Reklama

05. 08. 2020

Dnes má svátek: Kristian
středa, 06 únor 2013 08:46

Krajská soutěž v šachu: Brumov-Bylnice x Zašová 2 : 6

Vítězná vlna domácích narazila. Hosté, nutně potřebující body pro vynoření se ze sestupových vod, přijeli v nejsilnější sestavě (s takovou doposud nenastuopili) a tak byli v zápase lehkým favoritem. Na šesti šachovnicích měli jejich hráči o něco vyšší ELO, ale tak velký rozdíl ve výsledku se nečekal. Už skládání domácí zápasové sestavy nebylo bez problémů. Chyběli nám dva hráči z tradiční vítězné sestavy, nastoupili sice kvalitní náhradníci, ale samotný zápas se nám nepovedl.


Hned na začátku prohráváme na osmé šachovnici. Náš hráč po ostrém rozehrání partie přehmátne na jinou figuru než chtěl táhnout a rázem je bez dámy, nepříjemná chyba. Tuto ztrátu sice kompenzujeme na sedmé šachovnici, náš hráč získává figuru za pěšce a stojí na výhru. Nadějně vypadají pozice na druhé a třetí šachovnici, také z jedničky hlásí náš hráč, že je s pozicí spokojen. Když se z určitých problému "vyhrabe" naše čtvrtá šachovnice a jde do vyrovnané koncovky zdá se , že můžeme pomýšlet na body v zápase. Jenže v dalším průběhu zápasu už "září" jenom hosté. Zvyšují na 0:2 výhrou na pětce, kde soupeř prorazil dvojící pěšců na křídle a našemu hráči je k ničemu pěšcová převaha ve středu šachovnice. Je pomalejší a postupu soupeře do dámy nezabránil. Bohužel se brzy poté hrouí zpočátku solidní pozice našeho hráče na druhé šachovnici. Někde zaváhal a soupeř si "vyšlápl" na jeho slabiny v pozici a závěrečným kombinačním obratem získal rozhodující materiál 0:3.

Teď už nás ani netěší remis ze čtverky, kde soupeř takticky dlouho vyčkával s přijetím remízové nabíky (měl naspořeno poměrně dost času). Pozice je sice vyrovnaná, ale trochu jedu z obou stran se v ní jěště skrývalo. Ještě snižujeme očekávanou výhrou ze sedmičky. Náš hráč, s figurou navíc, vyžene krále z rošády a zakončuje partii matem. Čekali jsme, že by mohl přijít náš bod z trojky, ale i zde se pozice pro nás komplikuje a nakonec je náš hráč rád za remízový závěr 2:4. Teoreticky se dá ještě vyrovnat, ale prakticky jsou obě zbylé partie v režii hostů. Na šestce je sice vyrovnaná pozice, ale náš hráč má velkou časovou tíseň. Musí stihnout 17 tahů asi za 6 minut. To se mu s vypětím všech sil daří, ale za cenu nepřesností a soupeř toho využívá k matovému útoku. Jednička hraje nejdéle, ale také se našemu hráči dobrá pozice ze zahájení rozpadla a do koncovky jde už o 2 pěšce lehčí. Sice se mu ještě podaří tuto ztrátu snížit na jednoho pěšáka, ale i tak jsou 4 pěšci a kůň soupeře vítězní proti třem pěšcům a střelci. Konečných 2:6 je pěkný debakl.

Naše vítězná šňůra se přetrhla, spíše jsme to čekali až v dalším zápase, ale dnes byli hosté lepší a důslednější. I tak zústáváme v boji o čelo tabulky, naši konkurenti si ve vzájemném zápase pobrali body za remízu. Vede Holešov a pouze bod zpět je Valašské Meziříči a my. Právě tito dva soupeři nás čekají v příštích dvou kolech, tam bude soutěž v boji o první místa vrcholit.

 

8.kolo krajské soutěže družstev
Brumov-Bylnice x Zašová 2 : 6

Body za Brumov-Bylnici
3.š. V.Hrabovský 0,5b , 4.š.J.Častulík 0,5b , 7.š. J.Filák 1b (tentokrát velmi chudý bodový zápis)


Další výsledky soutěže:
Holešov - Valašské Meziříčí 4:4
Zlín D - Valašské Klobouky 5:3
Vizovice - Bystřice pod Host. 4,5:3,5
Vsetín B - Rajnochovice 5,5:2,5
Valašská Bystřice-Ústí u Vsetína 6,5:1,5

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Regionální přebor
Brumov-Bylnice B x FS Napajedla B 1:4
Hosté patří výkonostně o soutěž výš, suveréně vedou regionální přebor bez ztráty bodu a bez problémů si zapsali očekávané vítězství. Domácí pouze dvěma remízami smazali nulu ve skóre.


Další výsledky:
Lukov-Pozlovice 0:5
Napajedla C - Horní Lhota 4:1
Zlín E - Slavičín B 2,5:2,5
Zlínterm B - Slavičín A 0,5:4,5

 ---------------------------------------------------------------------------------------

 

pro NAŠE VALAŠSKO info - Jiří Častulík- Brumov-Bylnice