Reklama

12. 08. 2020

Dnes má svátek: Klára
úterý, 24 březen 2015 22:29

Vítězství zajistilo šachistům z Brumova-Bylnice jistotu medailových pozic.

Bezproblémové vítězství zajistilo šachistům z Brumova-Bylnice již dvě kola před koncem jistotu medailových pozic.


Brumov-Bylnice x Sokol Valašská Bystřice"B" 6 : 2
Po kratší přestávce vstoupily šachové soutěže družstev do závěrečné fáze. Nám se podařilo vysoko porazit družstvo klidného středu tabulky a upevnit si druhou pozici. Hosté nepřijeli ve své nejsilnější sestavě a tak jsme v utkání byli určitě favoritem. Přesto jsme tak hladký průběh nečekali, už po dvou hodinách hry jsme vedli 4:1 a nebylo o našem vítězství nejmenších pochyb. Do hodiny byly hotové hned dvě partie.

Nejprve bezkonfliktní remis na jedničce a pak naše výhra na pětce. Zde náš hráč získal rychle pěšce a souhra dvojice střelců s jezdcem a dámou vytváří pěkné útočné možnosti. Soupeř je nedokáže pokrýt, v rozbité pozici ztrácí materiál a vzdává. Další celý bod máme z osmičky, kde náš hráč po dobrém rozehrání měl poziční převahu. Z té vyplynula chyba soupeře, ztráta figury a bez protihry je pro něj pozice beznadějná. Třetí rychlý bod máme z trojky, kde si náš hráč pěkně připravil souhru snad všech svých figur k útoku na královské křídlo. Snaha soupeře o protihru na dámském křídle rychle „vyšuměla" .Náš hráč šikovně otevřel pozici obětí pěšce a už nelze zabránit matovým hrozbám, nebo velkým materiálním ztrátám. A druhou hodinu hry uzavírá ještě jedna rychlá partie, tentokrát remízová na čtverce, kde oba hráči bez znatelných chyb přešly do vyrovnané koncovky těžkých figur. Vedeme 4:1 a ve zbylých třech partiích máme v jedné pozici jasnou výhodu, v jedné vyrovnanou s aktivnější pozicí a pouze v jedné stojíme hůře.


Takže už řešíme pouze otázku vítězného skóre. Nebývá obvyklé, že šachový zápas je rozhodnut tak rychle. Chvíli se čeká než zvýšíme na očekávaných 5:1 ze sedmé šachovnice. Zde byl hned po zahájení v lepší pozici náš hráč a když soupeř netakticky udělal velkou rošádu a pak ještě nepřesně ustoupil králem byla cesta k výhře poměrně snadná. Pouze na šesté šachovnici si hosté berou celý bod. Soupeři se podaří získat pěšce a pečlivou trpělivou hrou tuto výhodu v koncovce zúročí – 5:2. Poslední hraná partie na dvojce se poněkud protahuje, náš hráč má minimální výhodu, výměnou střelců se mu podaří roztrhnout soupeři pěšce do věžové koncovky a pokouší se toho využít. Když už to vypadá, že soupeř remis udrží, přijde jeho chyba a je tu možnost partii vyhrát. Tuto možnost náš hráč využije. Bodová odměna za snahu v remízové pozici hledat i minimální šance k výhře. Celkových 6:2 je víc než jsme čekali. Stále držíme druhou příčku a je už jisté, že hůře než třetí nebudeme.


Dramatický je boj na konci tabulky, kde se přímo ohrožená družstva Lužné a Val,Klobouk ve vzájemném souboji rozešla smírně a další dvě družstva mají dvě kola před koncem jen tříbodový odstup.


Body za Brumov-Bylnici:
1.š. V.Raška ½b , 2.š. J.Běhunčík 1b , 3.š. V.Hrabovský 1b , 4.š. J.Častulík ½b , 5.š. F.Válek 1b ,
7.š. V.Hošík 1b , 8.š. J.Juřenčák 1b

Další výsledky soutěže:
Luná – Val Klobouky 4:4
Rajnochovice – Vsetín B 2½:5½
Zašová – Hošťálková 1½:6½
Bystřice p/H .- Vizovice 4:4
Val. Meziříčí – Zubří 6:2

 

------------------------------------------------------------------------------------

pro NAŠE VALAŠSKO info - Jiří Častulík- Brumov-Bylnice