Reklama

12. 08. 2020

Dnes má svátek: Klára
čtvrtek, 15 leden 2015 10:17

Šachisté z Brumova-Bylnice potvrdili roli favorita a navázali na vítěznou šňůru v krajské soutěži družstev


Bystřice p/Hostýnem x Brumov-Bylnice 3:5
Šachisté z Brumova-Bylnice potvrdili roli favorita utkání a navázali na vítěznou šňůru zápasů v krajské soutěži družstev.

Již tradičně nás los poslal k jednomu z nejvzdálenějších soupeřů v nepříznivých zimních podmínkách. Domácí jsou na posledním místě v soutěži a přesto, že nasadili plnou základní sestavu favoritem utkání bylo naše družstvo. Že je role favorita mnohdy hodně ošidná se ukázalo hlavně v úvodní části zápasu.

Vcelku rychle, asi po hodině a půl, se píší první dvě remízy. Nejprve na jedničce, proti ratingově silnějšímu soupeři drží náš hráč vyrovnanou pozici, možná v okamžiku nabídky remíze stojí i maličko lépe, ale s touto remízou jsme spokojeni. Přijatelná remis je i na čtverce, kde se vyrovnaní soupeři nepouští do žádného rizika a v poklidných výměnách figur směřují k vyrovnané pozici i remíze.

Za stavu 1:1 se začíná kazit pozice na osmičce. Náš hráč netakticky vyměnil figury, nechal soupeři dvojici střelců proti svým dvěma jezdcům, a když v přechodu do horší koncovky ještě přehlédne ztrátu pěšce je jeho osud zpěčetěn. Prohráváme 2:1 a velmi nebezpečná pozice je na trojce. Soupeř se vrhl do riskantního útoku a chce pěšci prorazit na královském křídle, riskantní je i protihra našeho hráče, obětuje jezdce za dva pěšce, soupeř nepřijímá oběť a rozbíjí pěšcovou zeď před králem, ale náš hráč dobře schová krále za soupeřova pěšce a každé zesílení ze strany soupeře je pomalé, tady už veškeré hrozby lehce pokryje a pozice se vyjasňuje v náš prospěch. Do koncovky už jde náš hráč s jasnou výhodou a vyhrává. Bohužel však nečekaně prohráváme na 7.šachovnici, kde se rozhodlo pod časovým tlakem. Náš hráč chybuje v časové tísni a prohrává partii. Srovnání na 3:3 přináší druhá šachovnice, kde je od začátku náš hráč aktivnější, tlačí na soupeřovu pozici. Ten se však urputně brání, všechno se snaží zablokovat, ale sám nemá žádnou protihru. Náš hráč má tedy dostatek času a trpělivosti postupným manévrováním vytvořit soupeři slabinu a pak pozici prorazit. Stav je sice vyrovnaný, ale dramatizaci zápasu nepřipouštíme, v obou zbylých partiích mají naši hráči materiální převahu. Shodou okolností oba získali kvalitu (věž za lehkou figuru) a je jen otázkou času a správné techniky dotažení partie k výhře. Prvně se to daří na šesté šachovnici, vedeme 4:3 a za nějakou půlhodinku se skóre uzavírá na 5:3 pro nás.


Vítězství nás dál drží na druhém místě tabulky a v příštím kole si to můžeme rozdat s vedoucím Vsetínem, který v soutěži zatím vše vyhrál, o první příčku.


Body za Brumov-Bylnici
1š. V.Raška 0,5b , 2.š. J.Běhunčík 1b , 3.š. V.Hrabovský 1b , 4.š, J.Častulík 0,5b , 5.š. F.Válek 1b , 6.š. L.Častulík 1b

Další výsledky soutěže:
Hošťálková B – Vsetín B 3:5
Val.Meziříčí - Val.Klobouky 5,5:2,5
Rajnochovice – Val.Bystřice 5:3
Zubří – Vizovice 4,5:3,5
Zašová – Lužná 6,5:1,5

----------------------------------------------------

Regionální přebor
Brumov-Bylnice B x Slavičín A 2:3

Již před týdnem jsme v prvním zápase letošního roku přivítali vedoucí celek Slavičína. Sice jsme jej potrápili, ale na body to nestačilo. Po úvodní prohře na jedničce jsme z dvojky a trojky vytěžili pouze remízy, víc soupeři nedovolili. Srovnali jsme výhrou na pětce a o osudu utkání rozhodovala partie na 4.šachovnici. Zde dlouho náš hráč bojoval o remis, ale nakonec se zkušenější soupeř prosadil.

Body za Brumov-Bylnici B
2.š. J.Častulík 0,5b , 3.š. F.Jedlička 0,5b , 5.š. P.Kozubík 1b

Další výsledky soutěže:
Horní Lhota – Zlínterm B 2,5:2,5
Napajedla C – Slavičín B 4,5:0,5
Zlín D – Val.Klobouky 5:0

------------------------------------------------------------------------------------

pro NAŠE VALAŠSKO info - Jiří Častulík- Brumov-Bylnice