Reklama

12. 08. 2020

Dnes má svátek: Klára
čtvrtek, 10 duben 2014 21:20

Brumov-Bylnice: Krajská soutěž v šachu

Šachisté z Brumova-Bylnice se skvělým finišem v posledních dvou kolech mistrovské krajské soutěže vyšplhali do horních příček konečné tabulky. Nejprve si vcelku bez problémů poradili s družstvem Lužné a v posledním kole v přímém souboji o 5. příčku zdolali i družstvo z Holešova.

 

10.kolo

Sokol Lužná x Brumov-Bylnice 3:5

Do utkání proti celku, který byl již odsouzen k sestupu jsme nastupovali jako jasný favorit. Domácí v soutěži vyhráli pouze dva zápasy, ale jejich ostatní porážky byly většinou těsné a podobně to proběhlo i v našem zápase. Ujali jsme se vedení rychlou výhrou na 6.šachovnici, kde náš hráč hned po zahájení chytil soupeřovu špatně postavenou dámu uprostřed šachovnice. Následuje rychlá remis z dvojky, kde se soupeři dobře znají a nikdo se nechce pouštět do moc otevřeného boje. S výjimkou první šachovnice stojíme v partiích lépe, ale ne všechny výhody se podaří dotáhnout do celého bodu. Domácí se brání ho uževnatě a udržují pro ně přijatelné skóre. Další výsledky se zapisují až kolem časové kontroly po přibližně čtyřech hodinách hry. Na sedmičce postupně přehrává náš hráč svého soupeře a vedeme o dva body. Na pětce po solidní střední vytěží náš hráč pěšce navíc do věžové koncovky, ale nepodaří se mu jej nakonec prosadit. Remis nám nevadí vedeme 3:1.

Podobně i na osmičce, náš hráč ve střední hře soupeře tlačí a zdá se vyhraný, ale přechodem do koncovky si pozici ztíží, má sice pěšce navíc, jenže proti dvojici střelců jsou jeho dvě rúzné lehké figury míň aktivní. Opět se spokojujeme s remízou, stále vedeme dvobodovým rozdílem. A do třetice nevyužitá šance je na 4.šachovnici, kde náš hráč zatlačil svého soupeře, je aktivnější, soupeř se jenom brání, ale průlom v jeho obraně nenalezl. Třetí remis v lepší pozici možná trochu vadí samotným hráčům, ale družstvu ne, vedeme 4:2 a na trojce má náš hráč pozici na výhru.

Domácí sice ještě snižují výhrou na jedničce, kde soupeř našeho hráče od začátku partie udával tempo a směr partie, našemu hráči se sice podařilo řádně zkomplikovat koncovku, zdálo se, že snad i zremizuje, ale nakonec soupeř cestu k výhře našel. Stav je 4:3 pro nás, ale žádné drama se nekoná, na třetí šachovnici si v poklidu k výhře náš hráč dokráčí. Celý zápas jsme měli pod kontrolou, škoda, že se nepodařilo odskočit na vyšší skóre, šance určitě byly.


Body za Brumov-Bylnici

2.š. J.Běhunčík 0,5b , 3.š. V.Hrabovský 1b , 4.š. F.Válek 0,5b , 5.š. L.Častulík 0,5b , 6.š. V.Hošík 1b , 7.š. J.Filák 1b , 8.š. J.Juřenčák 0,5b

 

--------------------------------------------------------------------------------

11.kolo

Brumov-Bylnice x EMKD Holešov 5:3

Utkání dvou „papírově" vyrovnaných týmů bylo přímým soubojem o pátou příčku v tabulce, hostům stačila remis, my jsme potřebovali jakoukoliv výhru. Začátek utkání je vyrovnaný, potvrzují to i dvě remíze z jedničky a čtverky, kde se v pozicích vcelku rychle vyměnil materiál a soupeři se shodují na remíze.Postupně se misky zápasových vah začínají přiklánět na naši stranu, lepší pozice jsou pro nás na trojce a osmičce, nadějně vypadá i pětka. A je to právě pátá šachovnice, kde se asi zápas zlomil. Náš hráč chce rozhodnout razantní obětí figury, soupeř však nachází únikové cesty a pozice je hodně n ejasná. Oba hráči jsou tak zabráni do hry, že si ani nevšimnou rychle se blížící časovou kontrolu. Náš hráč nabízí remis, soupeř váhá a právě v tomto okamžiku mu vypršel čas. Chybělo mu udělat jediný tah. (podle pravidel musí hráč udělat minimálně 40 tahů za 2 hodiny). Teprve teď si hráči všímají hodin a je zřejmé, že náš hráč vyhrál na čas. Soupeř svůj tah nebo přijetí remíze prováhal. Takže z půlky je trochu šťastně celý bod a když se k němu přidal očekávaný bod z osmičky, kde byl náš hráč lepší a svého soupeře přehrál vedeme 3:1 a směřujeme k výhře. Navíc se rychle rozhodla i partie na trojce. Náš hráč měl lepší pozici, soupeř mu ještě chybou situaci usnadňuje a velké ztráty materiálu partii končí.

Stav je 4:1, zdá se být rozhodnuto. Ze tří hrajících se partií stačí jedna remis, což se zdá snadné. Na dvojce se po ostřejším zahájení situace ve střední hře zklidnila a srovnala, jenže stačí trochu nepozornosti, náš hráč si přehodil tahy a rázem má problémy, které už nejdou vyřešit. Soupeři snižují na 4:2, ale jejich šance zhasínají po výhře našeho hráče na sedmičce. V akční partii vyšel ze zahájení lépe náš hráč, pak začal útočit i soupeř a v ostré ; pozici hrozí našemu hráči ztráta figury, ale současně má nebezpečné hrozby na soupeřova krále. Soupeř bezhlavě bere materiál a přehlíží dvoutahový mat - 5:2. Pak se ještě dlouho dohrává partie z šestky, kde se vyrovnaná pozice v průběhu časové tísně našeho hráče přetáčí ve prospěch soupeře. Koncovka je ještě dlouhá, ale soupeř už ji nepustí, snižuje na konečných 5:3. Pro nás to znamená nejen pěkné páté místo v tabulce, ale i solidní zakončení mistrovské sezóny s aktivní zápasovou bilancí.

Body za Brumov-Bylnici:

1.š. V.Raška 0,5 , 3.š. V.Hrabovský 1b , 4.š. J.Častulík 0,5b, 5.š. F.Válek 1b , 7.š. V.Hošík 1b , 8.š. J.Juřenčák 1b

 

Další výsledky posledního kola:
Valašské Klobouky – Ústí 4,5:3,5
Zašová – Vsetín B 2:6
Lužná – Valašská Bystřice 4,5:3,5
Rajnochovice –Vizovice 4:4
Valašské Meziříčí – Holešov B 5,5:2,5

 

Konečná tabulka soutěže:

body skóre vyhrané partie

1 Val. Bystřice 30 55½ 40 postup

2 ŠKZ Vsetín B 24 53 40

3 Val. Meziříčí 24 49½ 33

4 ŠK Holešov B 19 47 33

5 Brumov - Bylnice 16 47 32

6 EMKaD Holešov 16 45½ 29

7 Val. Klobouky 16 40½ 22

8 Zašová 15 41½ 23

9 Vizovice 12 41 23

10 Rajnochovice 11 38½ 16 sestup

11 Lužná 6 35½ 15 sestup

12 Ústí 3 33½ 21 sestup

 

 ------------------------------------------------------------------------------------

 

pro NAŠE VALAŠSKO info - Jiří Častulík- Brumov-Bylnice