Reklama

12. 08. 2020

Dnes má svátek: Klára
středa, 17 únor 2016 09:01

Obě šachová družstva Brumova-Bylnice vítězně

BRUMOV-BYLNICE - Nejprve v krajské soutěži udolalo áčko B-B v těžkém zápase Rajnochovice a pak si béčko v regionálním přeboru lehce poradilo s céčkem Slavičína.

 

7. kolo krajské soutěže
Rajnochovice x Brumov-Bylnice 3:5


V důležitém zápase jsme zdolali houževnatého soupeře. Domácí bojovali o šanci dotáhnout se na nás, my jsme potřebovali vyhrát, abychom neklesli na sestupové místo. Situace v tabulce je nezvykle vyrovnaná, vždyť čtvrtého a desátého dělí jen tři body. Tedy rozdíl mezi bojem o medailovou a sestupovou příčkou je opravdu minimální.

Samotný zápas se vůbec nevyvíjel pro nás příznivě, domácí začali lépe, získali materiální výhodu na 2. a 8. šachovnici. V ostatních pozicích jsme těžko hledali nějakou výhodu. Snad jen na 7. šachovnici má náš hráč pěšce navíc, ale v hodně těžké pozici na uplatnění. První končí partie na čtverce a šestce, obě nerozhodně. Na 4. šachovnici má soupeř aktivitu, ale náš hráč, přestože nemá žádnou protihru, pozici pevně drží. Na 6. šachovnici měl naopak aktivitu náš hráč, ale zase soupeř jej k ničemu nebezpečnému nepustil. Někdy v této době se ale začíná karta zápasu obracet. Na 8. šachovnici, kde mohl náš hráč získat v zahájení výhodu, pokračuje nepřesně a ztrácí kvalitu. Pak však hraje útočně a dostává soupeře do nesnází, kde matovou hrozbu odvrátí jen opakováním tahů. Zachráněná remis. Pak se daří v nepřehledné pozici na sedmičce našemu hráči dobrat druhého pěšce a následně soupeř dělá rozhodující chybu. Vedeme 2,5:1,5.


Úsek hry kolem časové kontroly je jasně pro nás, soupeř na pětce chybuje a ztrácí pěšce, navíc umožní našemu hráči rozhodující tlak těžkých figur. Vedeme 3,5:1,5. Téměř současně je v těžké časové tísní soupeř na trojce a dokonce přehlédne pokrýt mat. To už měl náš hráč výrazně lepší pozici, ale ještě před pár tahy to mohlo být i naopak. Remis je na 1. šachovnici, kde nejprve ve vyrovnané pozici nabízí remis náš hráč, soupeř odmítá, úporně se snaží vyhrát, dokonce obětuje kvalitu za uvolnění dvojice pěšců, které chce prosadit do dámy. Náš hráč nejde do riskantních, možná vítězných manévrů, ale pozici šikovně zjednoduší a remis je jasná. Tato půlka nám zapadala do našich propočtů, to jsme ještě neměli vítězný bod z trojky. Sečteno vedeme 5:2. Poslední, nekonečná partie je na dvojce. Už po zahájení ztratil náš hráč kvalitu, ale bojuje a zdá se že, remis může uhrát. Soupeř stále nemůže najít ten správný vítězný postup. Nakonec však po téměř šesti hodinách pohraje. Po rozpačitém začátku jsme si výhru sebrali za jasně lepší závěr zápasu.


Vyrovnaná zápasová bilance by mohla svádět k poklidnému středu tabulky, ale náskok na sestupovou příčku je jen dva body a naopak ztráta na medailovou příčku tři body. Podobně je na tom dalších šest družstev tabulky. Soutěž je vyrovnaná a určitě bude dramatická až do konce. Klidný střed tabulky neexistuje.

 

Body za Brumov-Bylnici:
1.š. V. Raška ½ , 3.š. V.Hrabovský 1 , 4.š. J.Častulík ½ , 5.š. L.Častulík 1 , 6.š. V.Hošík ½ , 7.š. J.Juřenčák 1 , 8.š. M.Horňák ½

Další výsledky soutěže:
Slavičín – Zubří 4:4
Zlín C – Lužná 5:3
Zašová – Val. Bystřice 3:5
Val. Meziříčí – Vizovice 5½:2½
Vsetín C – Hošťálková B 6:2

-----------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------

 

7. kolo regionálního přeboru
Slavičín „C“ x Brumov-Bylnice „B“ ½ - 4½

V posílené sestavě nenechalo béčko nic na náhodě a jasně přehrálo třetí družstvo Slavičína. Jedinou remis jsme povolili až za rozhodnuté situace 3:0 a to už bylo vlastně jasno i na poslední hrané šachovnici. Stále držíme druhé místo v tabulce, s reálnou nadějí na prvenství v soutěži. Případná výhra v dalším kole nás už posune do čela tabulky Regionálního přeboru.

Body za Brumov-Bylnice B
1.š. M.Horňák 1 , 2.š. J.Častulík 1 , 3.š. F.Jedlička ½ , 4.š. P.Čermák 1 , 5.š. R.Machara 1


Další výsledky soutěže:
Slavičín B – Malenovice B 1:4
Horní Lhota - Valašské Klobouky 1:4
Zlín D – Napajedla C 3½:1½
Valašské Klobouky B – volný los

------------------------------------------------------

pro NAŠE VALAŠSKO info - Jiří Častulík- Brumov-Bylnice