Reklama

12. 08. 2020

Dnes má svátek: Klára
pátek, 18 listopad 2016 17:57

Vítězství na dvou frontách získali šachisté Brumova-Bylnice

Brumov-Bylnice - Nejprve v regionálním přeboru béčko těsně zdolalo tým Pozlovic a následující víkend áčko v krajské soutěži jasně přehrálo šachisty z Hošťálkové rozdílem pěti bodů.


Krajská soutěž družstev
SK Brumov-Bylnice x Šachy Hošťálková“B“ 6 : 1


Hosté z Hošťálkové měli být v utkání favoritem, ale přijeli v hodně “poslepované“ sestavě a tak se role favorita otočila. Zápas jsme dobře rozehráli a také první ukončené partie šly bodově na naši stranu. Poměrně rychle přehrál svého soupeře náš hráč na šestce. Získal pěšce, pak druhého a po přechodu do koncovky bylo hotovo. Stejně rychle byl náš bod i na osmičce. Tady se našemu hráči podařilo v zápletce více figur “chytit“ soupeřovu dámu dvěma jezdci a vedeme 2:0. Toto vedení bylo dobré, ale soupeři ještě nejsou poražení. Podařilo se jim vyhrát na 1.šachovnici a ještě chtějí udržet nějakou naději na srovnání. Remíza z pětky zatím ještě nic neřeší, náš hráč měl aktivnější pozici, ale nechtěl nic riskovat, půlka stačí. Zajímavá partie je na sedmičce, náš hráč zariskoval, obětoval střelce za dva pěšce v rošádě a útočí na krále. Riskantní plán se mu daří, soupeř zpočátku obranu neodhadl správně a teď musí řešit hodně kombinačních možností. Pod časovým tlakem pak padá do jedné z matových sítí. Tato akční partie již prakticky rozhoduje zápas.


Vedeme 3,5:1,5 a ve zbylých třech partiích stojíme lépe, nebo vyrovnaně. Na čtverce odmítá náš hráč remis a chce koncovku věže a střelce proti věži a jezdci při rovných pěšcích vyhrát. Soupeř mu to hodně usnadňuje přehlédnutím figury. Vzápětí vyhráváme i na trojce. Vyrovnanou pozici chce soupeř trochu násilně vyhrát. Dostává se do horší situace a navíc do časové tísně, ve které chybuje a ztrácí materiál 5,5:1,5. Čekáme už jen na poslední výsledek na dvojce. Celá partie zde probíhala tak, že náš hráč byl aktivnější a soupeř “betonoval“. Našeho hráče stálo hodně úsilí, než si vytvořil nějakou možnost, ale ani dva pěšci navíc v dané pozici nestačí k výhře. Nakonec rozhodne čas. Soupeř potřeboval na svou obranu o hodinu více a v konečné fázi je jasné, že partii nemůže stihnout dohrát. Těžká dlouhá koncovka s výhrou na čas podtrhává naše jasné vítězství.


Výhra i výše skóre nás samozřejmě těší, i když je nám jasné, že soupeři chyběli někteří výborní hráči ze základní sestavy. Tento výsledek nás vynesl v tabulce na průběžné třetí místo.


Body za Brumov-Bylnici: 2.š. V.Hrabovský 1b , 3.š. J.Častulík 1b , 4.š. F.Válek 1b , 5.š. L.Častulík b, 6.š. J.Juřenčák 1b , 7.š. M.Horňák 1b , 8.š. R.Machara 1b


Další výsledky soutěže:
Valašské Klobouky-Vsetín C 5:3
Slavičín-Valašská Bystřice 3:5
Vizovice-Lužná 4:4
Ústí-EMKD Holešov 4:4
Zlín C-Zubří 4:4Regionální přebor
SK Brumov-Bylnice“B“ x TJ Pozlovice 3 : 2


Vítězný vstup do soutěže byl tak trochu šťastný. Vedli jsme sice 2:0 po solidně odehraných partiích na trojce a čtverce, ale hosté měli rozehráno na otočku skóre. Jenže soupeř na 2.šachovnici nezvládl dotáhnout vyhranou pozici. Pustil našeho hráče zpátky do protihry a pak si po chybě vlezl králem do matu. Nutno dodat, že to už byl soupeř v horší pozici. Otočka v této partii znamenala pro družstvo třetí rozhodující bod. Skóre do nejtěsnější podoby dopsala prohra v koncovce na pětce a pak i na jedničce. Zde v dobře rozehrané pozici přehlédl náš hráč pěšce a pak už mu zkušený soupeř nedal šanci. Nicméně celkové vítězství družstva už to ohrozit nemohlo. Dobrý vstup do soutěže, výhra s celkem, který ještě loni hrál vyšší soutěž, se počítá.


Výhry za Brumov-Bylnici B získali: 2.š. M.Horňák, 3.š. F.Jedlička. 4.š.R.Machara


Další výsledky soutěže:
Valašské Klobouky B-Napajedla C 1,5:3.5
Zlín D-Slavičín B 4,5:0,5
Horní Lhota-Malenovice B 2,5:2,5

 

------------------------------------------------------------------------

 pro NAŠE VALAŠSKO info - Jiří Častulík- Brumov-Bylnice