Reklama

12. 08. 2020

Dnes má svátek: Klára
čtvrtek, 18 prosinec 2014 09:14

Šachové soutěže družstev: Obě družstva šachistů z Brumova-Bylnice se dál vezou na vítězné vlně

Šachové soutěže družstev. Obě družstva šachistů z Brumova-Bylnice se dál vezou na vítězné vlně.. Nejprve béčko v „malém derby" jednoznačně přehrálo Valašské Klobouky„B" a pak áčko zdolalo nebezpečný tým ze Zašové.


Krajská soutěž:
Brumov-Bylnice x TJ Zašová 5½ : 2½
Výsledek rozdílem tří bodů sice vypadá na jasné, pohodové vítězství, ale opak byl pravdou. Zápas byl dlouho těsný, hosté reálně sahali po zisku bodu. Až v závěru zápasu domácí i s potřebnou dávkou štěstí, bodově odskočili.

S družstvem Zašové jsme měli zatím vyrovnanou zápasovou bilanci výhra, prohra,remis. I od tohoto utkání jsme očekávali vyrovnaný souboj bez jasného favorita, což se po většinu zápasu i potvrzovalo.

Po úvodních dvou hodinách je stav utkání 1:1. Nejprve vítězíme na třetí šachovnici, Náš hráč při aktivním postavení svých figur obětuje pěšce, soupeř vůbec nezachytí a nepokryje jeho možnosti a pak už jenom sleduje povedené kombinace našeho hráče se ziskem materiálu. Hosté srovnávají na dvojce. Náš hráč se snaží vyhnout remízovým pozicím a chce hrát aktivně, jenže chybuje, čehož soupeř dokáže šikovně využít. Zdá se, že Zašová půjde i do vedení výhrou na čtyřce. Náš hráč čelí hrozbě matu a ztrátě materiálu, ale soupeř se do pozice trochu zamotal, materiál nezískal a výhodu postupně ztrácí. V remízovém konci partie je už dokonce trochu lepší pozice našeho hráče. Remis je i na šesté šachovnici. Zde se sice podaří našemu hráči získat pěšce, ale do koncovky má pěšáky většinou nevýhodně postavené na stejné barvě svého střelce. Volí raději remis, také proto, že získáváme celý bod na osmičce. Tady náš hráč vyhrál sice na čas, ale to už v pozici, kde byl lepší. Získal pěšce a podržel si ho do koncovky, kterou už jeho soupeřka nestihla dohrát.

Po třech a půl hodinách hry vedeme 3:2, ale dramatické okamžiky nás teprve čekají. Na jedničce má náš hráč o pěcha míň, ale statečně bojuje o remis. Na pětce je v koncovce materiál vyrovnaný, pěšáci pět na pět a stejnobarevní střelci. Výhoda je, že soupeřovi pěšci jsou všichni na špatné barvě a toho se snaží náš hráč využít. Sedmička se nejdříve vyvíjela lépe pro našeho hráče. Zajímavá útočná partie s nestejnými rošádami. Jenže pod časovým tlakem a umožňuje soupeři vytvořit si nebezpečnou dvojici volných pěšců. Časovou kontrolu sice stíhá, ale už je v pozici, která je horší. Tyto tři partie se hrají dál. V případě prohry na sedmičce, musíme bodovat na pětce a spoléhat na zatím nejistou půlku z jedničky. Proto je velmi důležité, aby na pětce využil náš hráč špatné soupeřovi pěšce. Kolem páté šachovnice je hlouček domácích i hostů, kteří s napětím sledují jak hráči v partii pokračují. A našemu hráči se daří. Dobře vymanévruje soupeřova krále, udrží i pokus o průraz pěšců na jednom křídle a neodvratně jde za rozhodujícím ziskem pěšáka, kterého tlačí do dámy a v okamžiku vynucené výměny střelců je rozhodnuto. Vedeme 4:2 a minimálně bod ze zápasu je jistý.

Na jedničce se teď šance našeho hráče na remis zvýšily. Soupeř „musí" vyhrát, což ve vežovce 4 pěšci na 3 pěšce není jednoduché. Na sedmičce náš hráč ještě zlobí svého soupeře. Na šachovnici jsou ještě dámy a soupeř si musí dávat pozor, protože jeho král není úplně krytý. Nicméně, stále má pozici vyhranou. Jenže nevydrží hrát úplně přesně až do konce. Náš hráč zahrozil vyšachováním jezdce, soupeř trochu zpanikařil a ve snaze pokrýt jezdce si „vlezl do smrtelné" matové pasti. Neuvěřitelný obrat v partii. Vedeme 5:2 a ulevilo se i našemu hráči na jedničce, spadl z něj tlak nutnosti remizovat k výhře zápasu. Nakonec se mu ve dlouhé, téměř šestihodinové partii remis udržet daří a uzavírá tak skóre na nečekaně pěkný tříbodový rozdíl.


Do nového kalendářního roku a druhé (delší) části soutěže jdeme ze druhého místa v tabulce za zatím stoprocentním Vsetínem.

 

Body za Brumov-Bylnici:
1.š. V.Raška ½b , 3.š. V.Hrabovský 1b , 4.š. J.Častulík ½b , 5.š. F.Válek 1b , 6.š. L.Častulík ½b ,
7.š. V.Hošík 1b , 8.š. J.Juřenčák 1b

Další výsledky soutěže:
Vsetín"B" – Bystřice p/H 6:2
Valašské Klobouky – Rajnochovice 4½:3½
Lužná – Valašské Meziříčí 1½:6½
Vizovice – Hošťálková 3:5
Valašská Bystřice – Zubří 5:3

 

----------------------------------------------------------

Regionální přebor
Valašské Klobouky"B" x Brumov-Bylnice"B" 0:5
Obě družstva staví do regionálního přeboru převážně mládež, v tomto zápasu dokonce stoprocentně. Naši tři junioři a dva žáci jasně přehráli domácí sestavu jedné juniorky a čtyř žáků. Od začátku zápasu nebylo o vítězi utkání pochyb, ve všech partiích si dříve či později naši hráči vytvořili materiální převahu a bez problémů dovedli partie k výhře. Zatímco domácí teprve sbírají zkušenosti a krčí se v tabulce na posledním místě, naše zkušenější a více vyhraná sestava už poskočila na druhé místo.

 

Body za Brumov-Bylnici"B"
1.š. M.Horňák 1b , 2.š.P.Kozubík 1b , 3.š. L.Solař 1b , 4.š. J.Janáč 1b , 5.š. J.Holba 1b

 

Další výsledky soutěže:
Slavičín"A"- Napajedla"C" 4½:½
Slavičín"B"- Zlínterm"B" 1½:3½
Zlín"D"- Horní Lhota 4½:½

------------------------------------------------------------------------------------

pro NAŠE VALAŠSKO info - Jiří Častulík- Brumov-Bylnice