Reklama

05. 08. 2020

Dnes má svátek: Kristian
úterý, 12 květen 2015 21:35

Brumov-Bylnice: Střípky z finále Hradní věže

Staronovým králem Hradní věže se stal Josef Bednařík z Hošťálkové. Ve finálové partii se svýn oddílovým kolegou Karlem Vrajem byl spíše šťastnější než lepší.

Oba si možnost zahrát s živými figurami vybojovali v dopoledním turnaji, kde Josef obsadil první a Karel druhé místo. Těsně třetí byl Martin Nehyba ze Skaličky. Celkem se turnaje, ve dvou věkových kategoriích, zúčastnilo na osmdesát mladých šachistů ze Zlína, Starého Města, Hošťálkové, Slavičína, Osvětiman, Holešova, Bojkovic, Skaličky, Valašských Klobouk, a samozřejmě také z pořádajícího Brumova-Bylnice. Z naší domácí sedmičky účastníků si nejlépe vedl Lukáš Solař, který se ve starší kategorii vešel do top 10, přesně na desátém místě ziskem 4b ze 7 partií.


V mladší kategorii zvítězil Jáchym Karlík z Hošťálkové, před Hanušem Suchánkem ze Zlína a Mikulášem Trávníčkem z Kunovic.


Ale zpátky k finále na hradě.
Krásně divoká partie nabídla hned několik zvratů. Oba hráči ji rozehráli velice otevřeně a s omezeným časem na rozmyšlenou se v ostrých zápletkách nevyvarovali několika nepřesností, které průběh partie pěkně zamotali a divácky zatraktivnili. Zpočátku se zdálo, že lehce zvítězí bílý. Získal dva pěšce, ale vzápětí ztratil dvojici jezdců za věž a situace se začala obracet. Při nestejných rošádách šlo o to, komu se rychleji podaří dotlačit své pěšce do proměny v dámu. Černý byl rychlejší a bílý musel za postoupeného pěšce obětovat střelce. To už bojovala samotná bílá věž proti třem lehkým figurám bílého. Bílý sice měl určitou kompenzaci v pěšcové převaze ( 3 proti 1), ale v tuto chvíli stál černý na výhru. Přichází však chyba černého, zadarmo ztrácí střelce.

Zklamání z propásnuté šance způsobí, že černý ještě jednou přehlédne vítězný tah. Bílý bere se šachem ještě jednoho střelce a kdyby černý šikovně předkryl jezdce, bílý by nezabránil v nasazení černé dámy. Král však ustupuje a tím černý ztrácí veškeré naděje. Nevšední průběh partie dokumentuje i ta skutečnost, že oba hráči si znovu nasadili do hry dámy. Ta černá si však na šachovnici moc nezahrála, byla hned po nasazení okamžitě sebrána.Také kati odnášející „padlé" figury se pořádně zapotili, černého figury byly „vybity" až do posledního krále a bílému toho na šachovnici také moc nezůstalo. Pohár pro vítěze putuje už popáté za sebou do Hošťálkové.


Velké poděkování patří také všem maminkám, tetičkám a babičkám, které pro mladé šachisty napekli buchty, různé dobroty a pamlsky. V mnoha případech nějaký ten zákusek zmírnil i smutek z prohry.


Organizačně a finančně celý průběh akce zabezpečily: Šachový oddíl Brumov-Bylnice, Valašská nadace, Kongregace kněží Mariánů, ZŠ Brumov-Bylnice, Zlínský kraj.

 

-------------------------------------------------------------------------

pro NAŠE VALAŠSKO info - Jiří Častulík- Brumov-Bylnice