Reklama

12. 08. 2020

Dnes má svátek: Klára
čtvrtek, 20 listopad 2014 08:47

Šachové soutěže družstev: Obě družstva šachistů z Brumova-Bylnice bodovala ve svých soutěžích naplno


Šachové soutěže družstev
Krajská: Brumov-Bylnice „A" x Rajnochovice 5:3
Regionální: Brumov-Bylnice „B" x Horní Lhota 4:1


Obě družstva šachistů z Brumova-Bylnice bodovala ve svých soutěžích naplno. Nejprve béčko v juniorské sestavě lehce přehrálo matadory z Horní Lhoty a pak áčko v napínavém utkání zdolalo nebezpečné Rajnochovice.

V utkání áčka měli být favorité hosté z Rajnochovic, podle ratingu hráčů patří hosté na třetí příčku, ale přijeli k nám v oslabené sestavě a tak se role favorita utkání obrátila. Vývoj zápasu byl tak trochu jako na houpačce. Úvod zápasu patřil nám, v prostřední části hosté otočili skóre, ale závěrečné partie rozhodly v náš prospěch.

Zápas jakoby začínal od stavu 1:1 po lehce „darované" výhře z osmé šachovnice odevzdáváme bod na jedničce, kde se našemu hráči partie nepovedla, po ztrátě dvou figur za věž neměl moc šancí s tím něco udělat. Jdeme do vedení výhrou na pětce. Našemu hráči se podaří dobře sehrát figury k rozhodujícímu tlaku na malou rošádu a vcelku rychle vyhrává. V tomto okamžiku nevypadá žádná naše pozice vyloženě špatně.


Jenže hosté začínají „zlobit". Nečekali jsme prohru na dvojce. Zdálo se, že malinkou výhodu má náš hráč.v koncovce s horším střelcem, ale zase s krytým volným pěšcem. Jenže podcenil postup soupeřových pěšců na královském křídle a pak už bylo pozdě. Srovnáno 2:2. Nedlouho poté hosté otáčí skóre na 2:3. V dramatické partii na šestce ,plné těžko dopočitatelných možností, vyhrává soupeř. Útok soupeře se snaží náš hráč odvrátit hrozbami na opačné straně. Soupeř obětuje dámu, za rozhodující tlak, po kterém se zdá být rozhodnuto, ale pěkný taktický obrat vrací našeho hráče do hry. Škoda, že pak nepřesným šachováním svoje šance ztrácí. Prohráváme, ale partie na čtverce je pro nás ve vyhrané pozici. Soupeř si naběhl na vidličku dámy s jezdcem a ztrácí figuru. Sice za dva pěšce, ale ty si po chvíli náš hráč vybere zpět a je prakticky rozhodnuto. O osudu celého zápasu rozhodnou partie na trojce a sedmičce.

Vyjasňovat se začíná sedmička, náš hráč eliminuje pokusy soupeře o rozbití velké rošády, vynutí výměnu dam a jde do lepší koncovky. Když soupeř nemůže čelit ztrátě pěšců, nezdržuje a vzdává. Teď už vedeme zase my. Stav je 4:3 a hraje se poslední partie na třetí šachovnici. Z pasivní obrany do aktivní koncovky dvojice střelců. Tak okomentoval po partii její průběh náš hráč. Soupeř má těžkou „časovku", na poslední tah před kontrolou mu zbývá poslední sekunda a nestíhá to. Je rozhodnuto 5:3. Nutno podotknout, že to už bylo ve vyhrané pozici pro našeho hráče. Soupeř svoje možnosti prováhal.

Cenná výhra s nebezpečným soupeřem podtrhuje náš úspěšný start do soutěže.


Body za Brumov-Bylnici:
3.š. V.Hrabovský 1b, 4.š. J.Častulík 1b, 5.š. F.Válek 1b, 7.š. V.Hošík 1b, 8.š. J.Juřenčák 1b

Další výsledky soutěže
Valašské Klobouky – Hošťálková B 2:6
Bystřice p/H – Valašské Meziříčí 1:7
Vsetín B – Zašová 6,5:1,5
Lužná – Zubří 2,5:5,5
Valašská Bystřice – Vizovice 4:4

------------------------------------------------------------------

Regionální: Brumov-Bylnice „B" x Horní Lhota 4:1

V regionálním přeboru naše béčko bez problémů zvítězilo. Velmi rychle, hned v zahájení, rozhodli naši hráči na jedničce a pětce. Po chybách soupeřů získali rozhodující materiál. Jedině na druhé šachovnici vypadá partie lépe pro soupeře, ale když nenajde správné pokračování útoku, tlak se rozplyne a náš hráč pozici srovná k remíze. Na trojce po lepším zahájení přejde náš hráč do vyhrané koncovky a se dvěma pěšci navíc si postupně dojde k bodu.

V poslední hrané partii na čtverce dáváme remis k ukončení zápasu.Pozice je pro našeho hráče lepší, ale její zúročení je ještě na dlouho a za rozhodnutého skóre nám to stačí.


Body za Brumov-Bylnici B
1.š. M.Horňák 1b, 2.š. P.Čermák ½ b, 3.š. P.Kozubík 1b, 4.š. L.Solař ½ b, 5.š. J.Janáč 1b

Další výsledky soutěže:
Valašské Klobouky B – Zlínterm B 0:5
Zlín D – Napajedla C 2:3
Slavičín A – Slavičín B 4:1

 ------------------------------------------------------------------------------------

pro NAŠE VALAŠSKO info - Jiří Častulík- Brumov-Bylnice