Reklama

05. 08. 2020

Dnes má svátek: Kristian
čtvrtek, 06 listopad 2014 10:51

Krajská šachová soutěž družstev -1.kolo: Gumárny Zubří - Brumov-Bylnice 4 : 4

Solidní vstup šachistů z Brumova-Bylnice do nového soutěžního ročníku. Proti favorizovaným domácím a v oslabené sestavě získali bod za konečnou remízu.


První problémy se zápasem nám způsobil nepříliš vhodně zvolený „dušičkový" termín zahájení soutěže. Hned tři hráči z naší základní sestavy nemohli a tak jsme do Zubří rozhodně nejeli v roli favorita. Navíc družstvo Zubří několik předešlých sezón hrálo vyšší soutěž a letos bude v naší soutěži určitě patřit k favoritům.

V úvodní části zápasu jsou na tom lépe domácí, na třech šachovnicích vypadají pro ně pozice lépe, na naší straně je převaha v jedné pozici. Postupně se však začíná karta zápasu obracet. Nejprve na druhé šachovnici se po nepřesnosti soupeře dostává náš hráč do silného tlaku na královském křídle a správně hraje nejsilnější postup a soupeř je bez šancí. Vedeme 1:0. Nedlouho po té nalézá náš hráč na první šachovnici pěkný manévr, který mu přináší zisk materiálu a pak už partii dovede v pohodě do výhry 2:0 pro nás.

Dvoubodové vedení je sice pěkné, ale z dalších pozic na šachovnicích je nám jasné, že domácí brzy skóre otočí. Nejprve prohráváme na osmičce, kde si svůj debut v áčku zahrál narychlo povolaný mladý hráč z béčka. I přes veškerou snahu na svého soupeře nestačil. Pak prohráváme sedmičku, kde po vyrovnaném začátku soupeř získá nejen pěšce, ale i hodně dobrou útočnou pozici a tu už dotáhne 2:2. Domácí pak jdou do vedení výhrou na čtverce. Náš hráč sice partii začal velice aktivně, ale dvojitý úder soupeře na dámu a figuru přehlédl. Snažil se pozici ještě zamotat nestandardní výměnou dámy za věž a lehkou figuru, ale soupeř si bezpečně výhodu pohlídal a vyhrál. Velkou naději na srovnání držíme na šesté šachovnici, kde je od začátku náš hráč lepší a postupně svého soupeře svírá do drtivých kleští. Rozhodovat se tedy bude na třetí a páté šachovnici, kde jsou pozice sice vyrovnané, ale ještě nejasné.

Na páté šachovnici se hraje dámská koncovka se stejným počtem pěšců. Soupeř má sice dál postoupené pěšce, ale odkrytého krále a dáma našeho hráče jej neustále „otravuje", takže ze svého výhodnějšího postavení pěšců nemůže nic vytěžit a partie končí remízou.


Napínavá hra se odehrává na třetí šachovnici, kde oba soupeři promysleli dost času a oba jsou v časové tísni. Pozice sice není komplikovaná, ale rozhoduje o výsledku zápasu a oba hráči musí udělat ještě dost tahů v rychlém sledu do časové kontroly. Oba čas zvládají, menší hrozby si vzájemně vykryjí a po výměnách je koncovka vyrovnaná. Shodnou se na remíze, která prakticky znamená i zápasovou remis. Stav je sice 4:3 pro domácí, ale již zmiňovaná šestá šachovnice je pro nás na výhru, což se po chvíli i potvrdí. Se získaným bodem jsme určitě spokojenější než domácí.

První kolo soutěže přineslo hned polovinu remízových zápasů, což určitě není běžné.


Body za Brumov-Bylnici:
1.š.J.Běhunčík 1b , 2.š.V.Hrabovský 1b , 3.š.J.Častulík ½b , 5.š.L.Častulík ½b , 6.š.J.Filák 1b


Další výsledky soutěže:
Valašská Bystřice B – Vsetín B 2:6
Hošťálková – Lužná 5:3
Vizovice – Valašské Klobouky 5,5:2,5
Rajnochovice – Bystřice p/Host. 4:4
Valašské Meziříčí – Zašová 4:4

 ------------------------------------------------------------------------------------

pro NAŠE VALAŠSKO info - Jiří Častulík- Brumov-Bylnice