
neděle, 09 únor 2014 13:46

Zimní olympijské hry v Soči pohledem Dubinátora – část I.

Máme za sebou prvních pár hodin od zahájení 22. zimních olympijských her v Soči. Předpokládám, že je sledujete se stejným zájmem jako já.

A pokud jste na tom s časem stejně jako já a nestíháte být u televizní obrazovky, tak alespoň výsledky Vás zajímají. Rusové postavili sportoviště doslova skoro na zelené louce. Místy, alespoň podle ohlasů závodníků a toho co vidíme v televizních přenosech, z ohlasů samotných závodníků, to sem tam vypadá jako ty pověstné Potěmkinovy vesnice, ale nebuďme škarohlídi. Přestože to jsou nejdražší hry v historii, přináší i kuriózní svědectví ve smyslu jiný kraj, jiný mrav. Vzpomeňte na fotografie našich biatlonistek z místnosti, kde i ten největší panovník historie chodil sám.


Olympiáda přináší slávu, radost, emoce a silné lidské příběhy. Ještě se nám hry pořádně nerozjely a už se máme o čem bavit. Udělejme si lehký průřez toho, co nám emocemi nabité první dny přinesly. Možná jste i Vy postřehli, že jedna z našich vlajek byla při nástupu na stadion vzhůru nohama, škoda. Taky pomalu začínám chápat, proč olympijská kolekce stojí tolik peněz. Když z různých záběrů vidím, kdo všechno je do ní oblečený, není se čemu divit.

Ale pojďme na sportoviště. Nelze začít jinak než u naší reprezentace.

Hned na úvod mě zaujala famózní jízda Jardy Soukupa, která skončila historicky první medailí pro Českou republiku z olympiády v biatlonovém zápolení. Když si vezmeme, že po pádu z kola byl dolámaný jak špatně rozbalená čokoláda a hrozil i konec kariéry, musíme smeknout klobouk. Přiznám se, že biatlon mě zejména v posledních letech velmi zaujal. Je to hodně nevyzpytatelný sport, kdy do posledního výstřelu nikdo neví, jak to dopadne. Ole Einar Björndalenem vybojoval ve svých čtyřiceti letech svou dvanáctou medaili a v jejich počtu dorovnal rekordmana Björna Dählieho. Zajímavostí je, že oba dva mají jako rodnou zem Norsko. Podle toho co Björndalen předvedl v biatlonovém sprintu, kdy na něj neměl ani Martin Fourcade, který byl z mého pohledu horký favorit, bych si tipl, že Dählieho překoná. Otázkou je, zda se dá porovnávat biatlon s klasickými lyžařskými disciplínami nebo jednotlivé sportovní odvětví obecně, nicméně v každém případě to jsou výkony hodné obdivu. Biatlon pro naše barvy začal famózně, myslím si, že se máme na co těšit. Forma, jakou se prezentovali v závodech Světového poháru třeba Ondra Moravec, Michal Šlesingr, Gabriela Soukalová, Veronika Vítková dává naděje, že nemusí zůstat pouze u nejčerstvějšího bronzového zásahu Jardy Soukupa.


Ve skiatlonu si dojela Eva Vrabcová-Nývltová pro životní úspěch v podobě 11. místa. U běžkyně, která ještě nedávno jezdila kolem třicátého fleku je tento výsledek z kategorie snů. Atakovat první desítku je známka vysoké kvality. Při rozhovoru s Jaromírem Bosákem se přiznala, že píše diplomovou práci na toto téma a sama na sobě testuje výsledky výpočtů, co se sportovcem pro jeho výkonnost udělá vysokohorské soustředění. Zdá se, že výpočty jdou správným směrem. Z tohoto úhlu pohledu mě zaujala slova Kateřiny Neumannové, která sama přiznala, že zvažovali s trenérem EPO, ale nakonec to rychle zavrhli. Možná ji nakonec toto rozhodnutí přihraje druhou zlatou medaili. Určitě jste zaznamenali, že Estonka Kristina Šmigunová-Vähiová podle neoficiálních zpráv v Turíně 2006 dopovala. To by znamenalo, že by Kateřině Neumannové připadlo první místo ve skiatlonu. Škoda, že MS v Liberci její reputaci a „slávu" notně poškodilo.

Mimochodem, také Lukáš Bauer, který je držitelem stříbra ze závodu na 15 km klasicky z Turína 2006 má v případě potvrzeného dopingu Andruse Veerpalua taktéž z Estonska naději na zisk zlaté medaile. Holt, švindlovat se nemá v jakékoli době. Potěšující je skvělé 36. místo pro Petru Novákovou, která ve svých dvaceti letech dává naději, že by se nám v ženském běžeckém lyžování mohlo opět blýskat na lepší časy.


Nizozemsko je rychlobruslařská velmoc, což se hned na úvod potvrdilo. Sven Kramer obhájil své zlato ze závodu na 5000 metrů z Vancouveru. Vyhrál v novém olympijském rekordu 6:10,76 minuty, na stupních vítězů měl pouze své krajany. O to víc je potřeba si cenit výsledků Martiny Sáblíkové. Sám se těším, co nám předvede. Nebude to mít jednoduché, na svět se vylouply informace, že Rusové, Kanaďané a Američané, přivezli nové typy rychlobruslařských kombinéz. Na jejich vývoji mají údajně podíl i astronauti a cena pro tento vývoj a výzkum je odhadována na několik milionů dolarů. Určitě si vzpomenete na posun časů z plavání, kdy se začaly používat zázračné kombinézy, a které byly následně zakázány. A právě kombinézy mají posunout rychlobruslaře k nejrychlejším časům v historii. Držím Martině palce, aby těmto komparativním výhodám dokázala odolat.


Olympijská vítězka zpravidla roní slzy štěstí. Tyto slzy byly vidět i po závodě skiatlonu žen. Hned po dojezdu a záběrů z převlékacího stanu bylo zřejmé, že se „něco děje". Skupinka závodnic z Norska místo obvyklého křepčení, výskotů, gratulací či objímání stály svorně v objetí a jedna vedle druhé plakaly. Všechny norské reprezentantky totiž zasáhla tragédie jejich kolegyně Astrid Uhrenholdtové Jacobsenové, které v pátek nečekaně zemřel bratr. Velký příběh zapsaly sestry Justine, Chloe a Maxime Dufour-Lapointeové a postaraly se o zápis do olympijské historie. Děvčata z Kanady se v Soči kvalifikovaly do závodu jízdy v boulích. Zlato v konečném účtování získala ta nejmladší z nich Justine a Chloe vybojovala střbíro. Obě odsunuly na třetí místo obhájkyni titulu z USA Hannah Kearneyovou.


Česká reprezentantka Nikola Sudová skončila v celkovém součtu na deváté pozici, s čímž jistě vzhledem ke svým medailovým ambicím spokojená nebude. Miroslav Petrásek, trenér našich běžců na lyžích právě dnes slaví padesáté narozeniny. Slušelo by se pogratulovat nějakým výrazným úspěchem. Naši borci mají rázem o motivaci víc.


Pokračování Olympijských her bude z našeho pohledu ještě hodně zajímavé. Máme spoustu želízek v ohni a já doufám, že bude o čem psát a co slavit.
Doufám, že výčet úspěchů našich barev bude na hodně dlouhý zápis.


tz. Dubinátor