Reklama

12. 08. 2020

Dnes má svátek: Klára
středa, 20 leden 2016 21:36

Šachisté z Brumova-Bylnice sahali po bodu

ZUBŘÍ, VAL. KLOBOUKY - První soutěžní zápas v letošním roce se šachistům z Brumova-Bylnice výsledkově nepovedl, ačkoliv dlouho reálně sahali po bodu.

 

Šachové soutěže družstev
Krajská soutěž - 5.kolo: Gumárny Zubří x Brumov-Bylnice 5½:2½


Družstvo domácích bylo před námi v tabulce pouze o skóre, do zápasu se jim podařilo nasadit plnou základní sestavu, nám bohužel z pracovních a zdravotních důvodů dva hráči ze základu chyběli. Z tohoto důvodu byli domácí určitě favoritem utkání. Průběh zápasu byl dlouho vyrovnaný.


Prohráváme na první šachovnici, náš hráč ztratil pěšce, ale má určitou protihru. Přichází však pěkný soupeřův manévr, který partii okamžitě rozhoduje. Pak následuje série pěti remis, někdy uhraná z trochu horší pozice jinde zase nedotažená lepší. Postupně. Dvojka: soupeř aktivnější, ale nehledá vítězný postup. Osmička: náš hráč nejprve ztrácí pěšce u krále, pak získává kvalitu, pozice je hodně nejasná. Sedmička: vyrovnaná pozice, určitá možnost jít do mírně aktivnější pozice byla. Pětka: dvojice střelců našeho hráče bojuje proti jezdci a střelci soupeře při stejném počtu pěšců. Soupeř vytvoření nějaké výhody nedovolí. Trojka: soupeř z aktivnější pozice vytěží zisk pěšce, ale průnik našeho hráče dvojicí věží na druhou útočnou řadu remis zaručí.


Prohráváme stále o bod, ale spoléháme na šestou šachovnici, kde je možnost výhry. Pozice je zde hodně vyostřená, náš hráč sice ztrácí kvalitu, ale stále je o krok vpřed a soupeř se brání. Bohužel v oboustranné časové tísni přehlédne vítěznou kombinaci a vzápětí chybuje, partii ztrácí. Škoda propásnuté šance. Zápas je rozhodnutý. Na čtvrté šachovnici se ještě dohrává věžová koncovka, která byla dlouho na remis, ale pak se pozice nějak „zvrtla“ v neprospěch našeho hráče. Prohra rozdílem tří bodů je vzhledem k průběhu až příliš krutá.


Musíme zabrat příště, vždyť situace v tabulce se ještě více srovnala. První čtyři družstva mají shodně 10 bodů, pak je pětice družstev se 7 body, zde jsme na 7. příčce i my. Ještě desáté družstvo je jen o bod zpět. Každý další zisk, nebo ztráta znamená posun v tabulce k bojům o postup nebo o záchranu.


Body za Brumov-Bylnici:
2.š. V.Hrabovský ½b, 3.š. J.Častulík ½b, 5.š. L.Častulík ½b 7.š. M.Horňák ½b 8.š. F.Jedlička ½b


Další výsledky soutěže:
Zašová – Slavičín 3½:4½
Vsetin C – Rajnochovice 5½:2½
Val.Meziříčí – Zlín C 4:4
Lužná – Hošťálková 4:4
Val.Bystřice - Vizovice 6:2

---------------------------------------------------------------------

 

Regionální přebor
4.kolo: Brumov-Bylnice“B“ x Zlín-Malenovice“B“ 3 : 2


Ještě koncem minulého roku, stihlo béčko porazit juniorské družstvo Malenovic. Po zaváhání na 1.šachovnici, jsme srovnali výhrou dvojky a rozhodli zápas dvěma výhrami na zadních šachovnicích.

Body za Brumov-Bylnice “B“: 2.š. F.Jedlička 1b, 4.š. O.Sopek 1b, 5.š. J.Holba 1b

 

5.kolo: Valašské Klobouky“B“ x Brumov-Bylnice “B“ 1 : 4


V lednovém zápase proti poslednímu celku soutěže jsme se snažili nasadit co nejvíce juniorskou sestavu, ale i tak jsme měli, s vyjímkou první šachovnice, věkovou i výkonostní převahu. Dvě remízy jsme domácím povolili až za jasného vedení 3:0.


Body za Brumov-Bylnice “B“: 1.š. M.Horňák ½b, 2.š.L.Solař 1b., 3.š. J.Janáč ½b, 4.š. R.Machara 1b, 5.š. J.Holba 1b


Další výsledky soutěže:
4.kolo:
Horní Lhota – Slavičín C 2½:2½
Napajedla C – Val. Klobouky B 5:0
Val.Klobouky A – Slavičín B ½:4½


5.kolo:
Slavičín C – Val.Klobouky A 3:2
Zlín D – Horní Lhota 1:4
Slavičín B – Napajedla C 2½:2½

 ------------------------------------------------------

 

 pro NAŠE VALAŠSKO info - Jiří Častulík- Brumov-Bylnice