Reklama

05. 08. 2020

Dnes má svátek: Kristian
středa, 11 únor 2015 13:20

Černá neděle pro šachisty z Brumova-Bylnice

Áčko zaznamenalo první porážku v krajské soutěži a béčko v regionálním přeboru utrpělo debakl.


Krajská soutěž - 7.kolo
Brumov.Bylnice x Lužná 3,5:4,5
V tomto zápase jsme měli být jasným favoritem, ale pracovní povinnosti nepustily do zápasu první dva hráče naší základní sestavy a tak se papírové předpoklady dost srovnaly. Přesto jsme věřili, že na zadních šachovnicích budeme lepší a v zápase uspějeme. Sice kostrbatě ale přece se tento předpoklad i v průběhu utkání začal naplňovat, ale v samotném závěru se to zvrtlo a soupeř si veze od nás všechny tři body.


Skóre se začíná zapisovat poměrně brzy, rychlá remis na jedničce, kde se odehrála bezkonfliktní remízová partie, pak remis ze sedmičky kde dvě věže našeho hráče proti soupeřově dámě vypadají nesehraně a asi zbytečně rychlá remis z osmičky, kde je ještě ve střední hře pozice nevyjasněná. Stav je 1,5:1,5 a malou výhodu máme v pozicích na 4.5. a 6. šachovnici, takže to v zápase vypadá nadějně. Stav jde na 2:2 další konečnou remízou na čtverce, kde je nejprve lepší náš hráč, má dokonce do střelcové koncovky pěšáka navíc, ale vyhrát pozici je těžké. Navíc po přehlédnutí pěšáka navíc ztrácí a víc jak remis v partii není.

Pak prohráváme na dvojce, v horší pozici a časové tísni přichází hrubka a zoufalý vabank pokus soupeř lehce prohlédne a vítězí. Rychle však srovnáváme na 3:3 výhrou na pětce. Tady je od začátku náš hráč lepší a postupně vytěží z aktivnější pozice zisk materiálu a soupeře k ničemu nepustí. Pozice na trojce směřuje ve věžové koncovce k remíze a čekáme zda se podaří našemu hráči na šestce najít cestu k výhře při malé poziční výhodě. Daří se mu dobrým manévrováním získat pěšce a zdá se, že dokráčí k výhře. Bohužel však přehlédne jeden šach , který odvede jeho krále do pozice kde následně ztratí věž. Zvrat v této partii znamená i obrat celkového skóre. Ještě nám svitla naděje aspoň na remis, na třetí šachovnici může náš hráč vyhrát. Soupeř v remízové pozici netakticky odejde s králem z obrany a pěšcový průlom otevírá našemu hráči možnost výhry. Nenalezne však ten správný vítězný tah a pozice je opět jen remízová.

Škoda, tento zápas jsme nemuseli prohrát, trochu se od nás odvrátilo štěstí, které nám přálo v minulých zápasech. Tento výsledek dost zdramatizoval boj o záchranu, v podstatě je namočeno pět družstev z dvanácti. My jsme klesli na druhou příčku a pustili do vedení zpět družstvo Vsetína.


Body za Brumov-Bylnici
1.š. V.Hrabovský 0,5b , 3.š. F.Válek 0,5b , 4.š. L.Častulík 0,5b , 5.š. V.Hošík 1b, 7.š. J.Filák 0,5b , 8.š. J.Juřenčák 0,5b

Další výsledky soutěže:
Bystřice p/H – Val.Klobouky 4,5:3,5
Rajnochovice – Hošťálková B 1:7
Val.Meziříčí – Vizovice 3,5:4,5
Zašová – Val.Bystřice B 4:4
Zubří – Vsetín B 3,5:4,5

 

 

Regionální přebor-6.kolo
Brumov-Bylnice „B“ x Zlínterm „B“ 0,5:4,5
Našim hráčům se zápas hrubě nepovedl, soupeř sice patří v soutěži k těm lepším, ale takový rozdíl skóre jsme určitě nečekali. Až na jedinou výjimku jsme v partiích postupně ztráceli a skóre narůstalo až na hrozivých 0:4. Potupnou nulu odvrátil až v poslední partii na 2.šachovnici F.Jedlička. Družstvo kleslo v tabulce na pátou příčku, ale medailové pozice jsou stále v dohledu.

 

Další výsledky soutěže:
Val.Klobouky B-Slavičín A 1:4
Horní Lhota-Napajedla C 1.5:3,5
Zlín D-Slavičín B 3:2

------------------------------------------------------------------------------------

pro NAŠE VALAŠSKO info - Jiří Častulík- Brumov-Bylnice