Reklama

22. 01. 2022

Dnes má svátek: Slavomír
neděle, 28 duben 2013 12:35

Návojná: Hasiči bojovali s lesním požárem, na hašení povolán vrtulník...

První oznámení o požáru v lesním porostu u obce Návojná přijalo naše operační středisko v 14:03 hodin. Už při příjezdu prvních jednotek bylo zřejmé, že špatně přístupný a členitý terén neumožní hasičům příjezd jejich těžké cisternové techniky bezprostředně k lokalitě zasažené požárem. Na místo události byly tedy povolány další posilové jednotky a v 15:09 hodin byl vyhlášen II.stupeň požárního poplachu.

 

Vzhledem ke skutečnosti, že se požár, jehož obvod podle odhadu činil asi 1km, nedařilo i přes všechno nasazení dostat pod kontrolu, byl v 16:00 hodin na místo události povolán vrtulník. Ten také po svém příletu okamžitě zahájil hašení místa ze vzduchu. Pro doplnění bylo zřízeno plnící místo na hřišti v obci Návojná.

 

V 17:34 hodin byla velitelem zásahu ohlášena lokalizace požáru. Na místě i nadále zůstává 14 jednotek jak profesionálních, tak dobrovolných hasičů. V součinnosti se starostou obce je pro zasahující hasiče zabezpečována strava a především nápoje.

 

18:15 hodin:  Po provedení 15 shozů byl nasazený vrtulník odeslán k doplnění pohonných hmot. Na místě události je prováděno přeskupení nasazených sil a prostředků

 

19:30 hodin: Vzhledem k tomu, že se i díky nasazení letecké techniky podařilo dostat požár rychle pod kontrolu, rozhodl velitel zásahu o zásadním snížení zasahujících sil a prostředků na požářišti. Od 18:45 hodin byly postupně jednotlivé jednotky s technikou odesílány na své stanice. Na místě události byly ponechány pouze jednotky dobrovolných hasičů z Nedašova a Návojné.

Na provedení tohoto zásahu se podle současných informací podíleli hasiči dvou profesionálních a 13 dobrovolných jednotek. Na místě mimo vrtulníku bylo nasazeno 10 cisternových a 6 dopravních automobilů.

20:00 hodin: Už v průběhu události začal na místě pracovat i vyšetřovatel požárů ze Zlína. Mimo zadokumentování události, byly také zjištěny potřebné informace k objasnění příčiny vzniku požáru. Z provedeného šetření vyplynulo, že na dotčeném lesním pozemku byl prováděn úklid po těžbě původních starých buků (stáří 140 let). Požár samotný pak zasáhl plochu s tzv. bukovým zmlazením. Při úklidu po těžbě bylo také prováděno pálení, které ovšem nebylo na KOPIS HZS Zlínského kraje oznámeno. Toto pálení také stálo za vznikem požáru, který podle prvotních odhadů způsobil škodu okolo 50.000,- Kč. Hasebním zásahem byly uchráněny další porosty v odhadované hodnotě asi 1 000.000,- Kč.

 

Nasazené jednotky:
HZS – Valašské Klobouky, Zlín
SDH – Bojkovice, Štítná nad Vláří, Slavičín, Svatý Štěpán, Nedašova Lhota, Horní Lideč, Bylnice, Nedašov, Popov, Poteč, Návojná, Valašské Klobouky, Brumov.

 FOTO ZDE

tz.por. Bc. Libor Netopil- HZS Zlínského kraje
foto: Stanislav Floreš