Reklama

12. 08. 2020

Dnes má svátek: Klára
středa, 03 prosinec 2014 19:51

Šachové soutěže družstev: Šachisté z Brumova-Bylnice opět bodovali.

 

Krajská soutěž
Valašské Meziříčí x Brumov-Bylnice 3½ : 4½


V krajské soutěži družstev se šachistům z Brumova-Bylnice podařilo zaskočit domácího favorita. Po dobrém výkonu a také s nezbytnou dávkou štěstí si odvezli vítězství z Valašského Meziříčí.


Třetí kolo a třetí soupeř ze čtyř ratingově nejsilnějších družstev a potřetí bodujeme!.Navíc umocněno tím , že domácí nastupují v plné základní sestavě. Úvodní část zápasu i vypadá podle papírových předpokladů, domácí mají lepší pozice na jedničce, pětce a osmičce, my zase na dvojce a šestce. První výsledek se píše na 5.šachovnici, kde se náš hráč po nepříliš šťastném útočném výpadu dámou zapletl do sítě, do které byla dáma chycena. Prohráváme 1:0. Naděje na rychlé vyrovnání je na šestce, kde náš hráč dobrou souhrou jezdců získává pěšce navíc do koncovky, ale přehlédl jednu soupeřovu možnost a výhra mu uniká. Pěšci jsou srovnáni a už spíše může na výhru pomýšlet soupeř. Nakonec jsme rádi za remis, kterou soupeř nabízí.

Srovnání stavu však přichází ze sedmičky. Po „neslaném, nemastném" zahájení z naší strany se přece jenom dostává ve střední hře náš hráč k lepší hře a do koncovky si už přináší jasnou výhodu, kterou nepustí. Tyto tři partie skončili poměrně brzo, stav je vyrovnaný 1,5:1,5. Na další výsledek se chvíli čeká. Nadějně vypadá pro nás pozice na čtverce. Našemu hráči se daří vytvořit hrozby na královské křídle a soupeř pod tlakem chybuje. Bohužel ne zcela přesné pokračování přináší pouze zisk kvality , což by mohlo na výhru stačit, ale je to složitější dotáhnout. No a když se náš hráč trochu „utáhne" , a musí stejnou kvalitu vrátit ,je remízová nabídka více než přijatelná. Měli jsme štěstí, že se soupeř jakoby bál pokračování, ve kterém by měl šanci otočit průběh partie. A „štěstíčko" se nás drží.

Na osmičce měl stále pozičnívýhodu soupeř, ale nedokázal toho využít, našemu hráči se podařilo přejít do vyrovnané věžové koncovky. Když pak soupeř přehlédne vyšachování celé věže je bod náš a to znamená obrat v celém zápase. Vedeme 3:2 a jsou to domácí, kteří musí dotahovat i vzhledem ke zbylým hrajícím se partiím. Vyrovnají výhrou na jedničce. S tím jsme ovšem počítali, náš hráč nastoupil proti jednomu z nejsilnějších hráčů soutěže. Po pasivnějším začátku se sice postupně dostal do hry, ale i minimální výhoda do koncovky byla pro soupeře dostačující. Bereme si vedení hned zpět výhrou na dvojce. Od začátku byl náš hráč lepší. Soupeř se houževnatě brání, ale nakonec se našemu hráči daří prolomit obranu a vyhrát. Vedení 4:3 nám už dává bodovou jistotu. Poslední partie na trojce je hodně zajímavá s těžko odhadnutelným koncem. Náš hráč má aktivitu, dokonce obětoval kvalitu za dva pěšce, ale výsledek je nejasný.

Očekávali jsme hru soupeře na riziko, v naději na srovnání. Překvapuje nás z týmového pohledu netaktická nabídka remíze, kterou náš hráč okamžitě bere. Vzhledem ke stavu zápasu je to pro nás vítězná remis. Soupeř se bál volného pěšce a upřednostňuje zisk půlky pro sebe před zájmem družstva. Což hraje do karet nám. Bereme cenné vítězství, vždyť s tímto soupeřem jsme v posledních čtyřech sezónách vždy těsně prohráli. Po třech odehraných kolech je pro nás pohled na tabulku velmi příjemný.

Jsme třetí, jen o skóre za Zubřím a dva body za vedoucím , zatím stoprocentním, Vsetínem.


Body za Brumov-Bylnici „A"
2.š.J.Běhunčík 1b, 3.š.V.Hrabovský ½, 4.š.J.Častulík ½, 6.š.L.Častulík ½, 7.š.J.Filák 1b, 8.š.M.Horňák 1b

Další výsledky soutěže
Zubří – Valašské Klobouky 6:2
Rajnochovice – Lužná 4:4
Vsetín B – Vizovice 5:3
Hošťálková B – Valašská Bystřice 2½:5½
Zašová – Bystřice p/H 6:2

-----------------------------------------------------------

Regionální soutěž
Brumov-Bylnice „B" x Zlín „D" 2½ : 2½

V regionálním přeboru se střetla družstva, která upřednostňují v zápasech juniorskou sestavu. Přestože jsme „půjčili" naši béčkovou jedničku do zápasu áčka byl zápas rozehrán na výhru. Možná menší zápasová vyhranost a některé nevyužité šance umožnili hostům srovnat naše dvoubodové vedení. Uhraná remis sice není špatná, ale mohl být plný bodový zisk.


Body za Brumov-Bylnici „B"
2.š.J.Chlupáček 1b , 4.š.J.Janáč ½b , 5.š.O.Sopek 1b

 

Další výsledky soutěže
Zlínterm B – Slavičín A ½ :4½
Horní Lhota – Slavičín B 2:3
Valašské Klobouky B – Napajedla C 0:5

 

------------------------------------------------------------------------------------

pro NAŠE VALAŠSKO info - Jiří Častulík- Brumov-Bylnice