Reklama

22. 01. 2022

Dnes má svátek: Slavomír

Vrbětice: Výbuch muničního skladu, kompletní informace, aktualizace, fotografie

VRBĚTICE, VÝBUCH MUNIČNÍHO SKLADU: Kompletní informace. Aktualizace. Fotografie.


K mohutnému výbuchu a požáru haly s uskladněnou municí došlo dnes ráno 16.10.2014 za obcí Vrbětice. HZS vyhlásil zvláštní stupeň poplachu. Na místě zasahovaly jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů z širokého okolí. Byl povolán vrtulník na monitorování oblasti.


Hasiči vyzývají občany, aby nechodili k oknům a okna zavřeli, pokud to není nutné, nevycházeli z domu z důvodu možného přechodně zhoršeného ovzduší. Evakuovány byly firmy v areálu a také školy z blízkého okolí. Požár  doprovázely výbuchy munice. Tlakovou vlnu lidé pocítili na Valašskokloboucku, Brumovsku, Štítensku, Hornolidečsku a Vsetínsku.


AKTUALIZACE: 12.15. hod. „Radioaktivita a jedovaté plyny ve vzduchu se prozatím neprokázaly. Prosíme občany, aby nepodléhali panice a nešířili poplašné zprávy," řekla tisková mluvčí Valašských Klobouk Sandra Novotná Kollerová.


PČR uzavřela  oblast v okruhu asi tří kilometrů, řidiči musí využít objízdných tras. Výbuch podle zatím dostupných informací zničil halu o velikosti zhruba 15x50 metrů s uskladněnou municí.

 

Foto z požáru ZDE


AKTUALIZACE 17:15
Na místě stále ještě krouží vrtulník s termokamerou a do Vrbětic míří policejní posily a z Hlučína speciální hasící tank. „Chtěli bychom varovat všechny obyvatele, že v okolí až několika set metrů od místa výbuchu mohou být zbytky nebo celé kusy nebezpečné munice," upozornil mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.


AKTUALIZACE: 18.01  hod.
Silnice Vlachovice- Slavičín opět průjezdná. Dva lidé jsou stále pohřešovaní.

SOŠ Slavičín: Vzhledm k preventivnímu opatření a informací z Krizového štábu rozhodl ředitel školy Josef Maryáš, že všichni žáci SOŠ budou mít v pátek 17.10. studijní volno.
Studenti GJP Slavičín budou studovat dle normálního rozvrhu.

AKTUALIZACE: 21.01  hod.
Uvnitř i kolem místa výbuchu se nachází velké množství výbušnin. Ty budou policisté likvidovat v následujících dnech. Pracovníci krajské hygienické stanice nezjistili zvýšenou kontaminaci chemických látek v ovzduší. ,,Chtěli bychom apelovat na veřejnost, aby se nepřibližovala k místu výbuchu a požáru, okolí jsme uzavřeli a nepřetržitě jej hlídají policisté. Je možné, že výbuch rozptýlil munici i do odlehlejších míst, až několik kilometrů vzdálených. Pokud by kdokoli našel podezřelý předmět, nechť s ním v žádném případě nemanipuluje, ani se jej nedotýká. Zavolejte ihned na linku 158 a vyčkejte instrukcí policistů." informuje k události tisková mluvčí zlínské policie nprap. Monika Kozumplíková. Dva muži ve věku padesát šest a padesát devět let jsou stále pohřešovaní.

 

AKTUALIZACE: 17.10., 08.43  hod.
,,Během noci na dnešek jsme zaznamenali další dva výbuchy z postiženého místa. Jeden slabší, druhý silnější. Desítky policistů jsou rozmístěni v okruhu asi 2 kilometrů a celou oblast nepřetržitě střeží. Střední škola je nadále uzavřená, stejně tak celý areál bývalých Vlárských strojíren. Příjezdové cesty jsou průjezdné. V dopoledních hodinách bude zasedat krizový štáb, který rozhodne o dalším postupu. Opět by měl přiletět vrtulník s termovizí, který bude prozkoumávat postižené místo a především epicentrum výbuchu. Situace je nyní v rukou policejních pyrotechniků, kteří budou rozhodovat o dalším postupu. Na místě je stále velké množství nevybuchlé munice. Celá oblast je velmi nebezpečná. Žádáme obyvatele okolních obcí, aby se pokud možno nepřibližovali k areálu, kde ustavičně hrozí exploze."
uvedla nprap. Monika Kozumplíková, tisková mluvčí zlínské policie

