Reklama

22. 01. 2022

Dnes má svátek: Slavomír
pondělí, 18 listopad 2013 16:38

Slavičín: 7 lehce a 12 těžce zraněných. Hasiči procvičovali použití metody „START“

Zásahy jednotek požární ochrany při nehodách prostředků hromadné přepravy osob patří zcela jistě k těm náročnějším a komplikovanějším.


Často je na místech těchto událostí nutné nasazení většího počtu zasahujících i jejich techniky, jsou provázeny zraněním většího počtu osob, které bývá také často nutné z vraků dopravních prostředků vyprošťovat. To vše klade vysoké nároky na zasahující jednotky. Proto jsou dopravní nehody tohoto typu také často předmětem taktických a prověřovacích cvičení.

Jedno z těchto cvičení bylo provedeno i dnes v dopoledních hodinách v areálu dopravní společnosti v Hrádku na Vlárské dráze.

Prověřovacího cvičení, které započalo oznámením události na operační středisko krajských hasičů ve Zlíně v 09:41 hodin, se zúčastnily jednotky profesionálů ze Slavičína, Luhačovic a Zlína. Současně byl vyhlášen poplach také jednotkám dobrovolných hasičů měst Slavičín, Luhačovice a Vizovice.

Podle stanoveného námětu došlo po deváté hodině na ulici Za Humny v Hrádku na Vlárské dráze k dopravní nehodě autobusu, ve kterém cestovalo asi 20 osob. Při dopravní nehodě došlo k zaklínění některých cestujících v převráceném autobuse, ze kterého začaly také unikat provozní kapaliny.Cílem cvičení bylo prověřit činnost jednotek Hasičského záchranného sboru a jednotek dobrovolných hasičů při zdolávání následků dopravní nehody autobusu s větším počtem zraněných a seznámit cvičící se složitými podmínkami při zásahu a záchraně osob z havarovaného autobusu bez zřízení štábu velitele zásahu. Dále byla prověřována součinnost mezi jednotkami, operačním střediskem a psychologem HZS Zlínského kraje. Zásadní také bylo prověření činnosti hasičů při poskytování předlékařské první pomoci s využitím metody „START"( metoda třídění raněných) a vyproštění zaklíněných osob. K tomuto byl také připraven scénář typů poranění cestujících.

Závěr patří poděkování všem figurantům a pracovníkům ČSAD Vsetín a.s. za pomoc při přípravě a realizaci cvičení.

 

por. Bc. Libor Netopil-  tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje
foto: HZS Zlínského kraje