Reklama

12. 08. 2020

Dnes má svátek: Klára
úterý, 08 leden 2013 22:02

Krajská soutěž v šachu: Brumov-Bylnice x Sokol Ústí 4,5 : 3,5

Domácí šachisté vstoupili do nového kalendářního roku stejně tak, jak ten předešlý zakončili, tedy vítězstvím. Tentokrát se však výhra horko, těžko vydolovala. Po dvoubodovém vedení hosté nečekaně srovnali a zápas rozhodla až dlouhá poslední partie.

 

Do utkání jsme vstupovali jako favorité, naše družstvo se pohybuje na čelních pozicích tabulky, hosté bojují o záchranu. Ovšem proti družstvu Ústí se nám tradičně nedaří, vzájemná zápasová bilance z minulých ročníků soutěže je 0:2 pro hosty a to jsme vždy nastupovali jako favorité. Tentokrát se to podařilo „urvat" , sice s odřeninami, ale body máme. První tři partie končí asi po 2,5 hodinách hry na šachovnicích 4,5,6 pěkně za sebou a všechny jsou remízové. Na čtverce nenachází náš hráč jak uplatnit výhodu dvojice střelců proti páru jezdců. Na pětce má sice náš hráč prostorovou převahu, ale zablokovaní pěšci mu nedávají šanci z pozice vytěžit více. Na šestce začíná lépe náš hráč, soupeř má problémy, bohužel nevyužívá možnost k zisku pěšce a soupeři se podaří srovnat pozici. Pak už obě strany možnost rozhodnout nezískají. Stav je 1,5:1,5 , nic neztrácíme, ale asi jsme nějaký rozdílový bod mohli získat.

 

V danou chvíli nám to nevadí, protože vítězí náš hráč na dvojce.Podaří se mu po solidně rozehraném zahájení přejít do vyhrané věžové koncovky s pěšcem navíc a bezpečně dovést pěšce do dámy. Do dvoubodového náskoku jdeme výhrou na sedmičce. Náš hráč získá pěšce a v koncovce lehkých figur i druhého. Poněkud si však zkomplikuje situaci, kdy po menší nepřesnosti jednoho pěšce ztratí a soupeři se podaří ztížit mu cestu k výhře, protože na šachovnici jsou nestejnobarevní střelci. Naštěstí se ještě nevyměnily věže a vzdálený volný pěšec může za podpory věže postupovat, a když se podaří uvěznit soupeřovu věž pomocí střelce a pěšce v rohu šachovnice je cesta k výhře jasná. Vedeme 3,5:1,5 a zd á se, že zbylý bod nebude těžké ze tří hrajících se partií získat, ale pozor! Situace se začíná komplikovat prohrou na 1. šachovnici. Náš hráč někde ve střední hře odevzdává pěšce, má za to sice solidní protihru, ale při nestejných rošádách se i soupeř dostává do útoku na krále a najednou je náš hráč o figuru lehčí. Další komplikace jsou na osmé šachovnici. Náš hráč ztratil sice pěšce, ale zdálo se, že aktivní souhra dámy a věže hru srovnají a udrží bez problémů remis. Jenže náš hráč se odvážně pouští do útoku, dává druhého pěšce a vytváří mat ové hrozby. Pozice je hodně vyostřená. Buď dá mat, nebo prohraje. Vše je ještě umocněno časovým tlakem a náš hráč v časové tísni nenalézá ty nejlepší tahy, pozice byla komplikovaná. Bohužel soupeřův král uniká z matových sítí a dokonce sám se stává silnou figurou, která podporuje hrozbu matu na druhé straně. Po nucené výměně figur je pozice ztracená. V této napínavé partii se našemu hráči nevyplatila moc aktivní hra. Je srovnáno 3,5:3,5 a hraje se poslední partie.

 

Co teď? Přijmout ve vyrovnané pozici remis a hrát 4:4, nebo i za cenu určitého rizika zkoušet, zda se pozice někde nezlomí? Náš hráč volí druhou možnost. Pě&scar on;ci jsou srovnáni a hraje střelec proti jezdci. Výhodou našeho hráče je lépe postavený král, nevýhodou zase pěšci postavení na bíle barvě s bělopolným střelcem.(je tu hrozba, že soupeřův kůň se na ně dostane). Na jednom křídle se daří našemu hráči udělat volného pěšce, ale ještě to nestačí, zdá se, že soupeřův kůň stihne vše „uskákat". Ale přichází pěkný mezitah pěšcem, který bere koni prostor a teď už se volný pěšec dostane do dámy dříve než volný pěch soupeře. Výhra urvaná v poslední chvíli. Po pěti a půl hodinách slavíme tedy těsnou výhru 4,5:3,5. Je to již potřetí co v domácím zápase tento ná&sc aron; hráč hraje takhle dlouhou partii, ale na rozdíl od dvou předešlých remízových konců, tentokrát vítězí a zrovna v okamžiku, kdy to družstvo nejvíce potřebuje!

 

Tento výsledek nás posouvá na 2. místo v tabulce se stejnými body jako vedoucí celek Holešova, máme o něco horší jen skóre. Ostatní družstva z čela tabulky ztrácela. V tomto kole se totiž „vzbouřili outsideři" ,ve třech zápasech brali body favoritům. Tím se hodně vyrovnala tabulka i na konci a je až k neuvěření , že naši dnešní soupeři spadli na poslední místo. Boj o záchranu bude velmi vyrovnaný mezi více družstvy, nás však zajímá boj o stupně vítězů!

 

Body za Brumov-Bylnici

2.š. J.Běhunčík 1b , 3.š.V.Hrabovský 1b , 4.š. J.Častulík 0,5b , 5.š. F.Válek 0,5b , 6.š. L.Častulík 0,5b , 7.š. V.Hošík 1b

Další výsledky soutěže:
Vizovice – Valašské Klobouky 4:4
Valašské Meziříčí – Bystřice p. Host. 4:4
Holešov – Zašová 4,5:3,5
Zlín D – Vsetín B 5,5:2,5
Valašská Bystřice – Rajnochovice 2,5:5,5

 

pro NAŠE VALAŠSKO info - Jiří Častulík- Brumov-Bylnice