Reklama

12. 08. 2020

Dnes má svátek: Klára
úterý, 22 leden 2013 23:26

Krajská soutěž v šachu: Bystřice pod Hostýnem x Brumov-Bylnice 2,5 : 5,5

V tomto zápase byli hosté favoritem a svou roli jasně potvrdili. Šachisté Brumova-Bylnice tak dosáhli šesté výhry ze sedmi zápasů a upevňují svoji pozici na předních příčkách tabulky. Tak trochu tradičně, jakoby schválně, nejvzdálenější soupeř venku a nejhorší počasí na cestování, ale naše hráče to ve výkonu neovlivnilo. Od začátku rozehráváme zápas dobře, v partiích stojíme lépe nebo vyrovnaně. První bod se nám píše tak trochu kuriózně na 5.šachovnici. Soupeř chce nabízet remis, kterou náš hráč nemá v úmyslu přijmout. Zazvoní mu však mobil, což pravidla přísně zakazují. Toto porušení pravidel má za následek jeho prohru partie. Domácímu hráči se to nelíbí, ještě chvíli ruší všechny svým nesouhlasem s výsledkem partie, ale není to poprvé co, se uplatňuje toto přísné pravidlo. Samotní domácí hráči a rozhodčí jej musí napomínat. Po zklidnění situace se už zase hrají šachy. S výjimkou sedmé šachovnice máme v partiích navrch. Na sedmičce náš hráč přehlédl nebezpečnou oběť střelce na poli f7 a má rozbitou pozici bez rošády. Soupeř má velice slibné možnosti a chce rychle rozhodnout. Našemu hráči se i s troškou štěstí podaří všechny hrozby vychytat a po vynucené výměně dam už může dokonce průběh partie zcela otočit. Tak trochu pod dojmem, že se musel pořád bránit, že má dva dvojpěchy a že se spíš počítalo s prohrou na bízí remis, kterou soupeř okamžitě bere. Až po chvíli si uvědomuje, že mohl reálně pomýšlet na výhru.

 

Ještě o něco dříve končí partie na 1. a 8. šachovnici, obě remis. Na jedničce černými poměrně snadno náš hráč srovnává hru a postupně si vybuduje určitou prostorovou převahu, ale v koncovce těžkých figur soupeř remis udrží. Na osmičce se zdá, že věž na sedmé řadě v soupeřově obraně podporovaná jezdcem vytvoří určité hrozby, ale soupeř má protihru v obsazení volného sloupce dvojicí věží. Vzniká rovnovážná pozice, kterou je riskantní z jedné či druhé strany lámat. Vedeme 2,5:1,5 a zbylé čtyři partie vypadají také dobře. Na šesté a čtvrté šachovnici mají naši hráči pěšce navíc. Na trojce dokonce dva a už se hraje koncovka, kde je jen otázkou času, kdy se pěšci prosadí do dámy. Na dvojce máme výhodu kvality (jezdec za věž), snad jen trochu pozici komplikuje pěšcová převaha soupeře na jenom křídle. Zpátky k šesté šachovnici. Náš hráč trochu propásl možnost přejít do vyhrané věžové koncovky a soupeř si vytvořil také možnosti protihry. Má volbu udržet pěšce navíc a nechat soupeře zda něco vytěží ze své aktivněji postavené věže, nebo nechat srovnat pěšce a risknout průnik svých středových pěšců za cenu otevřené obrany zadních řad?

 

Na pokyn družstva volí třetí možnost, přijímá remízovou nabídku soupeře. Hned potom toti ž končí očekávaným bodem partie na trojce a vedeme 4:2. Na dvojce se už také vyjasnilo, náš hráč našel pěknou kombinační možnost jak posbírat volné pěšce soupeře a s převahou kvality a pěšce už snadno vyhraje - 5:2. Poslední partie na čtverce už také nemá důvod být prodlužována, náš hráč se trochu ukvapil a ztratil pěšce navíc. Vznikla zcela vyrovnaná koncovka lehkých figur a ani půlhodinová časová výhoda už nehraje roli. Stav zápasu se uzavírá na 5,5:2,5 pro Brumov-Bylnici. Domácí komentují výsledek zápasu, že podobný průběh i výsledek očekávali. (Samozřejmě s výjimkou zazvonění mobilu, to je spoluhráč trochu rozladil.)

 

V tomto kole vesměs vyhrávali favorité a tak se tabulka rozdělila na tři části. Boj o první místo, 1.Holešov, druzí my (stejně bodů, jen horší skóre), bod za námi Valašské Meziříčí.Pak je pětibodová pauza a v rozdílu jednoho bodu jsou tři družstva tvořící klidný střed tabulky. Pak čtyři body pauza a poslední skupina šesti týmů tvořící boj o záchranu. Zde je všech šest mančaftů naskládáno v rozdílu tří bodů mezi sedmým a posledním (což je jeden vyhraný zápas).

 

Krajská soutěž družstev v šachu – 7.kolo
Bystřice pod Hostýnem x Brumov-Bylnice 2,5 : 5,5

Body za Brumov-Bylnici
1.š. V.Raška 0,5b,  2.š. J.Běhunčík 1b,  3.š. V.Hrabovský 1b,  4.š. J.Častulík 0,5b,  5.š. F.Válek 1b,  6.š. L.Častulík 0,5b,  7.š. V.Hošík 0,5b, 8.š. K.Vítek 0,5b
Opět se nám povedl zápas, kde nikdo neprohrál.

Další výsledky soutěže
Vsetín B – Holešov 3:5
Rajnochovice – Zlín D 3,5:4,5
Valašské Klobouky – Valašská Bystřice 4,5:3,5
Zašová – Valašské Meziříčí 2,5:5,5
Ústí u Vsetína – Vizovice 2:6

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Regionální přebor – 5.kolo
Brumov-Bylnice B x Lukov 5:0

Už minulý víkend si povinné vítězství zapsalo béčko ve zcela jasném zápase proti nováčkovi soutěže. Na hostech bylo znát, že teprve sbírají šachové zkušenosti a tak postupně prohrávali jednu partii za druhou. Jen na první šachovnici se soupeři podařilo přejít až do vcelku vyrovnané koncovky, ale i zde se nakonec projevila lepší technická zdatnost našeho hráče.

Body si postupně zapsali J.Clupáček -4.š,  P.Čermák -5.š.,  F.Jedlička -3.š., J.Častulík -2.š.,  M.Horňák -1.š.  Za dvě hodiny bylo hotovo. (netradičně rychlý průběh na šachový zápas)

Další výsledky soutěže
Napajedla B – Zlínterm B 5:0
Slavičín A – Zlín E 2:1 (při dvou partiích kontumovaných 0-0)
Slavičín B – Napajedla C 2,5:2,5
Horní Lhota – Pozlovice 2,5:2,5

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

pro NAŠE VALAŠSKO info - Jiří Častulík- Brumov-Bylnice