Reklama

05. 08. 2020

Dnes má svátek: Kristian
pátek, 28 říjen 2016 12:30

Těsné, ale zasloužené vítězství šachistů z Brumova-Bylnice

VSETÍN - 2.kolo krajských soutěží družstev v šachu Zbrojovka Vsetín C x SK Brumov-Bylnice 3,5 : 4,5


Domácí nastupovali v hodně omlazené sestavě s řadou náhradníků. Takže jsme se při usazení jednotlivých soupeřů za šachovnice cítili jako favorité utkání. Začátek utkání tomu i nasvědčoval. Chyby v některých partiích však náš rozjezd poněkud přibrzdily a umožnily domácím zápas dost zdramatizovat a naše vítězství musela potvrdit až poslední partie.


První končí partie na sedmičce, kde náš hráč přehrává mladého soupeře. Při zápletce ve střední hře získává pěšce a po vynucení výměn pak do koncovky ještě jednoho a je rozhodnuto. Pak však přichází nečekané srovnání skóre.


Na třetí šachovnici, kde partie směřuje vcelku do jasné remízy se náš hráč ukvapil, sebral “otráveného“ pěšce a soupeř jej okamžitě vytrestal ziskem figury. Vedení si bereme rychle zpět. Na druhé šachovnici je po celou dobu partie náš hráč lepší, nedovoluje soupeři rošádu a rozhoduje přímým útokem na nechráněného krále. Nadějně se jeví i pozice na čtverce, náš hráč má soupeře pod tlakem, získává i pěšce a má nakročeno k výhře. Jenže pak si pozici poněkud komplikuje a přechází do těžké koncovky těžkých figur. Ve snaze otevřít pozici chybuje a ztrácí dva pěšce. Musí si pak remis vybojovat v dámské koncovce nekonečným šachováním. Domácí pak srovnávají krok výhrou na jedničce. V nepřehledné pozici se při kombinační výměně figur soupeři podaří získat pěšce a pak je při převaze na jednom křídle tři pěšci na jednoho neudržitelný. Stav je 2,5:2,5 ale stále máme výhodu, zbylé tři partie vypadají na 2:1 pro nás. Konec však ještě není.


Na šestce a osmičce si každé družstvo bere po bodu. Náš hráč na 6.šachovnici si vytvořil pěšcovou převahu ve středu a postupně ji dovedl do dalšího zisku pěšce a úspěšného konce. Na osmičce se náš hráč po určitém manévrování dostal do stísněné situace, snažil se pozici zablokovat a ubránit, ale soupeř našel šikovnou oběť střelce a rozhodující průnik. Stav je 3,5:3,5 a poslední partii na pětce je potřeba vyhrát. Naštěstí je v této chvíli už převaha našeho hráče jasná, má v koncovce dva pěšce navíc. Ještě tak před hodinkou to tak snadné ale nebylo. Náš hráč měl přechodně o pěcha míň, ale dobral si ho zpátky a přešel do výhodnější koncovky se střelcem proti jezdci a párem věží. Z lepší pozice vytěží dva pěšce, nepouští soupeře do žádné protihry a získává pro družstvo rozhodující bod.


Po minulé těsné prohře máme na kontě stejně těsnou výhru a vyrovnané skóre. Jako vklad do dalších kol solidní základ.

 

Zbrojovka Vsetín C x SK Brumov-Bylnice 3,5 : 4,5


Body za Brumov-Bylnici

2.š. V.Hrabovský 1 , 4.š. F.Válek ½ , 5.š. L.Častulík 1 , 6.š. J.Juřenčák 1 , 7.š. M.Horňák 1


Další výsledky:
Zubří – Valašské Klobouky 6:2
Holešov – Vizovice 3,5:4,5
Hošťálková – Slavičín 4:4
Lužná - Zlín C 4:4
Valašská Bystřice – Ústí 4,5:3,5

 

------------------------------------------------------------------------

 pro NAŠE VALAŠSKO info - Jiří Častulík- Brumov-Bylnice