Reklama

12. 08. 2020

Dnes má svátek: Klára
čtvrtek, 26 únor 2015 08:38

Šachové derby opět v režii šachistů z Brumova-Bylnice. Val. Klobouky - Brumov-Bylnice 1½ : 6½


Krajská soutěž družstev:
Valašské Klobouky x Brumov-Bylnice 1½ : 6½

Družstva mají v probíhající soutěži zcela opačné role. Zatím co domácí bojují o záchranu, tak hosté úspěšně drží medailové pozice. Předzápasové předpoklady tedy favorizovaly šachisty Brumova-Bylnice, i když role favorita v derby bývá mnohdy hodně ošidná.

Průběh zápasu hned od začátku potvrzoval rozdílné rozpoložení družstev v soutěži. Domácí se trápili, my jsme někde lehce, někde obtížněji, někde i s trochou štěstí, získávali v partiích převahu. Poměrně brzy vedeme 2:0. Nejdřív na čtvrté šachovnici přehrává náš hráč svého soupeře v partii, kde dokáže efektivněji sehrát své figury a využít své šance. Pak přijde bod z jedničky. Náš hráč hned v zahájení volí útočnou riskantní variantu i s trochu nekorektní obětí, ale soupeř není ve svých tazích nejpřesnější, což vede k silnému tlaku i zisku materiálu.Soupeř nestíhá udělat ani rošádu a nekrytý král je pak snadnou kořistí černých figur našeho hráče. Na osmičce se spokojujeme s půlkou, přestože je pozice našeho hráče lepší. Ve věžové koncovce však pěšec navíc nemusí k výhře stačit a protože pozice z dalších partií slibuji další přísun bodů je tato remis dobrá. Na 3,5:0,5 zvyšujeme výhrou šesté šachovnice. Tady se od zahájení až do konce hrálo jen na jednu stranu. Zisk pěšce, neumožnění rošády a soustavný tlak přináší našemu hráči zisk figury a protože se soupeř stále nechce vzdát, tak si může dát i mat.

Dále máme lepší pozici na trojce, sedmičce a postupně i na dvojce. Snad jenom pozice na páté šachovnici je trochu aktivnější pro soupeře. A je to právě tato partie, de dochází tak trochu ke kurióznímu závěru. Našemu hráči se podaří pozici dostat do rovnovážného stavu a vypadá remízově. Ve snaze ještě zjednodušit pozici chce vyměnit pár věží a nevšimne si , že nechává nekrytou dámu k sebrání. Soupeř však jakoby podlehne mystifikaci, že dámu nemůže sebrat zadarmo, dokončí výměnu věží a nabídne remis, kterou náš hráč bere. Až po partii oba hráči s úsměvem kroutí hlavou nad tím , co vlastně v posledním tahu provedli. Někdy to tak bývá, že na chybu se odpoví také chybou.

Na sedmičce má náš hráč navíc pěšce, ale soupeř má aktivněji sehrané těžké figury. Náš hráč nabídne remis, která nám v pohodě stačí. Soupeř překvapivě odmítá a pak netakticky vymění těžké figury, které mu pozici držely a jde do jasně prohrané koncovky. Stav je 5:1 a výhodu máme na trojce, sice zpočátku se o jakousi aktivitu snažil soupeř, ale přecenil své možnosti a ztratil pěšce, kterým netakticky daleko postoupil. Po výměnách těžkých figur se hraje jezdcová koncovka, kde by pěšec navíc mohl znamenat výhru. Ale cesta k výhře je ještě daleká, zápas je rozhodnutý a už pomalu končí, takže se náš hráč spokojuje s půlkou bodu za remis. Hned za okamžik je hotovo i na dvojce, kde se hrálo nejprve opatrně, ale po zabezpečení obrany se náš hráč pouští do tlaku na malou rošádu. Soupeř se zpočátku dobře brání, ale po nepřesném tahu si oslabuje pozici a už se „veze". Král je odkrytý, ztráta materiálu, protihra žádná, takže nikoho nepřekvapuje že se vzdává.


Až nečekaně vysoká výhra po hladkém průběhu tak trochu kopíruje loňský výsledek derby, tehdy o půl bodu ještě lepší. Hráče Klobouk čeká příští kolo klíčový zápas v přímém souboji s Lužnou o udržení.


Naše družstvo je druhé, těsně za vedoucím Vsetínem.


Body za Brumov-Bylnici (všichni hráči ze sestavy si bod nebo aspoň půl zapsali)
1.š.V.Raška 1b , 2.š.V.Hrabovský 1b , 3.š. J.Častulík ½b , 4.š. F.Válek 1b , 5.š. L.Častulík ½b , 6.š. V.Hošík 1b , 7.š. J.Juřenčák 1b , 8.š. M.Horňák ½b

Další výsledky soutěže:
Vsetín B – Lužná 4,5:3,5
Hošťálková – Val. Meziříčí 4:4
Val.Bystřice – Bystřice p/H 5:3
Vizovice – Zašová 6:2
Zubří – Rajnochovice 4.5:3,5

------------------------------------------------------------

 

Regionální přebor:
Napajedla C x Brumov-Bylnice B 1½:3½
Už před týdnem si i béčko došlo pro vítězství a tak trochu si spravilo chuť po minulé prohře. Solidně zahrála první a třetí šachovnice, na čtverce se náš hráč k výhře protrápil, ale nakonec rozhodující bod získal. Na pětce hrál náš hráč také dobře, ale v okamžiku kdy mohl partii rozhodnout pro sebe zaváhal a tak si bere jenom půlku. Družstvo je v tabulce čtvrté jen s těsným dvoubodovým odstupem na druhého a třetího. Vítězství a postup už slaví družstvo Slavičíma „A".


Body za Brumov-Bylnici „B":
1.š. M.Horňák 1b , 3.š. J.Juřenčák 1b , 4.š. P.Kozubík 1b , 5.š. J.Janáč ½b

 

Další výsledky soutěže:
Zlínterm B – Zlín D 0.5:4,5
Slavičín A – Horní Lhota 4,5:0,5
Slavičín B – Val.Klobouky B 4,5:0,5

 

------------------------------------------------------------------------------------

pro NAŠE VALAŠSKO info - Jiří Častulík- Brumov-Bylnice