Reklama

12. 08. 2020

Dnes má svátek: Klára
středa, 06 duben 2016 13:53

Šachové derby ovládli šachisté z Brumova-Bylnice

SLAVIČÍN - Přestože družstva Slavičína a Brumova-Bylnice dělil v tabulce pouhý bod, hosté se před utkáním ve Slavičíně cítili jako favorité.

 

Krajská šachová soutěž
Slavičín x Brumov-Bylnice 3 : 5

Po několika letech, kdy se šachisté Slavičína snažili probojovat zpět do kraje, se jim to loni povedlo a mohlo tak v letošní sezóně dojít k souboji známých soupeřů. Od začátku utkání jsme měli mírně navrch a tento směr mělo utkání až do konce. Skóre zápasu se začíná rychlou remízou jedniček. Pokračuje se ve svižném tempu naší výhrou na trojce. Náš hráč ve své oblíbené „dračí variantě sicilky“ rozehrál téměř všechny své figury do útoku na velkou rošádu a přestože se soupeř snažil „kousat“ napadáním figur, nedokázal odvrátit matové hrozby, nebo velké materiální ztráty. K tomuto bodu přidáváme další ze sedmičky. Zde se náš hráč dostal do aktivnější pozice a podařilo se mu získat pěšce, postupně pak dalšího a bez problémů dovést partii k výhře.


Dvoubodové vedení nám dává klid do bojů na dalších šachovnicích. Nyní to vypadá ve dvou partiích lépe pro nás, ve dvou lépe pro domácí, jedna vyrovnaně. Ale nic není ještě rozhodnuto. Teď se dostávají ke slovu i domácí. Vítězí na osmé šachovnici, kde se soupeř dostal do aktivnější pozice a po nepřesné obraně náš hráč ztrácí materiál a vzdává. Možná teď cítili domácí šanci aspoň na bod ze zápasu. Na dvojce totiž, náš hráč, po aktivním rozehrání a prostorové převaze postupně přechází do koncovky, kde má sice volného pěšce, ale nejde jej prosadit. Partie se obrací k remíze, jenže soupeř udělá hrubou chybu. Dostává vidličku na střelce a věž. Ztrácí figuru a okamžitě vzdává. Přidáváme dobrou remis ze čtverky. Soupeř sice dočasně získal pěšce, ale náš hráč měl protihru v nebezpečném postupu pěšce za podpory dvojice věží a dámy. Soupeř vrátil pěšce a partie přešla do vyrovnané koncovky těžkých figur. Vedeme 4:2 a z posledních dvou hraných partií stačí jednu remizovat. Na šesté šachovnici máme ale na víc. Od začátku má náš hráč aktivitu, lepší pozici a jeho útok je nebezpečnější, než protihra soupeře. I přes určité nepřesnosti vytěží z tlaku zisk materiálu a vyžene soupeřova krále skoro doprostřed šachovnice, kde mu dá mat, 5:2 je rozhodnuto.


Hraje se ještě na 5. šachovnici, kde má výhodu soupeř. Náš hráč ztratil do koncovky pěšce, ale snaží soupeři cestu k výhře ztížit. Ten je však přesný a dotáhne partii ke své výhře a snižuje skóre na konečných 5:3 pro nás. S výsledkem jsme spokojeni, už nám zaručuje místo v první polovině tabulky. V posledním kole si svoji pátou pozici můžeme ještě vylepšit v přímém souboji se Zlínem C.Body za Brumov-Bylnici:
1.š. V.Raška ½, 2.š. J.Běhunčík 1, 3.š. V.Hrabovský 1, 4.š. J.Častulík ½, 6.š. V.Hošík 1, 7.š. J.Juřenčák 1


Další výsledky soutěže:
Valašské Meziříčí – Zubří 5:3
Valašská Bystřice – Vsetín C 4:4
Zlín C – Zašová 5½:2½
Zašová – Lužná 5:3
Vizovice – Hošťálková B 1:7

 

------------------------------------------------------------------------

 pro NAŠE VALAŠSKO info - Jiří Častulík- Brumov-Bylnice