Reklama

05. 08. 2020

Dnes má svátek: Kristian
úterý, 12 březen 2013 09:30

10.kolo krajské soutěže družstev Holešov - Brumov-Bylnice 5:3

Domácí tým potřeboval nutně zvítězit, aby udržel ještě šanci na postup. Hosté z Brumova-Bylnice dlouho drželi vyrovnaný stav, závěrečná část zápasu však vyšla lépe domácím. Věděli jsme, že nás čeká těžký soupeř, který ještě živí naději na vítězství v soutěži. Musí však kromě svých výher jěště spoléhat na zaváhání vedoucího družstva z Valašského Meziříčí. Bohužel jsme nemohli postavit stabilní základní sestavu, nahrazovali jsme tři hráče a tak se naskytla šance i pro hráče z béčka. Trochu šanci jsme cítili v tom, že domácí musí a my nejsme pod tlakem nutně bodovat. V průběhu prvních dvou hodin je vývoj naprosto vyrovnaný. Zajímavou pozici máme na 6.šachovnici, náš hráč se tlačí do útoku na malou rošádu a zdá se, že by mohl být ůspěšný. Na osmičce ztrácíme pěšce, ale pozice je jěště udržitelná. Na sedmičce se rychle přechází do koncovky s těžkými figurami, ale ani jeden z hráčů nechce remis a snaží se vytvářet i za cenu určitého rizika hrozby.


Na trojce je nejasná komplikovaná pozice a když soupeř přehlédne vyhrávajíci tah, dostává se do šancí i náš hráč. První konečná partie je na dvojce. Remis z obou stran akceptovatelná, hráči nešly do komplikací. Bohužel následuje prohra na první šachovnici. Náš hráč rozehrál dobře, podcenil však postup soupeřových pěšců, král byl vyhnán z rošády a přišel rychlý konec. Vzápětí však srovnáváme výhrou na 4.šachovnici. Zde se soupeř nechal zlákat na zdánlivě nebezpečné matové hrozby, ale tento jeho postup vedl k vynucené ztrátě figury. Trochu ještě komplikuje našemu hráči cestu k výhře dočasným uzavřením věže, ale po jejím uvolnění je cesta k výhře jasná. Jasně remizová pozice je už i na osmičce, kde se podařilo našemu hráči přejít do věžové koncovky, ve které výhodu pěšce soupeř nemůže uplatnit. Za stavu 2:2 dochází k rozhodujícímu zlomu utkání. Prohráváme na šetce, kde po nadějném začátku nenašel náš hráč správné pokračování, ztratil aktivitu a nevyvinuté dámské křídlo přináší problémy a následně i prohru partie. Téměř současně je zle i na páté šachovnici. Dlouho vyrovnaná pozice jde do koncovky stejnobarevných střelců a soupeři se podaří využít lépe postaveného krále a prorazit na křídle, kde měl pěšcovou převahu. Stav je 4:2 a je jasné, že už ke zvratu nedojde. Po dlouhých útočných manévrech dochází na sedmičce k opakování tahů a tím je partie remízová.


Poslední partie se dohrává na trojce, kde je stále nejasná pozice. Náš hráč má sice o figuru míň za pěšce, ale může dobírat kvalitu (věž za koně). Těžká pozice pro oba hráče. Oběma hráčům tak přichází vhod, že je zápas rozhodnut a dohodnou se na remíze. Uzavřou tak skóre na konečných 5:3. Domácí tak z druhé pozice číhají na svoji šanci. V posledním kole mohou být výsledky nevyzpytatelné. Naše pozice se ustálila a asi i zústane na 4. příčce. Vyjasňuje se i na konci tabulky, prvního " Černého Petra" si vytáhlo družstvo Ústí a o druhého si to "na dálku" rozdají Rajnochovice s Bystřicí pod Hostýnem. Asi to dopadlo spravedlivě, obě "namočená" družstva teď mohou doplatit na taktizování ve vzájemném zápase v úvodu soutěže.

 

10.kolo krajské soutěže družstev
Holešov x Brumov-Bylnice 5:3


Body za Brumov-Bylnici: 2.š. J.Běhunčík 0,5b , 3.š. V.Hrabovský 0,5b , 4.š. J.Častulík 1b , 7.š. V.Gogela 0,5b , 8.š. P.Čermák 0,5b

 

Další výsledky soutěže:
Rajnochovice - Valašské Klobouky 4:4
Vizovice - Valašské Meziříčí 3,5:4,5
Zlín D - Bystřice pod Hostýnem 4:4
Ústí - Vsetín B 1,5:6,5
Valašská Bystřice - Zašová 4:4

 

pro NAŠE VALAŠSKO info - Jiří Častulík- Brumov-Bylnice