Reklama

05. 08. 2020

Dnes má svátek: Kristian
úterý, 07 duben 2015 22:41

V předposledním kole soutěží družstev se šachistům z Brumova-Bylnice nedařilo.

Vizovice x Brumov-Bylnice 5 : 3

Domácí nastoupili ve své silné sestavě, nám naopak chyběli dva hráči ze základu. Favoritem utkání byli tedy domácí šachisté a potvrdili to hlavně na předních šachovnicích. Neodehráli jsme vyloženě špatné nebo nešťastné utkání, jenže na body jsme nedosáhli.


Do utkání jsme sice vstoupili dobře, výhrou na šesté šachovnici. Po velmi dobrém rozehrání svých figur získává náš hráč pěšce a dobrý útok, soupeř pod tlakem chybuje a nedokáže pokrýt matovou hrozbu. Dále remizujeme na první šachovnici, ve vyrovnané pozici si nikdo z hráčů nevytvoří výhodu, nebo aktivitu a tak se shodnou na remíze. Domácí pak srovnají výhrou na trojce, kde sice není pozice našeho hráče špatná, ale soupeř dokáže v otevřené pozici účiněji využít své možnosti. Poté následuje bod zase pro nás ze sedmičky. Zde je hodně divoká pozice, náš hráč má sice materiální výhodu, ale soupeř je v nebezpečném útoku.


Poté co se našemu hráči podaří po určitých zápletkách útok odvrátit je pozice jasně jeho. Na 3:2 pro nás doplňujeme remízou z osmičky. V koncovce těžkých figur se zdá být pozice našeho hráče aktivnější, ale když přehlédl nadějné možnosti a pozici zjednodušil, je spíše výhoda na soupeřově straně, takže remízová nabídka se nedá odmítnout. Vedeme, ale je nám jasné, že ve zbylých třech partiích bude těžké vybojovat další body. Domácí vyrovnali výhrou na pětce. Soupeř získal ve střední hře aktivitu a tu dokázal zrealizovat v rozhodující výhodu. Největší šance na připsání bodu jsme měli na čtverce. Pozice je obousečná, nejprve získal pěšce soupeř, náš hráč jej vybojoval zpět a obě strany mohou pomýšlet na výhru. Velice zkušený soupeř si však dokázal poradit. Až pozápasová analýza ukázala, že náš hráč mohl jít do vyhrané koncovky dvojitou obětí pěšců. Škoda, v zápase tuto možnost nenašel. Soupeři vedou 4:3 a je jasné, že jenom hrubá chyba v poslední dlouhé partii by je připravila o vítězství. V koncovce stejnobarevných střelců má náš hráč o pěšce míň a snaží se soupeři cestu k výhře co nejvíc ztížit, Ten však trpělivou, pečlivou hrou partii k výhře dovede. Dohráno 5:3 pro domácí, naše druhá porážka v soutěži.Nepodali jsme vyloženě špatný výkon,ale soupeři byli na předních šachovnicích lepší a také to potvrdili.


V tabulce jsme třetí, ale v posledním zápase soutěže si v přímém souboji s družstvem Hošťálkové, můžeme stříbrnou příčku vzít zpět. Hodně se vyjasnilo i na konci tabulky, s největší pravděpodobností sestoupí Valašské Klobouky, které utrpěli debakl s již určitě postupujícím Vsetínem. Jestli je někdo doprovodí ukáží poslední výsledky vyšších soutěží.


Body za Brumov-Bylnici:
1.š. V.Raška 0,5 , 6.š. K.Vítek 1b , 7.š. J.Juřenčák 1b , 8.š. M.Horňák 0,5b.

Další výsledky soutěže:
Vsetín B -Val. Klobouky 7½ : ½
Val. Bystřice B – Lužná 3½ : 4½
Hošťálková B - Bystřice p/ H. 6 : 2
Zubří - Zašová 3 : 5
Rajnochovice - Val. Meziříčí 4 : 4

 

------------------------------------------------------------------------------------

pro NAŠE VALAŠSKO info - Jiří Častulík- Brumov-Bylnice