 

AKTUALIZACE: 17.10., 20.43  hod.
Druhý den ve Vrběticích se nesl ve znamení silného deště po většinu dne. V dopoledních hodinách probíhal krizový štáb, na němž si policisté a hasiči ujasňovali další postup na místě výbuchu. Původní verze o vzletu vrtulníku kolem jedenácté hodiny dopoledne vzala brzy díky povětrnostním podmínkám za své a policejní vrtulník mohl vzlétnout až o půl čtvrté odpoledne, kdy konečně přestalo pršet. Během dne jsme zřídili speciální telefonickou linku pro občany, kteří byli jakýmkoli způsobem postiženi explozí nebo nám chtějí sdělit informace týkající se události, případně se na cokoli v této souvislosti zeptat. Telefonní číslo speciální linky: 974 666 555

V dopoledních hodinách se z poškozeného místa ozývaly menší detonace, proto stále důrazně varujeme občany před vstupem do asi dvoukilometrového prostranství kolem epicentra. Na místě se v okolí 1,2 kilometru nepřetržitě střídají desítky policistů, kteří tento prostor střeží. Pokud by kdokoli našel podezřelý předmět, je nutné, aby s ním nemanipuloval a ihned zavolal na tísňovou linku policie a vyčkal instrukcí policistů.

Do současné doby jsme zaznamenali již patnáct oznámení od občanů v souvislosti s poškozením jejich obydlí či jiných prostor včerejší explozí. Toto číslo zcela jistě není konečné. Prozatím nejvzdálenější postižený objekt se nachází ve Valašských Kloboukách. Dnes jsme také otevřeli velkou část bývalého areálu Vlárských Strojíren pro firmy, které sídlí ve větší vzdálenosti od místa výbuchu než avizovaných 1,2 kilometru.

Policejní vrtulník vybavený termovizí prozkoumával v odpoledních hodinách epicentrum výbuchu i přilehlé okolí. V současné době pyrotechnici vyhodnocují pořízené snímky. Zítra dopoledne rozhodne krizový štáb o dalším postupu přímo na místě.

tz. nprap. Monika Kozumplíková, tisková mluvčí zlínské policie


AKTUALIZACE: 18.10., 10.00 hod.
Výbuch munice ve skladu ve Vrběticích, den třetí ráno.

Dnes ráno velitelé opatření rozhodli o dalším postupu přímo na místě čtvrteční exploze ve Vrběticích.

Během noci se z areálu opět ozval jeden menší výbuch. Nyní pyrotechnici provedou průzkum pomocí bezpilotních prostředků, tzv. dronů. Pokud to situace dovolí, v odpoledních hodinách vyrazí kolona složená z policistů a pyrotechniků, hasičského tanku a policejního obrněného vozidla do oblasti, v níž došlo k explozi. Pyrotechnici začnou prozkoumávat prostranství od míst, kde se nachází nejmenší množství rozházených výbušnin. Postupně budou prověřovat necelé tři desítky budov nacházejících se v areálu a zjišťovat rozsah jejich poškození. Převozu schopnou munici odvezou pyrotechnici ke zničení do vojenských prostorů. Nebezpečné výbušniny budou likvidovat přímo na místě. Podle předběžného odhadu bude kontrola areálu a úplná likvidace výbušnin v oblasti trvat ještě několik týdnů.


Desítky policistů nadále střeží ohraničený prostor v okolí 1,2 kilometru od epicentra výbuchu. Varování před přibližováním se k vyznačenému místu nadále platí. Speciální telefonická linka 974 666 555 bude v provozu ještě pár dní, proto se na policisty můžete obracet se svými dotazy, oznámením poškozených budov, případně při nálezu podezřelého předmětu v místech blízkých explozi.

tz. nprap. Monika Kozumplíková, tisková mluvčí zlínské policie


foto z výjezdu pyrotechniků 18.10.2014 (foto: PČR)

 

