Reklama

27. 01. 2023

Dnes má svátek: Ingrid
sobota, 06 srpen 2016 01:09

Auto ve vodě, sesuv půdy, vytopené sklepy...

VALAŠSKO - Od pátečního večera do dnešního rána 6.8. hasiči čerpali vodu ze sklepů rodinných domů, bytových domů, provozoven, čistili koryta potoků i propustky a odstraňovali následky přívalových dešťů.


První hlášení přijalo operační středisko hasičů ve Zlíně dne 5. 8. 2016 ve 22:24 hodin. ,,Oznamovatel sdělil, že došlo k sesuvu půdy a zasypání železničního přejezdu mezi Bylnicí a Štítnou nad Vláří. K události vyjela jednotka profesionálních hasičů z Valašských Klobouk, z centrální požární stanice Zlín, jednotka dobrovolných hasičů města Brumov a drážní hasiči. Hasiči měli k dispozici malý nakladač, a proto si vyžádali pomoc bagru od blízké zemědělské firmy. Po dobu odstraňování zeminy byla policií řízena doprava kyvadlově jedním pruhem. Doprava na železnici byla zastavena," uvedl nprap. Roman Žemlička z HZS Zlínského kraje .

další foto ZDE


,,Hasičům bylo taky oznámeno, že v Bylnici, u požární stanice, je ve vodě auto s osádkou. Nakonec se zjistilo, že ve voze byl jen řidič, který včas opustil potápějící se vůz. Bohužel auto se zachránit nepodařilo. Kam až rozbouřený potok Brumovka auto odnesl se prozatím nepodařilo zjistit," řekl Žemlička.

Neschopnost kanalizace odvést dešťovou vodu se projevila silným znečištěním silniční komunikace a vniknutím vody do sklepů rodinných domů, bytových domů nebo provozoven v obcích Horní Lideč, Poteč, Střelná, a měst Brumov-Bylnice a Valašské Klobouky. Ucpáním průtočného průřezu propustků nebo mostů došlo v obci Sidonie, Valašské Příkazy, Poteč a Nedašov, k vylití potoků z jejich koryt a následně k zaplavení silnic nebo sklepů domů.

Voda zatopila i suterénní prostor v kotelně požární stanice ve Valašských Kloboukách. V obci Poteč voda z potoku Brumovka zničila most pro příjezd k rodinnému domu. Poslední hlášení o odstranění následků deště v Brumově přijali hasiči dne 6. 8. 2016 v 01:48 hodin.

28 jednotek hasičů vyjelo průběžně dne 5. 8. 2016 k 11 hlášeným událostem a dne 6. 8. 2016 k 6 hlášeným událostem. Ve skutečnosti ale hasiči pomáhali i v dalších nehlášených případech, které objevili při přejíždění mezi hlášenými událostmi.

,,Příroda tak opět dokázala lidem, že není moudré narušovat ráz krajiny, upravovat koryta vodních toků a stavět svá obydlí v těsné blízkosti vody," dodal Žemlička.

 

AKTUALIZACE
V sobotu 6.8.2016 v 11:20 hodin začalo společné pátrání policie a hasičů po vozidle, které včera večer strhl mohutný proud potoka Brumovka v Brumově-Bylnici, místní část Bylnice. Hledání se zúčastnily jednotky profesionálních hasičů z centrální požární stanice ve Zlíně a z požární stanice Valašské Klobouky, a jednotky dobrovolných hasičů z Bylnice a Svatého Štěpána. Pátrací skupiny postupovaly ve směru od obce Sidonie a Svatý Štěpán, další skupina jela na člunu po proudu od místní části Bylnice směr ke státní hranici se Slovenskem. Vozidlo Škoda Octavia, které bylo zakryté spadlým stromem, objevila skupina jedoucí na člunu v blízkosti firmy na zpracování dřeva v Bylnici. O nálezu byla informována Česká inspekce životního prostředí a Odbor životního prostředí města Valašské Klobouky. Z vozidla neunikají provozní kapaliny. Vytažení vozu z vodního toku bude provedeno 7. 8. 2016 v dopoledních hodinách.

 

-tz-

 

 
reklama