Reklama

12. 08. 2020

Dnes má svátek: Klára
neděle, 23 březen 2014 07:16

Brumov-Bylnice: Krajská soutěž družstev v šachu

Šachisté z Brumova-Bylnice sehráli v uplynulém měsíčním období tři soutěžní zápasy s rozdílnými průběhy i rozdílnými výsledky.


7.kolo: Valašské Meziříčí x Brumov-Bylnice 4,5:3,5

Bez kapitána, ale s odhodláním druhému celku soutěže sebrat všechny body a opravdu jsme byli výhře hodně blízko. Zápas v podstatě rozhodla kuriózní situace. Náš hráč si zapoměl vypnout mobil a jeho zazvonění v průběhu partie se trestá podle pravidel prohrou v partii. Zápas začali lépe domácí, rychlou výhrou na sedmičce, kde náš hráč zaplatil nováčkovskou daň. Kontrovali srovnáním stavu po také rychlé výhře na osmičcce. Poklidná remis na 4.š. a zúročení dobré pozicce na dvojce nás posílají do vedení. Pak nás zabrzdila již zmíněná situace s mobilem, kdy se na šestce v solidni pozici musí dát bod soupeři. Ale zápas se ještě dá vyhrát. Remis je na pětce, kde má soupeř pěšce navíc, ale iniciativu měl náš hráč. Výbornou pozici má náš hráč na jedničce, ale v koncovce zaváhá a silný soupeř využije k přetočení průběhu celé partie a pošle domácí do vedení, které udrží i poslední remízové partii na trojce. Náš hráč nešel do absolutního rizika, vyhodnotil ho jako prohru. Škoda, v tomto zápase jsme byli bodům hodně blízko, domácí byli šťastnější.

Body za Brumov-Bylnici
2.š.J.Běhunčík 1b , 3.š.V.Hrabovský 0,5b , 4.š.F.Válek 0,5b , 5.š.L.Častulík 0,5b , 8.š.J.Juřenčák 1b

 

 

8.kolo: Ústí x Brumov-Bylnice 3,5:4,5

Los nás poslal podruhé po sobě k venkovnímu zápasu a přestože jsme nastupovali proti poslednímu celku, věděli jsme, že nás nečeká snadný úkol. Domácí totiž cítili poslední šanci jak se případným vítězstvím odpoutat z posledního místa a vytvořit si reálnou pozici k záchraně. Nastoupili ve své silné zápasové sestavě. Zápas jsme odstartovali rychlou výhrou na jedničce, kde náš hráč soupeře přehrál. Domácí brzy stihli vyrovnat výhrou na osmičce. Bereme si vedení zpět na dvojce, kde měl náš hráč značný časový náskok i dobře rozehranou pozici. Pak následují dvě remíze, nejprve poklidná na sedmičce a pak na pětce při nestandartně rozloženém materiálu, ale v zablokované pozici. V okamžiku, kdy zúročil náš hráč na šestce solidní pozici vedeme 4:2 a zdá se být výhra v kapse. Ale není ještě hotovo, osud posledních dvou partiíí je nejasný. V těžké pozici na trojce má náš hráč za ztracenou figuru dva pěšce. V otevřené pozici se mu podaří dámou p roniknout za obranu soupeře a vynutí si třikrát opakovanou pozicí remis a naši zápasoou výhru. Už v poklidu sledujeme dlohou poslední partii, kde má náš hráč střelce navíc, ale soupeř má pěšcovou převahu na obou křídlech. Po výměně věží už střelec není schopen obě křídla uhlídat a domácí snižují na konečný jednobodový rozdíl. Pro nás důležité body, které znamenají klid středu tabulky. Domácí jsme s největší pavděpodobností odsoudili k sestupu.

Body za Brumov-Bylnici:
1.š.V.Raška 1b , 2.š.J.Běhunčík 1b , 3.š.V.Hrabovský 0,5b , 5.š.L.Častulík 0,5b , 6.š.V.Hošík 1b , 7.š.J.Filák 0,5b

 

 

9.kolo: Brumov-Bylnice x Valašská Bystřice 2,5:5,5

Hosté suveréně vedou tabulku se stoprocentní zápasovou bilancí a k nám přijeli ve své špičkové sestavě pro praktické potvrzení postupu. Určitě jsme je potrápili, vždyť po třech a půl hodinách hry je stále stav 0:0 a žádná partie není rozhodnutá. Teprve při první časové kontrole kolem čtvrté hodiny zápasu se začíná hýbat skóre. První bod jde k nám, na 5.šachovnici dokončíl náš hráč útok po otevřeném křídle na malou rošádu.Hosté však téměř současně berou bod na první šachovnici. Po celou dobu partie měl náš hráč iniciativu, ale silný protivník si počkal na chybičku v koncovce a využil ji. Ještě jednou si bereme vedení zpět. Na osmičce náš hráč lépe začal, ale koncovku má lepší soupeř. Jeho nepřesnosti však náš hráč zkušeně využije k přetočení průběhu koncovky. Hosté srovnávají na 2:2 výhrou na čtverce, kde v dlouho vyrovnané pozici nenašel náš hráč správný obranný manévr v čtyřvěžové koncovce. V tomto časovém období končí ještě partie na 6.šachovnici remízou. Náš hráč udrží soupeřovu iniciativu a dostane koncovku do remízové pozice nestejnobarevných střelců. Vyrovnaný stav a hrají se poslední třii partie jejichž výsledek je ještě nejasný.Dlouhý zápas, bohužel pro nás se hosté nakonec prosazují ve všech třech partiích. Nejprve ve věžovce na sedmičce, pak na trojce v koncovce lehkých figur a nakonec i na dvojce kde měl v jezdo vé koncovce soupeř pěšce navíc. Tříbodový rozdíl je vzhledem k průběhu zápasu pro nás až moc vysoký. Nicméně nezbývá než soupeřům pogratulovat k postupu do vyšší soutěže.

Body za Brumov-Bylnici:
5.š.F.Válek 1b , 6.š.L.Častulík 0,5b , 8.š.J.Filák 1b

 

Další výsledky soutěže:

Valašské Klobouky-Vizovice 4:4
Vsetín B-Ústí 5:3
Zašová-ŠK Holešov 2:6
Valašské Meziříčí-Lužná 6,5:1,5
Rajnochovice-EMKD Holešov 5:3

 ------------------------------------------------------------------------------------

pro NAŠE VALAŠSKO info - Jiří Častulík- Brumov-Bylnice