AKTUALIZACE: 20.10., 08.00 hod.
Ani v neděli 19.10. se pyrotechnici nedostali k epicentru výbuchu. Při celodenní práci v severní části areálu bývalých vojenských skladů prozkoumali několik budov. V tomto úseku však po pár desítkách minut narazili na množství munice, rozházené podél budov a skladů. ,,Výbušniny bylo potřeba zlikvidovat, případně zabezpečit a uložit k převozu. Proto se během dnešního dne opět ozývaly menší detonace z postiženého místa. Nyní již obyvatelé přilehlých obcí nemusejí mít z výbuchů, které budou v následujících dnech pokračovat, obavy. Likvidace nebezpečné munice je plně pod policejní pyrotechnickou kontrolou" informovala tisková mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková

Původní plán, dostat se k epicentru exploze na sto metrů, tedy nevyšel, tentokrát z důvodu množství nalezené munice, kterou bylo potřeba zajistit. Průzkum areálu bude ještě nějakou dobu trvat. ,,K epicentru exploze bychom se chtěli dostat v nejbližších dnech" řekla mluvčí. Policisté mají ještě stále k dispozici bezpilotní prostředek, tzv. dron. Ten jako předvoj monitoruje místa, kam chtějí následně fyzicky vstoupit pyrotechnici ve speciálních oděvech. Dron disponuje termokamerou, která snímá teplotu přímo v jednotlivých budovách.

,,Nadále varujeme obyvatele okolních obcí před přibližováním se k areálu bývalých vojenských skladů. Desítky policistů hlídají čtyřiadvacet hodin denně okolí ve vzdálenosti 1,2 kilometru od ohniska výbuchu. Nadále je k dispozici speciální telefonická linka s číslem 974 666 555. Můžete se na policisty obracet se svými dotazy, ohlášením detonací poškozených objektů či nálezem munice. V současné době evidujeme 39 poškozených objektů v souvislosti se čtvrteční explozí. Toto číslo stále ještě není konečné" dodala tisková mluvčí.

tz.


AKTUALIZACE: 21.10., 08.00 hod.
Kolem desáté hodiny dopoledne 20.10. policejní pyrotechnici opět vyrazili v obrněném vozidle doprovázeném hasičským tankem do nebezpečného areálu plného výbušnin.

S průzkumem začali na severní straně a pokračovali směrem ke středu areálu, pomalu se blížili k epicentru čtvrtečního výbuchu. Zkontrolovali pár budov, na některých byla střecha poškozená průnikem munice. ,,Postižené objekty policisté zkontrolovali také zevnitř a munici, jenž se v nich nacházela, na místě zneškodnili. Proto se dnes odpoledne okolím Vrbětic opět ozvaly dvě nepříliš silné detonace" uvedla tisková mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Žádné nebezpečí z poškozených budov nehrozí.

Průzkum bezpilotním prostředkem a jím pořízené snímky ukázaly, že je již zčásti možné vydat se přímo do trosek postiženého skladu. ,,Vzhledem k tomu, že fyzická kontrola termokamerou ukázala stále několik doutnajících ohnisek o teplotě až 140°C, byl pohyb policistů přímo v centru zničeného skladu extrémně nebezpečný. Přesto pyrotechnici kromě měření teploty v místě exploze provedli ještě krátkou kontrolu kvůli zjištění přítomnosti nebezpečných radioaktivních látek unikajících do ovzduší. Zjistili, že do ovzduší neuniká žádná zdraví škodlivá látka." dodala mluvčí

Prozkoumávání areálu pyrotechniky a ničení nebezpečné munice bude trvat ještě několik dní. Pokud to podmínky dovolí, mohli by koncem týdne začít v místech exploze pracovat kriminalisté a vyšetřovatelé. Ti začnou zjišťovat příčiny exploze a také budou pátrat po obou pohřešovaných mužích ve věku 56 a 59 let.

tz.

Foto z epicentra výbuchu, který rozmetal muniční sklad (foto: PČR)

 

AKTUALIZACE: 22.10., 17.00 hod.

Evakuace okolí muničního skladu
Během včerejšího dne došlo k posunu v prozkoumávání míst postižených čtvrteční explozí.
,,Pyrotechnici potřebují důkladně prozkoumat konkrétní části areálu. Na společném jednání zástupců zasahujících složek a starostů dotčených obcí jsme stanovili preventivně bezpečnostní opatření. Jeho cílem je vyloučit jakékoliv ohrožení obyvatelstva v následujících dvou dnech" uvedla tisková mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Z preventivně bezpečnostního důvodu je nezbytné evakuovat přilehlé obce.

