Reklama

12. 08. 2020

Dnes má svátek: Klára
středa, 09 prosinec 2015 09:05

Brumov-Bylnice x Lužná 5 : 3, krajská soutěž družstev v šachu

BRUMOV-BYLNICE - Ve vyrovnaném utkání rozhodl lepší začátek domácích, který už hosté nedokázali dohnat.

Krajská soutěž družstev v šachu
Brumov-Bylnice x Lužná 5 : 3


Obě družstva nastoupila k zápasu trochu oslabena, ze základu chyběli shodně dva hráči, mírným favoritem bylo asi naše družstvo. V trochu mikulášské atmosféře se brzo zrodily dvě rychlé remízy na první a sedmé šachovnici. Netradičně brzy končily i další dvě partie. Obě rozhodli pro sebe naši hráči. Nejprve na třetí šachovnici náš hráč velmi dobře rozehrál, soupeř ve snaze vyměnit figury a zjednodušit hru přehlíží ztrátu jezdce. Bez protihry a bez figury okamžitě vzdává. Pak Jen o něco později vyhrává naše pátá šachovnice. Také po dobře rozehraném zahájení rozbíjí náš hráč soupeřovu obranu a získává figuru. Rychlé vedení 3:1, polovina partií hotova a to uplynula asi jen hodina a půl zápasu.


Další partie už mají standartní délku a hosté, kteří po začátku vypadali na odpis, začínají srovnávat krok. Lepší pozici mají na čtyřce, na osmičce dokonce náš hráč po chybě ztratil kvalitu, dvojka je hodně vyrovnaná a šestka těžko odhadnutelná. Hosté snižují stav na 3:2. Přestože se našemu hráči na čtyřce podařilo přejít do hratelné věžové koncovky s pěšcem méně, nedaří se mu najít tu nejlepší pokračování a prohrává. Dále končí očekávanou remízou dvojka. Po celou dobu vyrovnaná hra dospěla do koncovky nestejných střelců se čtyřmi pěšci na obou stranách. Nejdramatičtější, ale plná nepřesností, se hraje partie na osmičce. Nejprve je na tom lépe soupeř, s kvalitou a pěšcem navíc se zdá jasně vyhraný. Náš hráč se snaží aspoň o komplikace, nejprve srovná pěšce a po přehlédnutí soupeře sváže věž a dorovná i kvalitu. Do koncovky jde už lepší, přechodně i s pěšcem navíc. Místo poklidné, remízové věžové koncovky volí pěšcovou koncovku. Může i vyhrát, ale je nutné vše dobře propočítat. Každá nepřesnost dává šanci vyhrát i soupeři. V této koncovce oba hráči přešli kolem své výhry až dospěli do současného nasazení dám a partie končí remízovou pozicí dáma, král proti dáma, král. Vedeme 4:3 a čekáme na poslední partii na šestce. Pozice byla oboustranně dost těžká a soupeř asi pod tlakem nutně vyhrát chybuje a umožní našemu hráči zisk celého bodu.


Skóre je uzavřeno na 5:3 pro nás. Nakonec vcelku drama, ale rozdílové dva body hned na začátku nám vlastně zůstaly.


Body za Brumov-Bylnici:
1.š. V.Raška ½, 2.š. V.Hrabovský ½, 3.š. J.Častulík 1, 5.š. V.Hošík 1, 6.š. J.Juřenčák 1, 7.š. K.Vítek ½, 8.š. M.Horňák ½


Tabulka naší skupiny je neskutečně vyrovnaná. Vede Valašské Meziříčí s devíti body pak je hned pět družstev se sedmi body. Mezi nimi i my. Druhého a desátého dělí jen tři body. (vlastně jediná výhra). Po třetině soutěže máme vánoční přestávku a čeká nás určitě hodně dramatická druhá část soutěže v novém roce.


Další výsledky:
Slavičín - Valašské Meziříčí 1½:6½
Vizovice – Vsetín 5½:2½
Valašská Bystřice – Zlín C 5:3
Rajnochovice – Zubří 3:5
Hošťálková B – Zašová 5:3

 

------------------------------------------------

pro NAŠE VALAŠSKO info - Jiří Častulík- Brumov-Bylnice