Reklama

12. 08. 2020

Dnes má svátek: Klára
středa, 11 listopad 2015 00:39

Krajská soutěž družstev v šachu Brumov-Bylnice - Valašské Meziříčí

BRUMOV-BYLNICE - Druhý soutěžní zápas šachistům z Brumova-Bylnice výsledkově nevyšel. Brumov-Bylnice x Valašské Meziříčí 3 : 5

 

Krajská soutěž družstev v šachu
Brumov-Bylnice x Valašské Meziříčí 3 : 5

Nedá se říci, že bychom zahráli vyloženě špatně, ale silný soupeř se tentokrát nenechal obrat o body. Obě družstva nastoupila ve svých silných sestavách a papírově měli být favorité hosté.


V průběhu prvních tří hodin zápasu se dalo těžko odhadnout, jakým směrem se bude skóre vyvíjet. První končí remízově čtverka. Našemu hráči se sice podařilo získat pěšce, ale po výměně dam to jezdec proti střelci bude mít těžké vyhrávat a tak se spokojuje s remízou. To ještě netušíme, že hned přijdou dvě partie, kde se pozice zvrtne v náš neprospěch.

Nejprve na sedmičce ve vyrovnané pozici náš hráč přehlédne a naběhne si do pozice, kde ztrácí téměř celou dámu. Okamžitá prohra. Pak na páté šachovnici, kde náš hráč vchází do nadějné koncovky, má střelce proti jezdci a aktivitu, přehlíží tah po kterém ztrácí kvalitu. Bojuje sice ještě hodně dlouho o záchranu aspoň remíze, ale už ani půlku nezachrání. Mezitím končí remízou trojka, tady se asi víc získat nedalo, lepší koncovku měl spíše soupeř. Po nadějném začátku prohráváme i na jedničce. Ještě svitla naděje po výhře na osmé šachovnici. Zde po určitém zaváhání, kterého soupeř nevyužil, je lepší náš hráč a z poziční výhody získává kvalitu a později i další materiál. Ostrá pozice je na šesté šachovnici, jenže v trochu časové tísni je náš hráč míň přesný a soupeř toho využívá k zisku převahy a do koncovky už má dva pěšce navíc. Pak prohráváme zmiňovanou pětku a nic už nespasí ani pěkný závěr na druhé šachovnici. V divoké pozici má náš hráč figuru za dva pěšce, ale stojí pod hrozbami. Podle pravidla, že nejlepší obranou je útok, najde pěknou oběť střelce, která vede k matu, nebo sebrání nebezpečného soupeřova jezdce. Poměrně dlouhý zápas a porážka 3:5.


Body za Brumov-Bylnici:
2.š. J.Běhunčík 1 , 3.š.V.Hrabovský ½ , 4.š. J.Častulík ½ , 8.š. J.Juřenčák 1

Další výsledky soutěže:
Slavičín – Zlín C 3,5:4,5
Hošťálková B – Val. Bystřice 3,5:4,5
Vsetín C – Lužná 4:4
Rajnochovice – Zašová 5:3
Vizovice – Zubří 2:6

----------------------------------------------------------


Regionální přebor
Brumov-Bylnice B x Valašské Klobouky A 2:3

Také béčko již o 14 dní dříve vstoupilo do mistrovských soutěží. Sice hodně potrápilo favorita soutěže, ale na body to nestačilo. Pěknou výhru zaznamenal na první šachovnici M .Horňák. Z převahy v centru tlačil postup svých pěšců, soupeř nepřesně bránil a umožnil našemu hráči rozhodující zisk figury po „vidličce“. Druhý bod přidal na 4.šachovnici J.Juřenčák, který byl v trochu rozhozené pozici přesnější než soupeř. Bohužel nikdo další se k bodům nepřidal, i když zejména na trojce byla jednu chvíli pozice hodně nadějná. Nezbylo nám nic jiného než popřát hostům hodně štěstí i v dalších bojích. Jednak aby se vrátili do vyšší soutěže a jednak aby brali body i ostatním družstvům.

Další výsledky soutěže
Val. Klobouky B – Zlín D 1:4
Slavičín B – Slavičín C 2,5:2,5
Malenovice – Horní Lhota 3,5:1,5
Napajedla C – volný los

------------------------------------------------------------------------------------

pro NAŠE VALAŠSKO info - Jiří Častulík- Brumov-Bylnice