Reklama

05. 08. 2020

Dnes má svátek: Kristian
středa, 29 duben 2015 07:38

Šachisté z Brumova-Bylnice zůstali mezi nejlepšími.


Brumov-Bylnice x Hošťálková 3½:4½
Šachisté z Brumova-Bylnice, i přes nepovedený konec soutěžní sezóny, zůstali mezi nejlepšími.


Poněkud rozvláčný závěr sezóny nám neseděl. Opět jsme nemohli do zápasu nasadit nejsilnější základní sestavu. Zdravotní potíže nedovolily hned dvěma našim hráčům z předních šachovnic nastoupit. I tak jsme silného soupeře potrápili a reálně sahali po bodu.


První rychlý bod jde na konto soupeře, na dvojce se náš hráč „utáne" a po hrubé chybě už nejde zabránit materiálním ztrátám. Vcelku brzy je však srovnáno. Na sedmičce nejprve soupeř odmítne remízovou nabídku, to byla pozice ještě rovnovážná, aby pak postupně nedokázal čelit tlaku našeho hráče po obsazení volného sloupce dvojicí věží. Zdá se, že i na osmičce náš hráč po zisku dvou pěšců rychle vyhraje, ale pozici si zkomplikuje a partii protáhne. Další body se tedy zapisují z 3. a 4.šachovnice, bohužel oba patří soupeřům. Škoda je to na trojce, kde pozice vypadá ve vyrovnané věžové koncovce remízově, ale chyba našeho hráče umožní soupeři sebrat pěšce a partii vyhrát. Na čtverce už po zahájení nestojí náš hráč nejlépe, musí hrát bez rošády a když se soupeři podaří po oběti věže za jezdce pozici otevřít je obrana neudržitelná. Prohráváme sice o dva body, ale ještě není nic ztraceno.


Snížení přichází z páté šachovnice, náš hráč je po celou partii lepší a do koncovky si přináší rozhodující materiální výhodu. Téměř současně však hosté berou bod z šesté šachovnice. V zajímavé bojovné partii jsou šance na obou stranách, oba hráči se snaží prosadit svoji dvojici postoupených pěšců. V manévrech dvojice věží a jezdce je soupeř rychlejší a podaří se mu vyhrát. Už to vypadá na neodvratitelnou porážku, protože na první šachovnici si v ostrých zápletkách soupeř bere kvalitu a očekávaná výhra z osmičky dostává vážné trhliny. Tady si místo zjednodušení a přechodu do jasně vyhrané koncovky náš hráč zbytečně bere dalšího pěšce, ale pouští tím soupeře do nepříjemného šachování dámou. Naštěstí soupeř přehlédne možnost věčného šachu a král našeho hráče uteče z této nebezpečné možnosti. Pak už se to podaří našemu hráči přece jenom dotáhnout k zisku celého bodu. Kostrbatě, ale přece snižujeme na 3:4.


No a na jedničce se pozice také začíná obracet. Soupeř ve snaze vyhrát „stůj co stůj" hodně odkryl svého krále a hrozí mu neustálé šachování, navíc náš hráč i přes materiální nevýhodu postavil nebezpečnou matovou síť. Závěr partie však nabízí neuvěřitelný manévr, kdy soupeř nechá celou dámu, aby se jeho věž obětovala sebevražedným šachováním a pozice dospěla k patu. Málovídaný remízový konec partie. Pozápasová analýza však ukazuje jinou možnost s vítězným koncem pro našeho hráče. Škoda, že v zápase ji nenašel, mohli jsme dotáhnout zápas k remíze. No zase tak moc nás to mrzet nemusí, ani případná remis v zápase by nás na druhé místo kvůli horšímu skóre neposunula.


Končíme soutěž na bronzovém stupínku a určitě je to pro nás úspěch. Vítězí Vsetín B (jedinou porážku v soutěži utržil od nás) , druhé místo mají naši poslední soupeři z Hošťálkové B . Na konci tabulky jsou bohužel Valašské Klobouky, které ani v posledním zápase nevzkřísily poslední šance a prohrály. Dramatický boj byl ještě o druhé sestupové místo, které nakonec zůstalo šachistům z Bystřice pod Hostýnem.


Body Brumova-Bylnice v zápase:
1.š. J.Běhunčík ½b, 5.š. V.Hošík 1b , 7.š.J.Juřenčák 1b , 8.š. M.Horňák 1b.

Další výsledky posledního kola krajské soutěže:
Val. Meziříčí -Vsetín B 3½ - 4½
Zašová-Rajnochovice 3 - 5
Bystřice p. H.- Zubří 3 - 5
Lužná -Vizovice 5½ - 2½
Val. Klobouky-Val. Bystřice B 3½ - 4½

-------------------------------------------------------------------------

pro NAŠE VALAŠSKO info - Jiří Častulík- Brumov-Bylnice