,,Ve čtvrtek to bude jihovýchodní část obce Lipová a severozápadní část obce Vlachovice. Uzavřena bude komunikace z obce Haluzice směrem na obec Vlachovice i obec Lipová. Také uzavřeme severní část areálu Vlárských strojíren. V pátek budeme evakuovat obec Vrbětice, jihozápadní část Vlachovic a celý areál Vlárských strojíren. Bude také přerušena autobusová i železniční doprava z dotčených obcí ve směru na Slavičín." řekla tisková mluvčí

Evakuace bude provedena od 7.00 hodin do 8.00 hodin ráno a předpoklad uzavření prostoru je od 8.00 hodin do 16.00 hodin odpoledne po oba dva dny. Vyklizené objekty budou po celou dobu střežit policisté. Žádáme všechny obyvatele, aby respektovali veškerá nařízení a výzvy policistů přímo na místě.

Důležité dokumenty
Evakuace ve čtvrtek 23. 10. 2014
Evakuace v pátek 24. 10. 2014
Objízdné trasy
Evakuační zavazadlo

 

AKTUALIZACE: 23.10., 14.30 hod.

Evakuace provedena bez komplikací a problémů.

Na základě včerejšího rozhodnutí krizového štábu byla dnes v sedm hodin ráno zahájena plánovaná evakuace obyvatel částí obcí Lipová a Vlachovice. K evakuaci bylo přistoupeno na základě aktualizace preventivně bezpečnostních opatření souvisejících s postupem prací v areálu muničního skladu u Vrbětic, s cílem vyloučit jakékoliv ohrožení obyvatel událostí dotčených obcí.

Pro bezproblémové provedení evakuace byly připraveny autobusy profesionálních hasičů a smluvního dopravce, sanitní vozy pro převoz imobilních občanů, evakuační centra ve Slavičíně, Vlachovicích a Valašských Kloboucích. Ve stanovených opatřeních bylo počítáno i s dostupností lékařské péče a zabezpečením strany pro evakuované osoby.

,,Díky aktivnímu a bezproblémovému přístupu občanů nakonec nemusela být větší část opatření realizována. Už před sedmou hodinou ranní zahájili občané dotčených lokalit evakuaci za využití vlastních dopravních prostředků. Většina si zázemí pro dnešní den našla u svých rodin, známých nebo odcestovala do zaměstnání a škol. V obci Lipová tak starostou zabezpečeného odvozu využily jen tři osoby. Jeden těžce nemocný senior byl z místa bydliště převezen připraveným sanitním vozem. Ještě před uplynutím hodinové lhůty pro evakuaci byla dotčená část obce zcela prázdná a prostor zabezpečily policejní hlídky. Stejně bezproblémově byla provedena evakuace i v blízkých Vlachovicích." uvedl  por. Bc. Libor Netopil,  tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje

Podle statistických údajů se dnešní evakuace měla bezprostředně dotknout celkem 375 obyvatel. Reálné počty evakuovaných však byly asi o sto osob nižší. Stanovená opatření pro dnešní den by měla podle plánu skončit v 16:00 hodin. Závěrem je nutné znovu ocenit aktivní a bezproblémový přístup občanů k plnění těchto preventivních opatření a poděkovat za projevenou vstřícnost a toleranci.


-red-

AKTUALIZACE: 24.10., 12.00 hod.
Včerejší den byl zřejmě ve znamení stresu pro některé obyvatele obcí Lipová a Vrbětice. Nicméně i přes počáteční překvapení proběhla evakuace v klidu a bez problémů. Kolem sedmé hodiny ranní stály v obou obcích autobusy připravené k odvozu lidí. Nikdo z obyvatel však tuto možnost nevyužil, všichni se dopravili do bezpečí vlastními dopravními prostředky.


Policisté ve spolupráci s hasiči procházeli domy a kontrolovali, zda v nich nikdo nezůstal. Po jejich vyklizení zůstali policisté stále v obcích i areálu Vlárských strojíren a dohlíželi na to, aby zde nedocházelo ke krádežím. Krátce po čtvrté hodině odpoledne pyrotechnici podle předpokladu preventivně bezpečnostní opatření ukončili a lidé se mohli vrátit v pořádku do svých domovů.


