Reklama

22. 01. 2022

Dnes má svátek: Slavomír
středa, 09 leden 2013 19:05

Informace k požáru v areálu SVIT ve Zlíně

V 01:16 hodin obdrželo krajské operační středisko zlínských hasičů oznámení o požáru v objektu č.103 bývalého průmyslového areálu SVIT ve Zlíně.V době zaregistrování požáru se v objektu nacházelo také několik zaměstnanců. Provedeným průzkumem po příjezdu prvních jednotek na místo události bylo zjištěno silné zakouření ve druhém nadzemním podlaží objektu a následně intenzivní hoření v prvním podlaží. Minimální viditelnost a sálání tepla hoření znesnadnilo hasičům zjistit kde a v jakém rozsahu se požár přesně nachází. Jeho další rozvoj vytlačil zasahující jednotky z objektu a hasební práce musely být prováděny z vnějšího prostoru. Na místě se nacházeli tři zaměstnanci společnosti, kteří byli intoxikováni zplodinami hoření a kteří byli na místě ošetřeni zdravotnickou záchrannou službou. Jejich zdravotní stav nevyžadoval transport do zdravotnického zařízení.

 

Požár ve vnitřní části objektu se za vývinu intenzivního kouře rychle šířil. Velitel zásahu proto povolal na místo události další síly a prostředky. I přes maximální nasazení všech sil se nepodařilo požár lokalizovat. Nebylo také možné určit, které prostory jsou přesně zasaženy a v jakém rozsahu. Zasažená polovina objektu se dělila na pěti a sedmi podlažní skladové části. Jak bylo zjištěno, byla ve skladových prostorech uložena především elektronika.

 

V 03:12 hodin byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu a na místo události byly povolány další posilové jednotky. V 03:37 hodin pak byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Z vnitřním části objektu se valil hustý černý kouř a bylo cítit intenzivní sálavé teplo. Podle provedeného měření se teplota v některých částech zasaženého interiéru pohybovala okolo 600°C. Vzhledem k podezření na možné narušení stavebních konstrukcí objektu byl na místo povolán také statik. Ten po provedené kontrole potvrdil nebezpečí destrukce nosných nebo obvodových konstrukcí. Jednotky se tedy soustředily na vedení hasebních prací z vnější části objektu.

 

Vzhledem silnému vývinu a šíření kouře z hořícího objektu nad některé městské části byla v 05:49 hodin vyhlášena výstraha pro obyvatelstvo Zlína. Na místo události byli také povoláni pracovníci chemické laboratoře z Frenštátu pod Radhoštem.

 

V ranních hodinách bylo provedeno vystřídání zasahujících hasičů a byl ustanoven štáb velitele zásahu. O mimořádnosti situace byly postupně informovány všechny dotčené orgány.

Vzhledem k intenzitě požáru byly v dopoledních hodinách na místo povolány další posilové jednotky a v 09:24 hodin byl vyhlášen nejvyšší stupeň požárního poplachu.

 

V 11:50 hodin se podařilo požár lokalizovat. Hasební práce však nadále probíhaly s nezmenšenou intenzitou. Na místě události požáru zasahovalo v odpoledních hodinách asi 130 hasičů 40 profesionálních, dobrovolných a podnikových jednotek. V rámci mezikrajské pomoci byly naše jednotky posíleny hasiči z Olomouckého a následně i Moravskoslezského kraje.

 

Od 16:00 hodin je prováděno další vystřídání zasahujících hasičů a příslušníků štábu velitele zásahu.

 

por. Bc. Libor Netopil- tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje
foto: HZS Zlínského kraje