Reklama

12. 08. 2020

Dnes má svátek: Klára
středa, 02 prosinec 2015 09:36

Šachistům z Brumova-Bylnice se zadařilo

BRUMOV-BYLNICE - Šachistům z Brumova-Bylnice se skvěle podařilo otočit nepříznivě se vyvíjející zápas a sebrat domácí Zašové vítězství.


Cestovali jsme k zápasu v oslabené a dokonce neúplné sestavě. jsme k zápasu v oslabené a dokonce neúplné sestavě. (Z důvodu onemocnění našeho hráče těsně před zápasem se už nepodařilo zajistit náhradníka.) Domácí nastoupili ve své silné sestavě a navíc mají bod k dobru za naši neobsazenou šachovnici, takže naše vyhlídky nejsou zrovna růžové.


Také průběh zápasu této skutečnosti odpovídá. Na 7. šachovnici náš hráč trochu naivně zaútočil v zahájení dámou a vzápětí jej soupeř trestá. Vytváří si silný tlak a zdá se, že každou chvíli přijdou neudržitelné ztráty. Jenže soupeř trochu zaváhá a nevyužije své dobré pozice. Náš hráč zkusí nabídnout remis a k překvapení všech soupeř přijímá. Asi z náhlého pocitu marnosti, že propásl jasnou šanci k výhře, si neuvědomil, že stále má lepší pozici a dobrou možnost hrát na výhru. Pro nás velice dobrý půlbod. V dané chvíli tomu však ani domácí ani my nepřikládáme nějakou váhu, protože postavení na ostatních šachovnicích se celkově jeví hodně příznivě pro domácí. Na třech šachovnicích mají lepší pozici, na dvou je to nevyzpytatelné a jen na jedné stojíme lépe my. A je to právě tato partie na 3.šachovnici, která končí jako druhá v pořadí a pro nás vítězně. Ve střední hře po přehlédnutí soupeře získal náš hráč pěšce a tuto výhodu si přenesl až do koncovky, kterou bezpečně vyhrál. Srovnali jsme tedy skóre na 1,5:1,5.


Jdeme dokonce do vedení, na 6. šachovnici se podařilo našemu hráči získat kvalitu a nebezpečně postoupit pěšcem. Soupeř sice dvojicí střelců útočí do trochu odkryté malé rošády, ale tomu může, třeba i za cenu vrácení kvality, náš hráč zabránit. Soupeř je v horší pozici, navíc v časové tísni a tu nakonec nezvládá. Neudělal předepsaný počet tahů do dvou hodin a prohrál na čas. Vedení je sice na naší straně, ale stále jsou na tom, vzhledem k dalším pozicím, lépe domácí. Další časovka se hraje na 4.šachovnici. Tentokrát “honí“ tahy náš hráč, ale zvládá to. Dokonce se mu pozici, kde ztrácí pěšce, podařilo vcelku stabilizovat a soupeř už má problémy koncovku se čtyřmi jezdci vyhrát. No, a když se “koníci“ našeho hráče rozeskákali a srovnali stav pěšců, je partie ukončena remízou. Mírnou časovku má náš hráč i na pětce, ale bezpečně počet tahů stihne. V náročné pozici nestejných rošád oba hráči současně bránili i útočili, ale nikdo nezískal rozhodující převahu. V koncovce obou párů věží jednoho páru jezdců a pěšců je remis na spadnutí, soupeř sice trochu taktizuje s přijetím remízové nabídky, ale spíše by byl proti sobě nevzít. Mezitím je konec na dvojce, zde si bod připsali domácí. Soupeř ve střední hře získal pěšce, a když v oboustranné časovce přešla partie do koncovky, směřuje k výhře. Snaha našeho hráče pozici zkomplikovat vede k další ztrátě pěšce a je víceméně rozhodnuto.


Máme stav 3,5:3,5. Rozhodnutí je stylově na první šachovnici. Většinu partie “tahá za kratší konec provazu“ náš hráč, musí dokonce dát dvě lehké figury za věž a udržet volného krajního pěšce soupeře se zdá velmi problematické. Soupeř mu však umožní proniknout věží do odkryté obrany a proklestit volnou cestu pro pěšce do dámy. Ještě pokryje pokus soupeře o vyšachování uniknuvšího pěšce a skvělý obrat v partii i celém zápase je dokonán. Vítězíme 4½:3½.


Na domácích bylo vidět zklamání, prohráli, přestože měli všechny zápasové trumfy v rukou. Za vítězství jsme určitě rádi, i přes všechny předzápasové potíže a nepříznivě se vyvíjející průběh zápasu, jsme zabojovali a nakonec byli šťastnější. V ostatních zápasech naší skupiny se favoritům většinou nedařilo a tabulka se pěkně promíchala. Každé družstvo už zaznamenalo nějakou ztrátu bodů.

Krajská soutěž družstev v šachu
Zašová - Brumov-Bylnice 3½ : 4½

Body za Brumov-Bylnici:
1.š. J.Běhunčík 1 , 3.š. F.Válek 1 , 4.š. L.Častulík ½ , 5.š. V.Hošík ½ , 6.š. J.Juřenčák 1 , 7.š. M.Horňák ½


Další výsledky skupiny:
Valašská Bystřice – Slavičín 3½:4½
Valašské Meziříčí – Hošťálková B 2:6
Zlín C – Vizovice 3:5
Lužná – Rajnochovice 5:3
Zubří – Vsetín C 3:5

-----------------------------------------------------------


Regionální přebor družstev
V soutěži, kde startuje také naše béčko, se mezitím stihly odehrát dvě kola. V jednom naše družstvo remizovalo v Napajedlích, a v dalším mělo volný los.


Napajedla C – Brumov-Bylnice B 2½:2½
První dvě šachovnice poměrně rychle remizovaly, na jedničce trochu horší pozice, ale na remis hratelná, na dvojce náš hráč po celou dobu aktivnější, ale soupeři se podařilo vyrovnat hru. Celý bod jsme měli z pětky, kde náš mladý hráč v partii oboustranných nepřesností nakonec svého soupeře udolal. Škoda prohrané partie na čtverce, kde byl náš hráč aktivnější, ale při přechodu do koncovky zvolil špatný plán. Konečná remis na trojce je spíše taktická, náš hráč nechce riskovat případnou prohru ani zdržovat své spoluhráče.

Body M.Horňák ½ , J.Častulík ½, F.Jedlička ½, J.Holba 1


Další výsledky:
2.kolo
Valašské Klobouky A – Malenovice B 4:1
Zlín D – Slavičín B 5:0
Horní Lhota – Valašské Klobouky B 5:0
Slavičín C – volný los


3.kolo
Valašské Klobouky B -Valašské Klobouky A 0:5
Malenovice B – Napajedla C 3:2
Slavičín B – Horní Lhota 2½:2½
Slavičín C – Zlín D ½:4½
Brumov-Bylnice B - volný los

------------------------------------------------

pro NAŠE VALAŠSKO info - Jiří Častulík- Brumov-Bylnice