Ve čtvrtek poprvé při práci v bývalém muničním skladu použili policisté pyrotechnického robota. Ten jel jako předvoj do postižené oblasti, prozkoumal prostor, přítomnost a druh výbušnin, poté tam teprve mohli vstoupit policejní pyrotechnici ve speciálním oděvu a začít fyzicky procházet a kontrolovat prostor.


Dnes jsme evakuovali obec Vrbětice, jihozápadní část Vlachovic a celý areál Vlárských strojíren. Opatření se týká několika set obyvatel z dotčené obce. Současně s evakuací bude přerušena autobusová i železniční doprava. Podle předpokladu by mělo opatření skončit stejně jako včera, kolem čtvrté hodiny odpoledne. V průběhu celého dne se budou v obci nepřetržitě pohybovat policisté, kteří budou střežit obydlí, tak, aby v nich nedocházelo ke krádežím.
Během noci na dnešek se z oblasti postižené explozemi opět ozvalo několik neřízených detonací. To znamená, že pohyb v prostoru je nadále velmi nebezpečný.


Chtěli bychom poděkovat všem, jichž se tato nepříliš příjemná opatření týkají, za trpělivost a respektování všech pokynů policistů přímo v dotčených obcích. Také díky nim probíhá preventivní opatření v klidu a bez problémů. Nadále zůstává v platnosti telefonní linka 974 666 555, která je k dispozici všem, kteří se v souvislosti s explozemi chtějí na cokoli zeptat, oznámit poškození svých obydlí či nález munice. Nemůžeme prozatím vyloučit řízené ani neřízené exploze, které se budou v následujících dnech z areálu ozývat. Bezpečnostní okruh kolem původního epicentra výbuchu ve vzdálenosti 1,2 kilometru zůstává nadále uzavřený a nepřetržitě střežený policisty.

tz. 24. října 2014, nprap. Monika Kozumplíková

---------------------------------------------------------

AKTUALIZACE: 27.10., 14.00 hod.

Na pomoc přijelo speciální vozidlo s kamerou pro denní a noční vidění.

O víkendu se ze skladů postižených výbuchem opět ozývaly mírné neřízené detonace, většinou v noci, ale i během sobotního dopoledne. Pyrotechnici potřebují zjistit důvod těchto neustávajících explozí. Proto nám přijela na pomoc další motorizovaná posila. Jedná se o speciální policejní vůz vybavený kamerou pro denní a noční vidění. Přivezli jej policisté cizinecké policie z Krajského ředitelství Jihomoravského kraje. V neděli již vyrazili s tímto speciálem do terénu, kde budou nyní nepřetržitě monitorovat epicentrum původního, nejsilnějšího výbuchu. Pyrotechnici si od tohoto pomocníka slibují zjištění důvodu neustávajících explozí.

V sobotu i v neděli opět vyrazili do areálu se svým konvojem, zkoumali jednotlivé budovy, zda nejsou opětovně poškozeny nočními explozemi, pokračovali v čištění přístupových cest. Jejich práce bude ještě pár týdnů trvat. V práci jim nevadí déšť, vítr ani mráz. Jediné, co jim zabrání v průzkumu a likvidaci nebezpečné munice, je sníh.

Kriminalisté se prozatím do epicentra výbuchu nedostanou. Před jejich vstupem musí mít pyrotechnici naprostou jistotu, že je prostor bezpečný. Vzhledem k neustávajícím detonacím tuto jistotu prozatím nemáme. Je nutné důkladně vyčistit okolí ohniska původního výbuchu od veškeré munice, která se zde nachází.

Pokud to vnější okolnosti a povětrnostní podmínky dovolí, přiletí dnes odpoledne policejní vrtulník k monitorování areálu, pořizování snímků a měření aktuální teploty. Pyrotechnici potřebují mnohem více informací a snímků z epicentra, které aktuálně vyhodnocují. Na jejich základě se rozhodují o dalším konkrétním postupu. Kontrola bezpečného okruhu v délce 1200 metrů od ohniska výbuchu nadále zůstává v rukou policistů Zlínského krajského ředitelství. Denně je na místě asi sedmdesát policistů.

tz. 27. října 2014, nprap. Monika Kozumplíková

 

AKTUALIZACE: 29.10., 15.00 hod.
Ministr vnitra Milan Chovanec navštíví ve čtvrtek 30. října 2014 Zlínský kraj. Důvodem návštěvy je neutěšená situace s muničním skladem ve Vrběticích, kde je uložena pěchotní a dělostřelecká munice. K návštěvě Milan Chovanec také přizval ministra obrany Martina Stropnického.

