Reklama

12. 08. 2020

Dnes má svátek: Klára
pondělí, 10 únor 2014 23:43

Zimní olympijské hry v Soči pohledem Dubinátora – část II.

Vážení sportovní přátelé, nevím jak Vy, ale já jsem až na malou výjimku strávil nedělní den sledováním televize.

Není to mým zvykem, ale byl jsem natěšený na to, co nám předvedou naše medailové naděje. Myslel jsem hlavně Martinu Sáblíkovou a zejména Gabrielu Soukalovou. Disciplína Šárky Pančochové mě nějak nebere, ale přesto jsem neodolal pokušení být u toho, když se prosadí na stupně vítězů.


Olympiáda je bohatá na lidské příběhy. To jsem už psal a průběh této olympiády to jenom potvrzuje. Snowboarding není zrovna z kategorie těch sportů, které vyhledávám a je v podstatě pro mě velkou neznámou. Podle komentátorů se zdálo, že první kolo slopestylu Šárce vyšlo a má našlápnuto na skvělý výsledek. Závod byl podle všeho ovlivněn ze strany rozhodčích. Podle ohlasů co jsem zaznamenal, měla být Šárka na bedně. Trefný komentář ve smyslu, že má Šárka na nejbližší policejní stanici nahlásit krádež medaile mluví dostatečně za vše. Rozhodčí prostě svůj olympijský slib o nestranném rozhodování nechali v teple své šatny. Konečný výsledek ovlivnil její těžký pád a kdo jste to viděli, určitě mně dáte za pravdu, že to nevypadalo dobře. Šárka naštěstí odešla po svých a rozpůlenou přilbu teď už lze brát jako cenný suvenýr. Dokonce to může nahradit i ztracenou medaili. Podle mě ji zachránila kus zdraví. Její slova: „žiju, takže dobrý" to jenom potvrzují. Dokonce bych si tipl, že její let a pád bude časem ozdobou různých televizních spotů.


Rychlobruslení přineslo našim barvám stříbrnou medaili, kterou se Martina Sáblíková pasovala mezi legendy české sportovní historie. Stala se totiž teprve naším třetím sportovcem, který má čtyři medaile ze zimních OH. Dodávám, že má ještě k dobru několik možností jak si tuto bilanci rázně vylepšit. Zejména závod na pět kilometrů je parádní záležitostí Martiny a stejně jako trenér Novák, i já bych rád slyšel naši hymnu. A řeknu rovnou, že ve svých šestadvaceti letech má stále velkou perspektivu před sebou.

Nestárnoucí stálice jménem Claudie Pechsteinové (je o týden mladší než Jaromír Jágr), která byla na své šesté olympiádě do Vancouveru ji nepustili. V únoru 2009 totiž dostala dvouletý trest kvůli krevnímu dopingu, neboť jí byly při závodech naměřeny v krvi zvýšené hodnoty retikulocytů. Trest byl založen na nepřímých důkazech, žádné zakázané látky v krvi objeveny nebyly. Pechsteinová vše odmítla a vysvětlovala abnormální hodnoty mimo jiné i dědičnou poruchou. Claudie, která začala kariéru ještě za dob rozdělení na Východní a Západní Německo trest ještě nerozdýchala a chce se s mezinárodní federací soudit. Po mezinárodním a německém bruslařském svazu požaduje dohromady více než 101 milionů korun za ztráty na reklamě a osobní újmu, které během dvouletého zákazu závodění utrpěla.

Martinu porazila pouze Ireen Wüstová, což je reprezentantka Nizozemí, které jsem označil za rychlobruslařskou velmoc. Na jednu stranu jsem rád, že jsem se nespletl, na druhou mě mrzí, že Martině vyfoukla zlato. Nutno však uznat její velké kvality. Není to žádné ořezávátko. Ireen má třetí zlatou medaili ze tří po sobě jdoucích olympijských her.


Biatlonový sprint žen měl být z mého pohledu laskonkou nedělního podvečera. Bohužel, medaile zůstaly viset hodně, ale opravdu hodně vysoko. Docela by mě zajímalo, co se honí v hlavě závodnici, která vzhledem ke svým dosavadním výsledkům musí mít medailové ambice a ví, že je pro ni závod, který vlastně ještě ani nezačal ztracený. Takto si svůj vstup do olympiády Gabriela Soukalová určitě nepředstavovala. Začalo to výborně, na střelnici dojela v nejlepším čase ze všech závodnic, ale hned po čtvrté vystřelené ráně bylo jasné, že to je v háji. Bojovala, což se cení, ale na lepší než devětadvacáté místo nestačilo. Start do stíhačky nebude lehký, ale historie už pamatuje posuny i o třicet míst. jen ona sama ví, co bylo příčinou katastrofy na střelnici. Přinejhorším by si mohla spravit chuť ve své parádní disciplíně jakou je vytrvalostní závod. Veronika Vítková sice střílela čistě, ale běžecky jí to nesedlo. Na této úrovni je to taky o materiálním vybavení. Pokud jste si všimly, děvčata měla na rukou sporttestry renomovaných značek. Zaznamenal jsem, že největší oblibu mají značky Suunto a Garmini Forerunner. Je chvályhodné, že naše závodníky obléká tuzemská firma Atex z Brna.


