Reklama

12. 08. 2020

Dnes má svátek: Klára
středa, 28 leden 2015 17:55

Šachisté z Brumova-Bylnice jdou do čela tabulky

 

Šachisté z Brumova-Bylnice jdou do čela tabulky

ŠKZ Vsetín „B" x Brumov-Bylnice 3,5:4,5

V souboji dvou prvních celků soutěže se vcelku nečekaně radovali hosté. Přebrali tak, domácím první místo v tabulce, i když předzápasové vyhlídky tomu vůbec nenasvědčovaly..

Nepříjemnosti nás potkaly ještě před zápasem, nejprve čerstvě napadlý sníh na cestě vyřadil jednoho našeho hráče ze sestavy, jel k zápasu sám a skončil ve sněhové závěji, a druhou polovinu družstva zpozdil. Nastupujeme se zpožděním a pouze v sedmi. Naštěstí jsou domácí hráči vstřícní a první handicap nám odpouští a posunují začátek zápasu o půl hodiny, takže z času na partii nám nic neubrali. Druhý handicap je nepříjemnější, pro neobsazenou osmou šachovnici prohráváme 1:0. Je až neuvěřitelné, že jsme i přes tyto nepříjemnosti dokázali porazit družstvo, které mělo doposud stoprocentní bodový zisk. Záčátek zápasu se některým našim šachovnicím vyvedl. Zejména na trojce, kde se hrálo z obou stran útočně v „sicilce" s nestejnými rošádami. Soupeř však svůj útok přecenil a obranu podcenil. Dobrá oběť kvality přináší našemu hráči řadu kombinačních možností s matovými hrozbami, kterým soupeř čelí jenom za ztrátu materiálu. Do koncovky už jde s dvojicí střelců proti věži a ještě dvěma pěšci navíc, takže bez problémů vyhrává.

Tento bod podporujeme hned druhým z páté šachovnice. Otevřená pozice přináší možnosti oběma stranám, v těch se lépe orientuje náš hráč a dokáže je využít. Vedeme 2:1, domácí však ještě před časovou kontrolou srovnávají výhrou na šesté šachovnici. Náš hráč je po zahájení pomalejší a soupeř získává poziční výhodu. Z té pak přichází chyba našeho hráče a je srovnáno na 2:2. Štěstí nám však přeje na 2. šachovnici. V hodně rozhozené pozici, kde ani jedna strana nestíhá udělat rošádu jde do lepší koncovky soupeř, ale hraje se také na čas a ten bývá někdy velmi důležitým faktorem. Soupeř musí hrát rychle a tak náš hráč zkusí lehkou matovou hrozbu, soupeř se unáhleně a nenasytně žene za ziskem pěšce a když si hrozby všimne je už pozdě. Tento bod otáčí skóre a vlastně u i celý průběh zápasu na naši stranu. Domácí sice srovnají výhrou na čtverce, ale tady bylo již delší dobu jasné jak to dopadne. Partii sice náš hráč dobře rozehrál, ale zvolil špatný plán a ztratil rozhodujícího pěšce do koncovky. Velice solidní remis jsme uhráli na sedmičce, po trošku pasivnějším začátku se náš hráč postupně dostal do hry a ke konci je už aktivnější. V manévrech nestejných střelců a dám se snaží útočit, ale soupeř vždy obranu najde. Tato remis nám vyhovuje, protože na jedničce se tlačí do výhry náš hráč. Paradoxně získal výhodu po své nepřesnosti, ale někdy to tak je, že soupeř na slabší tah reaguje ještě slabším tahem. Soupeř si vzal pěšce, ale ztratil kvalitu a naše šance na výhru jsou hodně reálné. Dlouhou koncovku s postupným manévrováním zvládá náš hráč skvěle a připisuje konečný vítězný bod.

Kdo by si pomyslel, že při té smůle před zápasem dokážeme zvítězit a to proti tak silnému soupeři. Už máme za sebou víc jak polovinou zápasů a můžeme si vychutnávat pozici lídra soutěže.


Body za Brumov-Bylnici
1.š. V.Raška 1b , 2.š. J.Běhunčík 1b , 3.š. V.Hrabovský 1.b , 5.š. F.Válek 1b , 7.š.J.Juřenčák 0,5b

Další výsledky soutěže:
Valašské Klobouky-Zašová 4:4
Lužná-Bystřice p/H 3:5
Zubří-Hošťálková 2:6
Val. Bystřice-Val. Meziříčí 4:4
Vizovice-Rajnochovice odloženo

-------------------------------------------------------------------

Regionální přebor:
Slavičín „B" x Brumov-Bylnice "B" 2,5:2,5

Možná jsme v zápase mohli získat víc, ale trochu ukvapená hra na pětce, na trojce chyba a promarněná šance v závěru udržet aspoň remis byly ztráty. Ty jsme z dvojky a čtverky po solidní hře dorovnali ale na jedničce to víc jak na remis nebylo.


Body za Brumov-Bylnici „B"
1.š. M.Horňák 0,5b , 2.š. F.Jedlička 1b , 4.š. J.Janáč 1b

Další výsledky soutěže:
Slavičín A – Zlín D 4:1
Val.Klobouky B – Horní Lhota 4:1
Napajedla C – Zlínterm B 2,5:2,5

------------------------------------------------------------------------------------

pro NAŠE VALAŠSKO info - Jiří Častulík- Brumov-Bylnice