Studio ČT24: Brífink ve Vlachovicích  30.10.2014

 

AKTUALIZACE: 31.10., 15.00 hod.
Výbuch ve skladu Vrbětice, den patnáctý
Na pomoc zřejmě brzy přijede Armáda České republiky.

Během posledních pár dnů se opět z areálu bývalých muničních skladů ozvalo několik explozí, většinou v nočních či dopoledních hodinách. Poslední slabší výbuch jsme zaznamenali ve čtvrtek v podvečer. Pyrotechnici proto denně vyráží do terénu prozkoumávat přístupové cesty a okolí budov, zda nedošlo k jejich poškození opakovanými výbuchy, či rozmetání další munice. Nyní mají k dispozici další dopravní prostředky ke své maximální ochraně. Kromě hasičského hasícího a vyprošťovacího tanku jsou to již tři policejní obrněná vozidla. Mohou si tedy vybrat pro ně nejvhodnější momentální zabezpečení. Samozřejmě jim v průzkumu stále předchází bezpilotní prostředek, který před vstupem zkoumá množství a druh rozmístěné munice.


Dnes mají pyrotechnici v plánu kontrolované ničení nebezpečné munice, kterou včera nalezli v severní části areálu, proto se z místa opět ozvou řízené detonace. Část výbušnin, které byly schopné převozu, jsme již odvezli do bezpečných vojenských prostorů k likvidaci.


V prostoru je celkem padesát budov, z toho je v sedmadvaceti z nich uložena munice, dvanáct je rozmetanou municí mírně poškozených. Nicméně všechny budovy jsou denně pod kontrolou policejních pyrotechniků. Během následujících pár dnů budeme v bezprostředním okolí epicentra původní exploze instalovat pachové zábrany kvůli zamezení pohybu zvěře. Chtěli bychom vyloučit možnost, že příčinou explozí, které se téměř denně ozývají, je pohyb lesní zvěře.


Kontrola bezpečného okruhu v délce 1200 metrů od ohniska výbuchu nadále zůstává v rukou policistů Zlínského krajského ředitelství, ke kterým se s největší pravděpodobností v blízké době přidají zaměstnanci Armády České republiky. Prozatím je denně na místě kolem stovky policistů.

31. října 2014, nprap. Monika Kozumplíková

 

AKTUALIZACE: 3.11., 12.00 hod.
ZLÍNSKO: Nekontrolované exploze neustávají.

O víkendu se z areálu bývalých muničních skladů opět ozvalo pár neřízených explozí. Pyrotechnici zjišťují, co přesně je jejich spouštěčem a proč stále neustávají. Denně vyrážejí ke kontrole terénu a likvidují nalezenou nebezpečnou munici. V okolí epicentra jsme nainstalovali další kameru k nepřetržitému záznamu procesů, jež v něm probíhají. Záznam ze sledování budou denně vyhodnocovat, aby zjistili, jaké reakce se v epicentru vyvíjejí.

,,V pátek večer jsme obeslali všechny firmy, jež v areálu provozují jednotlivé budovy a skladují v nich munici. Vyzvali jsme je k vyklizení budov a odvozu munice. Přesný termín převozu se bude odvíjet od postupu práce pyrotechniků." uvedla tisková mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková.  Do areálu budou moci vpustit zástupce jednotlivých firem až poté, co ustanou nekontrolované exploze a areál bude naprosto bezpečný nejen pro pohyb osob, ale také dopravních prostředků.

V sobotu ve čtyři hodiny ráno na jedno z hlídaných stanovišť dorazil šestnáctiletý mladík a dožadoval se vstupu do střežené oblasti. Policisté se mu snažili vysvětlit, že prostor je nebezpečný a vstup do něj je zakázán. Mladík ovšem trval na svém. ,,Byl se bavit ve Slavičíně a chtěl si přes les zkrátit cestu domů. Policistům nezbylo nic jiného, než mladého muže zajistit. Provedená dechová zkouška prokázala 2,18 promile alkoholu. Po nějaké době jej muži zákona předali rodičům. Mladík se dopustil přestupku proti veřejnému pořádku. Navíc budeme zjišťovat, kdo mladíkovi alkohol podal. Ten je totiž také přestupcem a hrozí mu ve správním řízení tučná pokuta." informovala  tisková mluvčí.

