Reklama

12. 08. 2020

Dnes má svátek: Klára
sobota, 03 prosinec 2016 20:01

Velké i malé šachové derby jasně pro Brumov-Bylnici

BRUMOV-BYLNICE - Los soutěží družstev svedl proti sobě na dvou frontách šachisty Brumova-Bylnice a Valašských Klobouk. Nejprve se v regionálním přeboru střetla béčka a následně v krajské soutěži áčka. V obou zápasech slavili jednoznačné vítězství šachisté Brumova-Bylnice.Krajská soutěž

Brumov-Bylnice x Valašské Klobouky 6,5 : 1,5


Do utkání jsme šli jako favorité a brzo po zahájení jsme tuto roli začali i potvrzovat. Na první šachovnici se utkali Václav Raška a Radim Orsák. Blesková „velmistrovská“ remíza nám v ničem nevadí. Nečekaně rychle se píše i první celý bod pro nás, v zápase Jirka Častulík proti Laďovi Zubkovi v miniaturní krátké partii. Po obousečném zahájení soupeř chybně ustoupil dámou a hrozí mu trojvidlička na krále,věž i dámu. Materiální ztrátě nelze zabránit, navíc by bylo po rošádě. Vhodný okamžik pro vzdání. Pěkný rychlý start do zápasu 1,5:0,5.


Pak se přidává pátá šachovnice a souboj Franty Válka s Vojtěchem Fojtů. Taky vcelku rychlý průběh. Franta vytěžil z tlaku zisk kvality (věž za jezdce) a pak už nebyl problém si partii dovést k výhře. V zápase to byl náš druhý celý bod a vedení 2,5:0,5. Na třetí desce hrál Laďa Hrabovský proti Romanu Hlavičkovi. Trochu to podcenil, ztratil pěšce a musí vymýšlet obranu. Soupeř si však moc nevěří a nabízí remízu. Není důvod ji nevzít.


V této době už vedeme o dva body a další třetí je na spadnutí na šestce. Zde si Libor Častulík snadno poradil s Martinem Haboněm. Soupeř mu situaci usnadnil, když už v zahájení neustoupil s napadenou figurou a s takovým dárkem to pak byla snadná práce. I přes další vynucené ztráty soupeř stále hraje a vzdává až, když má o celou dámu míň. Teď vedeme 4:1. Téměř současně také skončila partie na osmičce. Za nás nastoupil Radek Machara a za soupeře pan Josef Sýkora. Partie se po klidných výměnách dostala až do pěšcové koncovky jezdce proti střelci. Oba hráči se snažili vytvořit si volného pěšce a oba si současně nasadili dámu. Radek šachuje jako první a už soupeře ze šachu nepustí, remíza věčným šachem. Vedení 4,5:1,5 už zaručuje vítězství v zápase, ale o tom jsme nepochybovali už daleko dříve.


Asi nejdramatičtější partie byla na sedmičce. Za nás bílými Jožka Juřenčák a za hosty Jaromír Bistrý. Zajímavá partie, kdy se Jožkovi podařilo vytvořit dva volné spojené pěšce na kraji, ale soupeř má proti kvalitu. V dalších zápletkách soupeř obětuje věž za střelce s myšlenkou, že uteče pěšcem do dámy. Jožka protiobětí koně získá tempo k zastavení pěšáka. Pozice tak přešla do těžko spočitatelné koncovky, kde na jednom křídle jsou tři volní bílí pěšci, které chce pochytat střelec a na druhém křídle dva pěšci na dva. Černý král daleko, ale bílý král ještě musí zlikvidovat postoupeného pěšce. Soupeř však partii rozhoduje rychleji, obětoval střelce za nic. Špatně se podíval, kde jeho pěšec stojí, odlákání krále za oběť střelce nefungovalo. Vedení 5,5:1,5. Po nich přidal efektní tečku za zápasem na druhé šachovnici Jožka Běhunčík proti Petru Jakubálovi. Tato partie byla v zápase nejdelší a dlouho vypadala vyrovnaně. Postupně se však Josef dostával do tlaku na královském křídle a partii rozhodl obětí věže přímo do rošády. Uzavřel tak skóre na 6,5:1,5. Hostům se zdála porážka až moc krutá, jak komentoval z řad soupeře Roman Hlavička na svých stránkách (www.sachypozlovice.cz).


Vysoká výhra nás drží stále na třetí příčce tabulky a přiblížila nás na pouhý bod ztráty na prvního i druhého. Ale soutěž je teprve ve své čtvrtině a těžší soupeře máme ještě před sebou.


Další výsledky krajské soutěže:
Vsetín C – Zlín C 5,5:2,5
Hošťálková B – Valašská Bystřice 4:4
Holešov – Slavičín 6,5:1,5
Zubří – Vizovice 7:1
Lužná – Ústí 3,5:4,5

 

Regionální přebor
Valašské Klobouky“B“ x Brumov-Bylnice“B“ 0,5 : 4,5


Taktéž jednoznačný průběh. Na jedničce dáno za remis při rozhodnutém stavu 0:4. Dvojka: rychlá výhra, mat vlastně ještě v zahájení. Na trojce zisk figury, pak chyba, které soupeř nevyužije a pak už snadná dohra. Čtyřka: nejprve ztráta materiálu, kterou náš hráč postupně dorovnal a dokonce získal i navrch. To už si pohlídal a vyhrál. Na páté šachovnici zisk pěšce, do koncovky i druhého a výhra.

Body za Brumov-Bylnici B:
1.š. F.Jedlička 0,5b , 2.š. L.Solař 1b , 3.š. J.Janáč 1b , 4.š. J.Holba 1b , 5.š. D.Kroupa 1b


Další výsledky soutěže:
Napajedla C – Slavičín B 3,5:1,5
Malenovice B – Zlín D 1,5:3,5
Pozlovice – Horní Lhota 4:1

------------------------------------------------------------------------

 pro NAŠE VALAŠSKO info - Jiří Častulík- Brumov-Bylnice