Dalším příběhem, který mě zaujal je ten, co píše Anastasie Kuzminová, Ruska, která závodí pod vlajkou Slovenska. Mimochodem, je to sestra Antona Šipulina, který prohrál o sedm desetin sekundy bronz s Jardou Soukupem. Tato dáma se může od neděle pyšnit přívlastkem dvojnásobná olympijská vítězka. Na svůj dosavadní největší úspěch, kterým je zlatá medaile ze ZOH 2010 ve Vancouveru ve sprintu na 7,5 km navázala zlatým úspěchem ze Soči. Výhledově mě bude zajímat, zda opět zvítězí v anketě o nejlepšího sportovce Slovenska stejně jako v roce 2010. Nechala se totiž slyšet, že: „Vyhrát zlatou medaili v mé domovské zemi je velká věc. Mám jen slovenský pas, stále jsem Ruska," Jinak řečeno, se Slováky kromě pasu nechci mít nic společného, ani zemáky v řádku, jak se u nás na Valachoch říká. Takovéto věty si Slováci, které já osobně považuju v tomto ohledu za velké „nacionalisty" za rámeček určitě nedají. Přijde mi to od ní dost sobecké. Slováci ji vytvořili podmínky, dali jí šanci vrátit se na mezinárodní pole a ona je tak trošku kopne do pr...e. To zabolí.
Biatlon se stává pomalu, ale jistě, naší vlajkovou lodí. Ondra Moravec si ve stíhačce doběhl pro nádherný stříbrný úspěch. Třetí den a třetí medaile pro naši výpravu, to je průměr jako zvon. Jediný, kdo ho předběhl byl Martin Fourcade, kterého jsem pasoval na jednoho z favoritů do všech biatlonových disciplín a přestože si nemyslím, že jsem nějaký sportovní znalec a odborník, zatím moje tipy vychází. No, někdy by ani nemusely. Máme před sebou další závody. Zejména smíšená štafeta bude plná očekávání. Laťka je hodně vysoko.


Další velký příběh píše Šárka Strachová, na zahajovacím ceremoniálu vlajkonoška české výpravy. Prošla si těžkým životním obdobím a v superkombinaci skončila díky nejrychlejšímu času ve slalomu devátá. Myslím si, že tato žena si je velmi dobře vědoma i díky tomu čím si prošla, že boj o medaile je zcela něco jiného než boj o život. A když nejde o život, nejde v podstatě o nic. Její akcie však po dnešním výkonu vylétly s výhledem na její specializaci, kterým je slalom, hodně vysoko. Pokud by se ji povedlo k bronzové medaili, kterou má doma z Vancouveru přidat další kov, nebylo by to vůbec k zahození. Klára Křížová, dcera bronzové olympijské medailistky ve sjezdu ze Sarajeva 1984 Olgy Charvátová-Křížové obsadila v superkombinaci 19. místo.


Ve středu začínáme úvodním zápasem se Švédskem hokejový turnaj. V Soči jsou už všichni naši reprezentanti. Nominace vyvolala velké ohlasy a rozpoutala se bouřlivé diskuze kdo měl či neměl jet. Dle mého názoru to bylo dost zbytečné. Trenér vybral do týmu hráče, o kterých si myslí, že by si mohli k sobě sednout, měli by si umět vyhovět. Já osobně bych to viděl nějak takto. Když jste na stavbě, nepotřebujete dvacet stavbyvedoucích, úplně stačí jeden, pak nějaký stavební dozor a pak potřebujete dělníky, kteří budou makat. Dvacet stavbyvedoucích ten barák nikdy nepostaví, bez dělníků to prostě nejde. Záleží na síle kolektivu a týmu. Je to otřepaná fráze, ale kdo někdy dělal kolektivní sport tak ví, že to tak je. A jeden dělník, který si chce hrát na stavbyvedoucího může celé dílo pěkně pokazit. Nikde není napsané, že musí vyhrát ten, který je podle soupisky nejsilnější. Vždyť Nagano je toho jasným důkazem.


Poslední zmínka, kterou si neodpustím, je olympijská kolekce od Alpine Pro, kterou tento výrobce stvořil. Ano, je pěkná, povedená a budí stejně jako na jiných OH pozornost. Nedalo mi to, abych se nekoukl, kolik takové kousky stojí. Tak třeba nástupnická bunda je k mání bez jedné koruny za sedm tisíc. Beranice za devět stovek a třeba kalhoty se šrákama za tři a půl litru. No nekupte to. A poslední dodatek, ne každému, kdo se do ní nasouká pasuje.

 

tz. Dubinátor

 

Zimní olympijské hry v Soči pohledem Dubinátora – část I.  ZDE