Na střežení areálu se bude v některých dnech podílet také zlínská jízdní policie, která bude v okolí 1200 metrů od epicentra dohlížet na to, aby do zapáskovaného nebezpečného prostoru nikdo nevstoupil.

-red-

 

AKTUALIZACE: 5.11., 14.00 hod.

Výbuch munice ve skladu ve Vrběticích, 5. listopadu 2014
Pyrotechnici zahajují mírnější režim.

Za uplynulých čtyřiadvacet hodin jsme z areálu ve Vrběticích slyšeli celkem čtyři exploze. Jednalo se o tři neřízené výbuchy, které zazněly včera dopoledne a jeden řízený, když pyrotechnici likvidovali nebezpečnou munici kolem jedné hodiny odpoledne.

Od dnešního dne počínaje pyrotechnici zahajují mírnější provoz. To znamená, že budou monitorovat epicentrum za pomoci nainstalovaných kamer, vyhodnocovat záznamy procesů, které v něm probíhají a měřit v něm teplotu. Teplota naměřená včera v ohnisku výbuchu byla stále ještě vysoká, kolem osmdesáti stupňů. Vstup pro vyšetřovatele kvůli ohledání místa je tedy stále ještě nemožný nejen kvůli neustávajícím explozím. Pokud dojde během dalších dnů k dalšímu neřízenému výbuchu, zkontrolují pyrotechnici neporušenost objektů a vyčistí příjezdové cesty od možné rozházené munice. Pro tyto případy zůstávají na místě obrněná policejní vozidla. Hasičský hasící a vyprošťovací tank jsou také stále připravené k použití.

Od včerejška policisté ve spolupráci s vojáky zajišťují ochranu bezpečného okruhu kolem epicentra, jsou rozmístěni ve společných hlídkách v počtu bezmála třiceti vojáků a čtyřiceti policistů denně. Dnes obnovujeme policejní pásky, kterými je celý prostor obehnán, tak aby opět plnily svou funkci. K páskám přibydou také výstražné cedule zakazující vstup do nebezpečné oblasti, kde stále hrozí exploze.

tz. nprap. Monika Kozumplíková

 

AKTUALIZACE: 13.11., 15.00 hod.
ZLÍNSKO: Exploze zatím ještě neustaly.

Během včerejška se z areálu ve Vrběticích ozvaly tři další neřízené exploze, poslední zazněla před půlnocí. Od půlnoci až do dnešního dopoledne prozatím žádná detonace nezazněla.

Pyrotechnici denně vyhodnocují záznamy pořízené kamerou, jež je umístěná poblíž epicentra původního výbuchu a požáru. Zároveň po každé neřízené explozi vyrážejí do prostoru ke kontrolám stavení, jež se v něm nacházejí. Teplota na povrchu ohniska exploze se nemění, zůstává stále stejná, kolem 12 stupňů.

V nejbližších dnech provedou pracovníci Krajské hygienické stanice opětovné měření škodlivin, jež by se mohly nacházet v ovzduší. Žádné z předchozích měření nezjistilo přítomnost zdraví škodlivých látek, jež by z areálu unikaly.


Nadále zůstává policisty a vojáky nepřetržitě střežený okruh v rozmezí 1200 m od epicentra. Pomáhají jim také policejní koně a psi, jež jsou denně součástí hlídek rozmístěných podél perimetru. Opětovně varujeme veřejnost před vstupem do zakázaného prostoru, kde neustále hrozí nebezpečí výbuchu. Nemůžeme vyloučit ani možnost nálezu munice rozházené v okolních lesích. Pokud by kdokoli našel výbušninu, nechť s ní v žádném případě nemanipuluje. Vystavuje tím nebezpečí nejen sebe, ale také jiné osoby. Zavolejte ihned na linku 158 a vyčkejte instrukcí policistů.

13. listopadu 2014, nprap. Monika Kozumplíková

 

-----------------------------------------------------------------

 

-red-

 


reklama